PS3 Neden Sarı Işık Verir ve Çözümü Nedir?

Playstation 3 konsolların FAT (PHAT) versiyonlarında sarı ışık hatası olarak tabir edilen (Yellow Light of Death) olayı bu cihazlara sahip kişilerin canını çokça sıkmakta.


Yazımızda, sarı ışık sorununun nelerden kaynaklandığını anlatacağız ve bu hatayı evde, kendi imkanlarınızla nasıl düzeltebileceğiniz üzerine ipuçları vereceğiz.

Eski tip ps3 konsollarının kötü bir yapıda üretildiği, Sony’nin gelmiş geçmiş en kötü tasarımı olduğu söylenmekte. Cihazın performans açısından diğer modellerinden (slim, ultraslim) hiç bir farkı olmasa da, aşırı kullanımdan kaynaklanan sorunlar zaman geçtikçe sıklıkla görülebiliyor.

Playstation 3 Neden Sarı Işık Verir?

Sarı ışık hatasının sebeplerini dört ana başlık olarak verelim.


1. Aşırı Kullanımdan Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Bunun açıklaması, cihazınızın çok uzun zamandır kullanıldığı ve artık bayağı bir eskidiği anlamına geliyor. Tabi ki buna dahil olarak, oyun sürenizin gayet yüksek olması gerektiğini de söylemek gerek. 10 yıl önce alınıp, haftada 4-5 saat kullanılan makine ile, 2 yıl önce alınıp haftada 40-50 saat kullanılan cihaz bu madde altında eşit sayılabilir.


Yani buradan anlayacağınız, aleti ne kadar çok kullanırsanız o kadar çabuk eskir. Her elektronik aletin belirli bir ömrü olduğunu hesaba katarsak, ps3’ün de bir ömrü vardır tabi ki.


2. Aşırı Kirlilik ve Kötü Kullanımdan Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Cihazınız öncelikle temiz bir yerde barındırılmalı. Arka kısmında bulunan ve hava akışını sağlayan delikler mutlaka açık kalmalı. Duvara bitişik, sert yerine pamuklu ve sıcaklığın kolay artacağı yerlere koyulan bir ps3, ısınacak ve gerekli soğutmayı sağlayamayacaktır. 


Aşırı kirlilik durumu ise, tozlu ortamlarda kullanımdan kaynaklanmakta. Cihazın içine kaçan tozlar bir süre sonra birikir ve içini açıp temizleme işlemi de hiç yapmadıysanız bu tozlar, aletin çalışmasına engel olacaktır. Modüllerin etrafında biriken toz parçacıkları bir süre sonra ps3’ün çalışmasını engelleyebilir, anakarttaki çiplerin altına kaçanlar da sarı ışık hatasına sebep olabilir. Bu tozlar yine aşırı ısınmaya yol açtığı ve bazı durumlarda nem yaratıp elektronik parçaların düzgün çalışmasını engellediği için zararlıdır.3. Yazılımsal Sebeplerden Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Cihazınıza illegal yazılımlar kurduğunuzda veya hatalı bir uygulama yüklediğinizde sistem dosyalarına zarar verip aletin sarı ışık hatasına düşmesine sebep olabilirsiniz. Bu tip hatalar genelde sürekli yanan kırmızı ışık hatası olarak da bilinir. Yasa dışı, düzenlenmiş bir cfw (custom firmware) kurmaya çalıştığınızda cihazınız brick denilen, engellenme moduna geçer ve o andan itibaren tekrar çalıştırmanız bayağı bir uğraş hatta maddi zarar anlamına gelebilir. Piyasada Rogero 4.60, Habib 4.65 olarak bulunan bu illegal sistemler, orijinal sistemin üzerine kurulduğunda cihazı bloke edebilmekte. Ve bu yasa dışı yazılımlara ulaşmak, onları indirmek çok basit. Siz siz olun, bu tip uygulamalardan uzak durun diyoruz.

4. Donanımsal Hasardan Kaynaklanan Sarı Işık Hataları
Örneğin cihazı yere düşürmeniz. Bu durumda içeriden bir parça zarar görürse alet yine çalışmayı durdurup sarı ışık hatasına düşecektir. Böyle durumlarda maalesef bir miktar parayı gözden çıkarmanız ve yetkili servise başvurmanız gerekiyor.

PS3 Sarı Işık Hatası Çözümü

Şimdi geldik işin en can alıcı noktasına… Bir Playstation 3, sarı ışık hatasına düştüyse söylenebilecek iki şey vardır: sorun ya çözülür ya da çözülmez.


Yani buradan anlayacağınız %50 şansınız var. Yani en azından kendi imkanlarınız ile bu hatayı düzeltmek için şansınız yarı yarıya.


PS’nin anakartında bulunan işlemci ve grafik işlemcisi, ısı aktarma bakırları ile fan sayesinde soğutulur. Bu parçalar ile bakır arasında ise termal macun adını verdiğimiz sıvı bulunmaktadır. İşte buradan yola çıkarsak, uzun süre kullanılan ve hava sirkülasyonu sorunu olan makinelerde bu macun kısa sürede tükenmektedir. Tükenmesi ile birlikte de ısı yükselmekte ve bir süre sonra daha da kötüsü, bu macun iyice kuruduğundan ani olarak işlemcinin aşırı ısınmasına sebebiyet vermektedir.

Bilgisayar söküp topladıysanız bilirsiniz, işlemci, açma tuşuna bastığınızda anlık olarak 40 derecelerin üzerine fırlar. Bu ısınma, saniyeliktir yani. Üzerindeki termal macunun kuruyup yapıştığından çok daha fazla ısınmaya yol açacağını da düşünürsek temizlenmesi gerekir.


Aşağıda anlatacağımız yöntem bizim uyguladığımız bir metot değildir. Yani bunu yaparken cihazınıza bir zarar gelirse tamamıyla kendiniz sorumlusunuz.

 • Cihazın sabit diskini sökün
 • Cihazın kapağını kenarlardaki vidaları sökerek çıkarın
 • Solda gördüğünüz büyük şey, Playstation’un güç kaynağıdır ve yanındaki de Bluray okuyucudur. İkisini de, ana karta bağlı oldukları kablolar ile birlikte sökün.
 • Daha sonra ana kartın bağlı olduğu demirleri çıkarın. Öncelikle ön taraftaki iki adet demiri sökün.
 • Ana kartı çıkardıktan sonra dikkatle kuru, temiz ve sert bir tahtanın üzerinde sabitleyin. İşlemci ve grafik işlemcisi, karttaki en büyük çiplerdir. Bunların üzerindeki kalıntı termal macunu saf alkol sürdüğünüz bir bez ile nazikçe temizleyin.
 • Kartın üzerinde tozla kaplanmış kısımlar var ise, yumuşak uçlu bir fırça ile bunları silin.
 • Üzerini temizlediğiniz çiplerin alt kısmına saf alkolü iki üç dalma olacak şekilde bir gereç yardımıyla damlatabilirsiniz ancak altından akıp gitmemesi için diğer kısmı kağıt peçete ile örtün. Boş bir göz damlası ilacı kabı bu işi görmenize yardımcı olur damlatmak için.
 • Bu işlemlerden sonra ana kartı yarım saat kadar hiç ellemeden kuruması için bekletin.
 • Isı tabancanız var ise onu kullanarak, yok ise saç kurutma makinesini güvenli bir uzaklıktan 20-30 cm kadar işlemcinin üzerine tutun. Bunu yaparken aynı yerde kesinlikle bekletmeyin, sürekli hareket halinde olun. Ve yakınlaştırmadan 10 dakika kadar bu işlemi sürdürün. Bu, işlemcinin iç kısmında nemi ve tozu gidermeye yarayacaktır.
 • Temizlediğiniz termal macunların yerine yenisini sürmelisiniz. Bir kredi kartı yardımıyla işlemcinin üzerini tamamen kaplayacak şekilde macunu yayın.
 • İşlemci ve grafik işlemcisinin temas ettiği, üstünü örten demir kapaktaki bakır kısımlarda macun kalıntısı varsa onları da alkollü bez ile temizleyin ve yenilerini sürün.
 • Söktüğünüz tüm parçaları dikkatle tekrar takın ve Playstation’un kapağını kapatın.

Bu adımları uyguladıktan sonra, güç tuşuna bastığınızda ya mutlu son ile karşılaşırsınız ya da sarı ışık hatası devam eder. Gerisi tamamen şansınıza ve sorunu tespit edebilmiş olmanıza kalıyor. Eğer hata devam ediyorsa, daha detaylı bir temizlik gerekebilir veya herhangi bir modül zarar görmüş, değiştirilmesi gerekiyor olabilir. Tekrar belirtelim, bu yöntemi tavsiye etmiyoruz ancak her yerde gördüğümüz için yazdık. Bunu uygularken cihazınızın göreceği en ufak bir zarardan dahi kendiniz sorumlusunuz unutmayın.

Sarı ışık hatası almış bir cihazı düzeltseniz bile tekrar aynı duruma düşmesi bilinir. Yani sarı ışık almış bir Playstation, asla kalıcı olarak düzeltilemez gibi söylentiler var. Eğer şanslıysanız bu durum sizin için uzun sürsün diye diliyoruz.


Son olarak bir video ile yazımızı tamamlayalım. Sarı ışık veya sürekli yanıp sönen kırmızı ışık hatasını nasıl giderilebileceğine dair bir videodur. Şimdiden iyi şanslar ve kolay gelsin. Umarız sarı ışık hatanızı kalıcı olarak düzeltirsiniz.


Aşağıdaki video da adam karta bir ısıtma işlemi de uyguluyor ancak bunu da tavsiye etmiyoruz yinede denemek size kalmış. Kaybedecek bir şeyiniz yok ise, ana kartı komple söküp çamaşır makinesine dahi atabilirsiniz belki bir mucize olur ve çalışır kim bilir.


5 thoughts on “PS3 Neden Sarı Işık Verir ve Çözümü Nedir?

 1. Saç kurutma makinesinin yalan olduğunu düşünenler var. Onlar öyle düşünmeye devam etsin, ben saç kurutma makinesi ile düzelttiğim ps3ümü 3 aydır sorunsuz kullanmaya devam ediyorum. Tekrar sarı ışık hatası versin tekrar açarım içini tekrar kuruturum sorun değil 🙂 Ve benim de bir tavsiyem var, saç kurutma makinesini 20-30cm değil 5-6cm kadar yakına indirip 1-2 dakika kadar tutun. Ve bunu yaptığınız sırada işlemci ve rsx'in üzerinde yeni sürülmüş termal macun olması daha iyi çünkü ısıyı arka tarafa daha rahat iletir o şekilde.

 2. Eklemek gerekirse:

  Bu anlattığımız reflow olarak geçmekte. Yani hafif hasar görmüş cihazları tekrardan hayata döndürebiliyor. Birde reball olarak bilinen, işlemci ve rsx'in sökülüp tekrar lehimleme işlemi var. Bu daha çok zarar gören cihazlar için gerekli yani kısaca reflow ile hayata döndürülemeyen cihazlar reball işlemi ile yapılıyor.

  PS3 kullanıcılarına bir tavsiyem daha var. İşlemcinizin ısısını kontrol etme şansınız varsa muhakkak bakın. Yüksek ısılara çıkmasına müsaade etmeyin. Çünkü ısı yüksek olduğunda uzun süre yüksek ısıya maruz kalan lehimler eriyebiliyor bu da sarı ışık hatasına sebep oluyor.

  Atıyorum ps3 fat kasalarda işlemci ısısı 70 dereceyi aşsa bile, fabrikasyon ayarları sebebiyle cihaz olsun burada durum iyi diyor ve sistem fanı bir sonraki aşamaya dahi geçirmiyor. He ne oluyor? Isı 85 derecelere dayandığında biraz yardım lazım diyor ve o aşamada fan devreye giriyor. Ama bu da, cihazın sürekli tekrar 75-80 civarları ısılara düşürülmesiyle fanın tekrar alt kademeye geçmesi ile sonlanıyor ve sonuç olarak cihaz sürekli bir 80 derece ısıya maruz kalıyor.

  Bu da uzun süre olduğunda yani uzun süre bu şekilde kullandığınızda lehim erimesine ve sarı ışığa sebebiyet veriyor.

  Bunu aşmak için yapabilecekleriniz: ps3'ün içini açarak fan takviyesi yapmak, veya kapakta fanın bulunduğu kısımlarda matkap yardımıyla delikler açarak havalandırmanın daha iyi olmasını sağlamak. Olmadı fan ve ana kartın kablolarının birleştiği noktada mod yaparak kendi fan düzeyinizi manuel olarak belirleyebilme seçeneği. Bu konuda basit bir kulaklık ses ayarı düzeneği bile işinize yarayabilir youtube üzerinden ps3 fan mod aratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir