PS3 GLOD (Green Light of Death) Hatası ve Çözümü

Geçtiğimiz günlerde, elimize geçen slim kasa bir ps3 üzerinde yaptığımız reflow işleminden sonra başımıza hiç beklemediğimiz bir olay geldi.

 
GLOD (yeşil ışık hatası) başta biraz canımızı sıksa da, sonradan halletmeyi başardık ve yazımızda bu sorunla nasıl baş edeceğinizi anlatıyoruz…
Sony eksik olmasın güzel bir konsol yapmış. Eski nesil konsolların en akılda kalıcısı olan, hala desteği bulunan ve yeni oyunlara da hala ev sahipliği yapan Playstation 3, hataları ile de oldukça baş ağrıtıyor zaman zaman.
 
YLOD (sarı ışık hatası), RLOD (kırmızı ışık hatası) derken şimdi de daha önce hiç karşılaşmadığımız GLOD (yeşil ışık hatası) ile yüzleştik. Bunların açılımları Yellow, Red, Green olarak başlamakta ve Light of Death şeklinde bitmekte. Kim icat ettiyse, isim taktıysa güzel takmış helal olsun diyelim.
 
Üstlerinden bir kez daha geçmek gerekirse, sarı ışık hatası konsolun işlemcisinden kaynaklı bir hataydı ve ana kart üzerinden oynayan, lehimleri eriyen işlemciler bu sorunu gösteriyordu. Yüksek ısılara sürekli maruz kalan cihazlarda görülmekte. Tabi, hatalı yazılım yükleme, nand veya nor modüllerinin işlevsiz hale gelmesi gibi durumlar da bu hatayı tetikliyor. Kısaca ve genel anlamda işlemci hatası olarak biliniyor ve reflow, ardından olmazsa reball işlemleri ile çözülebiliyor.
 
Kırmızı ışık hatası genelde brick olmuş, sistem hataları veya daha uç nokta donanımsal hatalı ve güç kaynağı bazlı sorunlar sebebiyle görülmekte. Çözüm yolları çok farklı oluyor bu nedenle. Şayet tek bir şeyden kaynaklanmadığı bilinmekte, farklı sebepler ile cihaz kırmızı ışık hatasına düşebiliyor. Bunun içinde ps3 sabit disk sorunları bile görülüyor bazen.
 

PS3 Yeşil Işık Hatası

 
Asıl konumuza gelelim, bildiğiniz gibi, başlıktan da anlayacağınız üzere GLOD yani yeşil ışık hatası ile ilgili anlatacaklarımız var.
 
Bu sorun genel anlamda: PS3 yeşil ışık konumunda olduğu halde görüntü ve ses çıkışı alamama şeklinde gerçekleşiyor. Yani no video / no audio diyoruz net olarak. Ne görüntü var ne ses var ama ışık yeşil yanıyor.
 
Tabi bu esnada cihaz, dualshock veya sixaxis ile hiçbir şekilde etkileşime geçmiyor. Kollar kapalı ve yanıt vermeyen konumda dururken, kapatma tuşuna bir kez basmanız da hiçbir anlam ifade etmiyor. Tabiri caizse donuyor alet hemde hiç görüntü vermeden. Ve tabi kapatıp bekletmeniz de bir işe yaramıyor çünkü ısınma sorunu yaşamıyorsunuz.
 
Kapatmak için, güç tuşuna uzun süre basılı tutmanız veya direkt olarak arka kabloyu çekmeniz ve kalın kasalarda şalteri kapatmanız gerekiyor.
 
Bizde içini açıp, bir güzel temizlediğimiz makinenin ardından bu soruna düştük ve gerçekten korktuk biraz çünkü nadir görülen bir problem pek fazla kaynak da yok bu konuda İnternet üzerinde. Bulabildiğimiz birkaç yardım konulu video ve yabancı kaynaklı forum yazısının ardından hangi durumların bu soruna yol açtığını ayırdık, bir tanesinin de kesin olduğundan emin olduk.
 
Yeşil ışık hatası, genelde RSX (grafik işlemci) sebebiyle oluşmakta. Yani görüntü veya ses çıkışı alamıyorsanız, cihaz da hiçbir şekilde yanıt vermiyorsa bu grafik işlemcisinin başlatılamadığı anlamına geliyor. (Göreceli durumlarda)
 
Sorunu çözmek için öncelikli tavsiyemiz, ps3 kapalı konumdayken güç tuşuna basılı tutmanız ve ilk bip sesinden sonra elinizi çekmeden ikinciyi, ardından üçüncüyü beklemeniz ve bırakmanız şeklinde.

 
Bu durumda cihaz kendini kapatıyorsa, ikinci çözüm yolunu denemeniz gerekecek. (Bizim başımıza geldiği gibi) Şayet kapatmıyor ve güvenli kipte açılıyorsa ucuz atlattınız, işi halletmek için kolay yol ile kurtardınız demektir. Bu durumda karşınıza gelen ekrandan restore ps3 system seçeneği ile devam edip yazılımı geri yükleyebilir ve hatayı halletmiş olabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken CFW yüklü cihazlarda kesin ve net bilmiyoruz ama bu seçenek sistemi orijinal yazılıma çevirebilir? Denenmedi o nedenle kesin bir şey söyleyemiyoruz. Dikkatli olun!
 
İkinci seçeneğe gelirsek… Cihazın içini açmanız gerekiyor efendim. Korktuğunuz maalesef başınıza geliyor evet. Açılacak o kasa yapacak bir şey yok.
 
Öncelikle aşağıdaki videoyu izleyelim, bakalım bir kardeşimiz nasıl yapmış bu işi:
 Sorun gördüğünüz gibi, RSX işlemcisinin ana kart üzerinden bir miktar ileriye gelmesinden kaynaklı. Bu da şöyle oluyor büyük ihtimalle: içini açıp temizlediniz güzelce, ve cell ile rsx işlemcilere arkadan baskı yapan demirleri biraz fazla sıktınız. Geçmiş olsun. Bu şu demek oluyor, çipler ileriye doğru biraz itelendi ve ana kart üzerinden milimetrik olarak ayrıldılar. Altlarında bulunan bazı topçuklar temas ediyor etmiyor arası bir şey.


Neden arası bir şey diyoruz? Çünkü 50 kez cihazı açmayı denedik arka arkaya ve bunlardan bazılarında cihaz çalıştı ama yine bir süre sonra ya dondu, ya da kendini kapattı. (Bu arada aşağıdaki resimde bakırı görebilirsiniz)Şimdi gelelim tekrar konuya. Adam gördüğünüz gibi ters istikamette bir miktar baskı uyguluyor. Bunu da bozuk paralar yardımıyla yapıyor. Biz tabi ki parayı tavsiye etmiyoruz. Ve kesinlikle yanıcı bir şey, ısı aktarma kabiliyeti düşük bir şey, termal ped gibi şeyler koymayı denemeyin bu ısınmaya sebep olacaktır ve bir sorunu halledeyim derken başka bir sorunla karşılaşacağınız anlamına gelir.


Bu işlemi yapmak için kullanacağınız şey bakır olmalı. Bakır plaketi demircilerde veya İnternet üzerinden bulabilir, uygun şekilde kesip gerekirse 2 veya 3 kat olacak şekilde rsx ısı kapağının üzerine koyabilirsiniz. Hadi bakır bulamadınız diyelim, en kötü alüminyum bir şey olmalı. Bunu nereden bulursunuz? Eski bir işlemci fanını çıkarırsınız, alt kısmındaki metalik renkli şeyler alüminyumdur ve onlar kat kat olurlar. O katlardan 2 tane koparırsınız dümdüz olacak şekilde düzler ve kullanırsınız.


Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu, kaç kat koyarsanız koyun, her katın arasında ve ısı aktaran metal kısıma mutlaka termal macun sürmelisiniz. İstediğiniz kadar dümdüz yaptım ben deseniz de, arada milimetrik hava boşlukları kalabilir ve bu kezde sistem çalışsa dahi ısınma yapabilir.


Isınma konusunda başımıza o da geldi. RSX’i 2 adet alüminyum parça ile destekledik, kapağı kapattığımızda cihaz çalıştı ancak bu da üç dakika sürmedi. Sebebi şuydu belki tahmin edebildiniz: İşlemci ısı aktarma kapağı (ihs), ısı aktarma metallerine (fanın altında bulunan) temas etmiyordu. RSX yukarıda kaldığı için bu kez işlemci aşağıda kaldı ve üç dakika içinde cihaz havayı aktaramayıp ısındı ve kendini kapattı ne yazıktır ki.


Bunu bir şekilde ayarlamanız gerekiyor. Arka taraftaki vidalı, baskı yapan demirleri az ve çok sıkarak bir şekilde orta noktayı bulmalısınız ve cihazın açılıp, ısınmayacak şekilde çalışmasına devam etmesini sağlamalısınız.


Son olarak uyaralım, bu işlem kolay bir işlem değildir. Her türlü riski var. Arkadaki demirleri fazla sıkarsanız daha fazla zarar verebilirsiniz, veya aşırı ısınmadan cihaz yine zarar görebilir. Kaybedecek bir şeyiniz yoksa deneyebilirsiniz. Olmadı bir teknik servise götürmeniz veya işi bilen birisine teslim etmeniz daha faydalı olacaktır. Hiç uğraşmadan bir miktar ücretle halledersiniz.


Hepinize kolay gelsin ve bol hatasız günler, iyi oyunlar dileriz. Yorumlarınıza cevap verilir konuyla alakalı, yazmaktan veya sormaktan çekinmeyiniz.

18 thoughts on “PS3 GLOD (Green Light of Death) Hatası ve Çözümü

  1. Bu sorun tam çözüm mü? 1 ay 2 ay sonra aynı skrunu yapar mı bunu bga makinesi ile tamir ediyorlar.

 1. Üstad güzel konu. Benim de tahminim %90 RSX, O kadar makina geçti elimden ve sorunların çoğu RSX. En sağlam yöntem Reball dır. Sen şimdilik kurtarmışsın ama malesef yakın zamanda sorun yeniden başlar.

  1. haklısın üstat yakında tekrardan nanometrik ayrılmalar yaşayacağı kesin 🙂 Bunun önünü almak için de cihazı olabildiğince hava sirkülasyonu sağlanacak şekilde kasada delikler açarak modifiye ettik. Bir pot kullanarak manuel fan kontrolü yaptık, fanı sürekli %50 lerde bırakarak cihazın max 50 derecelere çıkacak şekilde kullanmak üzere teslim ettik. Henüz geri dönmedi bir sıkıntı yok sanırım 🙂 Veya kim bilir belki de çoktan sarı ışık hatasına düşmüştür 🙂

  2. Hocam bense de ayni sorun var.GTA 5 takılırken bir anda dondu.Fişini çekip taktim.Açtigimda ise ekran grafikleri dagildi(ekranda beyaz ve cesitli renkte kareler)Bazen de hiç horuntu gelmedi.Bunun durup dururken olmasi normal mi.Bu çozum ps3 slim de ise yarar mi?

  3. Hocam bense de ayni sorun var.GTA 5 takılırken bir anda dondu.Fişini çekip taktim.Açtigimda ise ekran grafikleri dagildi(ekranda beyaz ve cesitli renkte kareler)Bazen de hiç horuntu gelmedi.Bunun durup dururken olmasi normal mi.Bu çozum ps3 slim de ise yarar mi?

 2. Merhaba Benim Cihazda Yeşil Işıkta Donup Kaldı Ne Bir Görüntü Var Nede Ses Yalnız Çalışıyor Ama Sizin Bu Bahsettiğiniz Bakırı Bulamadım İşlemci Altında Bulabilirsiniz Demişsiniz Hangi İşlemcide Var Bu Bakır Pc İşlemcisimi Yoksa Hehangi Bir Cihazın İşlemcisimi?

  1. Yavuz bilgisayar işlemcilerinin alt kısımlarında bulunan bakırları bilirsin onlardan bahsediyorum. Tabi dümdüz olması lazım tam olarak iyi ısı aktarabilmesi için.

   Olmazsa alüminyum bir parça da olabilir. Bir keresinde kullanılmayan bir dvd-rom un kenarını köşesini keserek ve çekiçle düzleyerek 2 parça üst üste olacak şekilde kullanmıştım ben. RSX'in sıcaklığı 5-10 derece kadar arttıysa da makine bir 6 ay kadar daha çalışmıştı sonra kaçınılmaz sona, reballing'e gitti 🙂

  2. Bilgisayar işlemcileri demişim 🙂 İşlemci soğutucusu fanlardan bahsediyordum aslında 🙂 Fanın alt kısmında bulunan ısıyı ileten kısımlar.

 3. Korman Gökhan merhaba hoş geldin. Cihazın belli ki şuan YLOD olup olmama aşamasında cebelleşiyor 🙂 Sana tavsiyem, kesinlikle açma. Açıp çalıştığını görsen dahi kullanma makineyi ve bir teknik servise götür. Bu konuda daha önceden tecrüben yoksa cihazın içini açmanı tavsiye etmem yani daha kötü bir duruma sokabilirsin işi zarar verebilirsin iyice. Henüz YLOD aşamasına geçmemişken makine, en güzel bir teknik servise baktırmak ve iş işten geçmeden erkenden kurtarmak olacaktır.

  Hatta hiç belli olmaz belki de HDMI çıkışı bile bozulmuş olabilir diyeceğim de, oyun oynarken takıldı ve tekrar açtığımda sarı ışık hatası vermedi ama görüntü de gelmedi diyorsan büyük ihtimalle Grafik işlemci (RSX) kaynaklı bir problem var gibi duruyor.

  Şimdi götürürsen, teknik servis belki REBALLING yapmadan kurtarabilir makineyi ancak diyelim ki tekrar açtın ve açıldı, yine oynadın belirli bir zaman boyunca. Makine eninde sonunda yine hataya düşecektir ancak bu sefer direk YLOD (sarı ışık) hatasına düşecektir. Yani anlayacağın daha fazla ısındırmadan, bir baktırman iyi olur.

 4. Abdullah, teknik servis değilim ama bu işi yapan bayağı bir yer olmalı Ankara'da.

  Ahmet, büyük ihtimalle güç ünitesi sıkıntısı vardır makinende. Götürüp bir göster hallederler. Veya youtube'da PS3 Slim PUS Problem yazıp bakarsan içini açarak bir çözüm yolu olabilir. Videoları izle anlarsın. 2 tane ayar var onları biraz kurcalayınca bazen düzelebiliyor ama tabi ki garantisi yok ve cihazında farklı bir sorun da olmuş olabilir bir şey söylemek zor bakmadan veya testler yapmadan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir