Laptopum Çalındı Nasıl Bulabilirim

Ekim 31, 2014 günü yayımlanmış ve 0 yorum yapılmış      

Laptopum Çalındı Nasıl Bulabilirim


Laptopunuz çalındı, nasıl bulabileceğinizi merak ediyorsunuz veya en azından kafanızda laptopum çalındı bulabilir miyim sorusu var.

Alabileceğiniz önlemleri ve çalıntı durumunda yapmanız gerekenleri yazıyoruz...

Aşağıdaki adımlar, laptopu çalınanların yapması gerekenlerdir efendim, uygulayın.

1. Polise Çalıntı İhbarı Yapın


Çoğu kişi bunu dikkate almaz veya faydası olmayacağını düşünür. Yanlış bir düşüncedir bu. Polise laptopunuzun çalındığını bildirin ve bilgilerinizi doldurun. Burada gireceğiniz, faturanızda ve laptopu aldığınızda gelen belgelerde bulunan aygıt numarası (hardware id), laptopunuzun yetkili servise götürüldüğünde tamir edilmeden önce kontrol edilmesi durumunda bulunabilmesi anlamına geliyor. Yetkili servisler, polis ile paylaşımlı bir veritabanından bunu sorgulayabiliyor.

2. Yerel Satıcıları ile İrtibata Geçin


Laptopu çaldırdığınız bölgedeki bilgisayar satıcılarına, laptopunuzun oraya satılma ihtimaline karşı not bırakmanız ve onları uyarmanız mantıklı olabilir.

3. Sigortanız Var mı?


Sigorta şirketiniz ile görüşün. Bazı durumlarda çalınma olayını ıspatlayabilirseniz yeni bir laptopa kavuşabiliyorsunuz. Ayrıca laptop bir firma malıysa, firmanın sigorta şirketi zararı karşılıyor.
4. Elinizden Geleni Ardınıza Koymayın


Efendim laptopunuz o kadar değerli bir şey olmayabilir ancak içerisinde yer alan dosyalar ve veriler sizin için çok önemliyse ve kaybolması büyük zarar oluşturacaksa yapabileceğiniz başka şeyler de var. Facebook ve Twitter gibi ortamlardan laptopunuzun çalındığına dair bir yazı paylaşın ve komik gelse de bulanları ödüllendireceğinizi belirtin. Aynı zamanda gazeteye bir kayıp ilanı dahi verebilir, ödülü yazabilirsiniz. Bu, en azından o yazıyı okuyacak bilgisayar satıcılarının ilgisini çekebilir, herhangi bir satma işlemi sırasında buna dikkat edebilirler. Yine en kötü ihtimalle 500 liraya alıp 5000 liraya size geri satarlar. Para insana her şeyi yaptırır efendim.

5. Bağlantıya Geçin


Laptopu nereden aldıysanız veya üreticisi ile bağlantıya geçmeniz faydalı olabilir. Böylece onlar, tüm yetkili servislere bildirim yapacak, bulunmasına faydaları olacaktır.

6. Satış Sitelerini Takip Edin


Bulunduğunuz konuma yakın yerlerde açılmış ilanlara göz atın. Aynı laptop ve özelliklerde satışlar görürseniz iletişime geçip almak istediğinizi belirtin ve adamla buluşun. Burada laptopu ayırt edebileceğiniz herhangi bir özellik aramanız gerek veya yine en kötü ihtimalle içinize sinmediğini söyleyip almazsınız size ait olmadığını anlarsanız.

Bu tip ilanlar, genelde resimsiz ve kısa açıklamaya sahip olurlar. Ve satan kişi yine genel olarak acil satılık şeklinde not düşer ve normalinden düşük bir fiyatla satmaya çalışır. Bu tarz şeylere dikkat ederseniz, ve bulunduğunuz konuma yakın ise en azından aynı şehirden satılan bir ilan ise gidip görmenizde fayda var.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA