Penguen Algoritması ve Ceza Anlayışı

Ekim 27, 2014 günü yayımlanmış ve 0 yorum yapılmış      

Penguen Algoritması ve Ceza Anlayışı


İnternet sitenizin arama motorlarındaki sıralaması ve yeri aniden düşüş mü yaşadı? Bu, Google tarafından geçtiğimiz sene çıkartılan Penguen Algoritması zamanlarına denk geldiyse, geçmiş olsun diyoruz çünkü ceza almış olabilirsiniz...

Penguen güncellemesinden sonra bildiğiniz gibi birçok site zarar görmüş, sıralamada kaybolmuştu. Hatta bunların arasında büyük siteler dahi vardı. Herkes bu algoritmanın neden siteleri cezalandırdığını düşünürken biz araştırdık ve sitenizin ceza almasına sebep olabilecek şeyleri sizin için yazmaya karar verdik.

1. Para Karşılığı Alınan Bağlantılar
Sitenize geri bağlantı olarak bildiğimiz şeylerden (backlink) aldıysanız ve bunu biraz abarttıysanız Penguen sizi yakalamış olabilir. Bu şekilde yapılan çalışmaların siteye faydalı olduğu bilinse de, algoritma için ilk sıradaki düşmanlar bunu yapanlar.

2. İstenmeyen Yorumlar
Sitenizi ziyaret edenlerin yaptığı istenmeyen yorumlar ve verdikleri geri bağlantılar sitenizi olumsuz etkilemiş olabilir. Yorumlarınızı tam anlamıyla düzgün bir şekilde yönetmeli ve onaylamalısınız. Zararlı yorumları asla onaydan geçirmemelisiniz.

3. Ziyaretçi Gönderileri
Siteniz, ziyaretçilerin gönderi yapmasına imkan tanıyorsa bunları kontrol etmeli, çok fazla çıkış verilenleri derhal yayından kaldırmalısınız.

4. Site Bağlantıları
Sitenizde, dost siteler gibi bir bölüm varsa ve burada bağlantı veriyorsanız, fazlası zarardır ve bunların rel="nofollow" özelliğine sahip olması önemlidir.

5. İllegal veya Kara Liste Bağlantıları
Kara listede yer alan veya yasal olmayan sitelerde size yapılan geri bağlantılar zararlıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen kaldırılmasını istemeli veya Google bağlantı reddetme aracı ile istenmeyen geri bağlantılara eklemelisiniz.

Penguen sitenizi bir kez listeye aldıysa, bundan sonra yapılacak tüm güncellemelerde kontrol edileceksiniz demektir. Ve siz durum iyiye gidiyor dediğinizde, bir güncelleme daha gelebilir ve yine sonlara düşebilirsiniz.

Bu nedenle, Penguen cezasına yakalandıysanız ve tekrar başlamak kolaysa, yapacağınız en doğru şey yeni bir başlangıç olacaktır...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA