Javascript Tarih Seçimi ve Takvim Eklentileri

İnternet uygulamaları çoğu zaman tarih seçimi ve takvim eklentilerine ihtiyaç duyar. Bunu, kullanıcı kaydında doğum tarihi almak için veya farklı sebepler ile İnternet sayfanızda kullanırsınız.


Sizlere en güzel tarih seçme ve takvim uygulamalarından beş tanesini tanıtıyoruz. Bunlar javascript olmakla beraber entegrasyonu çok basit scriptler…

MooMonth – KaynakTamamıyla bir takvim uygulaması olan MooMonth, çeşitli animasyon efektlerine sahip olmakla birlikte web sayfanızın ihtiyaçlarını bütünüyle karşılayabilecek şekilde özelleştirilebiliyor. Takvimde, günlerin üzerine tıklayarak not alabilmeniz mümkün.

Datejs – KaynakTarih seçimi olayına farklı bir perspektiften bakmak istiyorsanız Datejs tercihiniz olabilir. Siz tarihi yazdığınız sırada, belirlediğiniz biçeme göre seçim yapabilmekte. Ayrıca girdiğiniz tarihin gününü dahi yazmakta.

jQuery UI Datepicker – KaynakEfendim bu javascript kütüphanesi, en çok kullanılan tarih uygulamaları arasında yer alıyor. Çoğu sitede bu betiği kullanımda görebilirsiniz. Popüler olmasında faydası olan şey ise özellikleri, kararlı olması ve tüm tarayıcılar ile uyumlu bir şekilde sorunsuz çalışabilmesi. Artalanda kalan javascript ayarları ile tarih biçemi, seçim aralığı, saat işlemleri, tıklama yakalayıcıları gibi bir çok ayarı yapabilmenize şans tanıyor. Ayrıca çok basit bir şekilde Türkçeleştirme veya herhangi bir dile çevirme işlemi yapabiliyorsunuz yine bu ayarlar sayesinde.

Calendar Slide Select – KaynakÇok farklı bir tasarıma ve işleyişe sahip bir javascript kütüphanesi. Alıştığınız tarih seçimi uygulamalarının aksine, kayan tarih seçimi kutucukları ile çok daha kolay bir seçim imkanı tanımakta bu uygulama. Önceki ve sonraki tuşlarını kullandığınızda, bütün bir ay ve onun günleriyle birlikte yeni bir kutucuk açılıyor ve buradan dilediğiniz tarihi seçme imkanınız oluyor. Kimisi bu tasarımı ve işleyişi daha çok beğenebilir, zevkler ve renkler tartışılmaz.

Vista-like Ajax Calendar – KaynakBasit ve diğerlerine benzeyen aynı zamanda sade bir betik. Kullanımı hoşunuza gidecektir kesinlikle. Adından da anlayabileceğiniz üzere Windows Vista işletim sisteminde bulunan tarih ayarları bölümündeki tarih seçiminin tasarımından esinlenilmiş. Ayrıca geçişlerde animasyon efektleri bulunmakta.


Efendim yazıyı bitirmeden önce, tarihi seçtikten sonra yönlendirme, tarih uygulamaları ve işlevleri konusunda bir adım ileriye gitmeyi düşünüyorsanız, örneğin tarih seçimi yapıldıktan sonra sayfaya yönlendirme gibi bir işlev veya tarih seçimini kutucuğa tıklayınca açılmak yerine gömme şeklinde yapmak istiyorsanız jQuery UI Datepicker tavsiyemizdir.


Hepinize iyi çalışmalar ve başarılar diler, okuduğunuz için teşekkür ederiz.

1 thought on “Javascript Tarih Seçimi ve Takvim Eklentileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir