PS3 Isınma Sorunu ve Çözüm Yolları

PS3 bildiğiniz gibi işlemci ve grafik işlemcisine sahip bir cihaz. Bu nedenle her işlemci nasıl oluyor da ısınıyorsa, bu meret de ısınıyor.


Ancak bunun önüne geçmenin yolları var. Buyurun konumuzda inceleyelim…

Özellikle fat olarak adlandırılan kalın kasa cihazlarda yüksek ısı problemleriyle sık karşılaşılır. Bu genel bir hata değildir veya cihazın kötü olduğu anlamına gelmez. Cihazın içerisinde yer alan CELL işlemci, yüksek ısılara dayanıklı olduğundan ve yüksek ısılar ve frekans aralıklarında çalışmak için yaratıldığından durum böyle.


Peki bunu bilen Sony, ana kartın zarar görebileceğini hiç düşünmemiş mi? Sanırım düşünmemiş efendim. Şaka bir yana dursun, ince kasa (slim) modellere göre çok daha iyi bakılması gereken kalın kasa modellerin kaderi sarı ışık olarak biliniyor. Bu sebep göz önüne alındığında, ikinci el alacaklara dahi: “kalın kasa alma sakın!” gibi uyarılar yapanlar var. Siz bu adamlara aldırmayın efendim. Kullanmasını bilene her cihaz iyidir o adamlar hiçbir şeyden anlamıyorlar emin olun…


Slim ve super slim modellerin ısınmadığını ve sarı ışığa düşmediğini söylersek yalan olur. Onlarda düşüyor. Şayet bahsettiğimiz gibi kalın kasa cihazlarda Sony’nin eksik bıraktığı bir şey var. O da cihazda bulunan fanın fabrikasyon ayarlarının ne kadar kötü olduğu gerçeği. Tabiri caizse adamlar, “isterse ana kart yansın ama ses fan ses çıkarmasın!” diye ne yapacaklarını şaşırmışlar gibi…


Şöyle anlatalım: Fat kasa cihazınızı açtınız, oyun oynamaya başladınız. Bir iki saat oynadınız ama hiç fan sesi duymadınız henüz değil mi? Ve bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorsunuz. Hayır, hiç değil!


Halkımızda çalışan fana karşı batıl bir inanç var. Fan çalıştığında “kapat bak ısındı!” deriz genelde. Şöyle ki o fanın görevinin zaten cihaz ısınınca soğutması gerektiğinden bir haber olmalıyız! Cihaz hiç ısınmayacak ve fan hiç çalışmayacak ise o dallı budaklı, motorlu, dönünce rüzgar üreten şeyin orada işi ne? Değil mi ama…


Neyse konumuza dönelim. Şöyle anlatalım dediğimiz yerden devam edelim. Phat kasa tipindeki daha yaşlı PS3 cihazları, fabrikasyon ayarları itibarı ile ve CELL işlemci yüksek ısılarda çalışıyor demiştik o nedenle işlemcinin ısı değeri 80 dereceye ulaşıncaya kadar fanı idle konumda yani dönüyor dönmüyor arası bir ayarda bırakır.


Cihaz 80 dereceyi geçtiğinde ise ısındık galiba der ve fanı ikinci veya üçüncü seviye dönme hızında döndürmeye başlar bu sefer.


Peki ne olur bu durumda? Cihazınız 82-83 derecelere yükseldiğinde fan üçüncü seviyeye alındı ve biraz fan sesi duymaya başladınız. Bir süre o şekilde çalıştı ve fan sustu, ses kesildi diyelim. Bu cihazın tekrar birinci fan seviyesinin aşmadığı ısıya düştüğü anlamına geliyor. Bu da 78 derece civarlarında bir şey.


Sonra ne oluyor? Cihaz 2-3 dakika sonra tekrar ısınıyor yani 83-85 derecelere çıkıyor ve fan tekrar çalışarak yine 78’e düşüyor ısıyı. Bu şekilde ilerleyen bir döngü aslında. Ve bunun ortalamasını alırsak, cihazın sürekli maruz kaldığı ısı 80-81 derece civarlarında.


Peki 80 derece soğuk mu yani iyi mi? Hayır, kesinlikle değil! Sony öyle olduğunu düşünse de bu hiç uygun bir sıcaklık değil. Hemen detayını verelim.


İşlemcinin ana karta bağlı olduğu topçuklar, ve etrafındaki lehimler 120 derece civarlarında erimekte. Tabi 80 ile 120 arasında büyük fark var ama bu 80 dereceye uzun süre maruz kalan lehimler bir süre sonra, uzun kullanımların ardından erimeye başlıyor. Azar azar, ufak ufak eriyor ve bir gün pat diye sarı ışık hatasını alıyorsunuz.


Sarı ışık hatasına bir kez düştüğünüzde de, cihazınızın içini açıp reflow denilen temizleme ve yenileme işlemini yapmanız gerekiyor. Kaldı ki bu da her zaman durumu çözmüyor. Eğer çok uzun süre ısıya maruz kalan bir cihazınız var ise ve daha önce de sarı ışık hatalarından kurtardığınız olduysa sonu reball denen, işlemcinin sökülüp düzenlenmesi ve tekrar lehim yapılması işlemine kadar gidiyor.


Peki sarı ışık almamak için veya sarı ışıktan kurtardığınız cihazı bir daha aynı duruma düşürmemek için yapabileceğiniz bir şeyler var mı? Tabi ki var. İsterseniz bir Playstation’u nasıl soğuk tutabileceğinizi videolar desteğiyle anlatalım…

1. Genel Temizlik ve Yenileme

 

Cihazınızı düzenli aralıklar ile örneğin 6 ayda bir veya işlemcinin tekrar yüksek ısılara çıktığını fark ettiğinizde, temizlemeniz sarı ışık hatasının önüne geçecektir. Ve cihazın ömrünü uzatacaktır.Bunu nasıl yaparsınız? Basit olarak cihazın içini açabilir ve tozunu toprağını temizlersiniz. Daha sonra her bilgisayarcı da veya teknoloji marketlerinde bulabileceğiniz termal macunlardan bir tane alarak işlemci ve rsx (grafik işlemcisi) üzerindeki eski macunları siler ve yenilerini sürersiniz.


Bu şekilde cihazı zinde ve ferah tutabilirsiniz.

2. Uygulamalar ile Fan Kontrolü

 

Sony’nin fan anlayışından bahsetmiştik ve özellikle kalın kasalarda yüksek ısıyı sevdiğini anlatmıştık. Sen misin benim cihazımı 80 derecelere dayandıran deyip fan kontrolünü kendi elimize alabiliriz.


Tabi bunu yapabilmek için CFW yüklü bir cihaza ihtiyacınız var. Yani dışarıdan (homebrew) pkg yüklemesi yapabilmeniz gerekiyor.Hemen Control Fan Utility veya benzeri bir uygulamayı buluyorsunuz. Daha sonra bunu kurarak cihazı her açtığınızda bir kez başlatıyor ve çıkıyorsunuz. Bir kez açmanız, cihaz bir daha kapanana kadar bu uygulamanın arka planda çalışması anlamına geliyor.


Ve Sony’nin, fanı döndürmek için 80 dereceyi beklemesine gerek kalmadan siz fanı istediğiniz hıza ayarlıyorsunuz ve cihazınız istikrarlı bir ısıda seyrediyor.


Bu uygulama ile %33.3 fan hızında kullandığımız bir cihaz var. Fan sesi biraz duyulsa da, kısık seste bir oyun eşliğinde bile kolayca emilebilen bir tıngırtıda seyrediyor. Cihazın ısısını kontrol ettiğimizde ise kalın kasa ve 5 yıllık cihaz olmasına rağmen ısının 60 dereceden yukarıya çıkmadığını not ettik. 5 saatlik oyun seansının ardından bile 59 derece ile konsolu kapattığımız oldu.


Tabi bu işlemin başarısı için 1. maddeyi yapmanın faydası büyük. Yani önce genel temizliği her halükarda yaparsanız işiniz çok rahat.


Bu tip bir uygulama ile kullandığınız bir PS3, yüksek ısılara hiç ulaşmayacağı için işlemci ve etrafındaki lehim erimeleri çok çok daha aza indirilmiş oluyor. Böylece cihazın ömrünü en az 10 kat uzatmış oluyorsunuz. Yani basitçe düşünün, bu uygulama olmadan kullandığınız konsol 1 sene dayanacaksa, bu uygulama eşliğinde kullandığınızda 10 sene gidiyor rahatça.


Isı değerleri yükseldikçe etki seviyesinin katlanarak arttığını unutmayın. Yani 60 derece ile 80 derece arasında 20 fark var o kadar fazla değil diyebilirsiniz ancak, yazın 30 derece havada çektiğiniz işkenceyi düşünün bir de 50 derece olsaydı ne yapardınız onu düşünün. Sanırım yaşayamazdık değil mi? Aradaki farkı anlamışsınızdır umarım.

3. Donanımsal Olarak Fan Kontrolü

 

Konsolun içinde bulunan fan ana kart üzerine takılıyor bildiğiniz gibi. Ve takılan bu şeyin üzerinde üç kablo yer alıyor. İşte bu kablolardan bir tanesi (genelde gri olan) fan seviyesini kontrol etmek için kullanılıyor.


PS3, ısı denetleyici modüllerden aldığı değere göre bu kablo vasıtası ile fana bir akım iletiyor ve bu akım tahmin ettiğiniz gibi cihaz ısındıkça daha da artıyor. Dolayısıyla akım arttıkça fan da daha hızlı dönmeye başlıyor.


Şöyle örneklendirelim: Cihazdaki takılı fanın atıyorum, maksimum dönüş hızı için istediği akım 12V. PS3, ısıyı belirledikten sonra eğer 70 ise 6V gönder (%50 hızla dönsün), 80 ise 9V gönder (%75) gibi şeyler yapıyor tahmin ettiğiniz üzere. Tabi bu örnekler çok abartılı oldu, fabrikasyon ayarlarda, cihazın 70 derecede kılını kıpırdatmadığını, 80 derecede de %50 hızı anca verdiğini tahmin ediyoruz ne yazık ki.


Ve neydi konumuz? Biz de cihazın bu fabrikasyon ayarlarını beğenmiyorduk zaten. Atıyorum, ben cihaz 60 derece olduğunda %50 hızla dönmesini istiyorum belki? Neden 70’e çıkmasını bekleyeyim ki? Değil mi?


Fanı kendi elleriniz ile kontrol edebilmeniz için bir düzenek kurmanız gerekiyor, yani konsolun içini açacaksınız. Burada, fana giden gri kabloyu ana karta hiç gidemeden kesecek ve bir ucunu güç kaynağına bağlarken, diğer ucunu kendi voltaj ayarınızı verebileceğiniz yardımcı bir parçaya bağlayacaksınız.


Bunu yapmak tabi ki modelden modele değişmekte ve fana yüksek akım verdiğinizde çok kötü şeyler meydana gelebilir maazallah dikkat etmeniz gerekiyor. Az akım verdiğinizde de dönmeyebilir. Modelinize göre bir yerlerden bilgi edinmeniz veya varsa bir elektrikçi, akımlardan anlayan tanıdığınız göstermeniz gerekiyor.


Aşağıdaki video ile konuyu daha iyi anlayabilirsiniz.


4. Fan Modifikasyonları

 

Cihazın içerisinde bulunduğu kap üzerinde çeşitli delikler açarak veya cihaza ekstra fan bağlayarak yapabileceğiniz işlemlere modifikasyon diyebiliriz.Bunun için ince kasa modellerde PS3 yazısının hemen üzerinde bulunan, fanın üstünde kalan kısıma 360 derece bir delik açabilir, kalın kasa modellerde cihazın altına bir çok delik ve hava sirkülasyonu sağlayabileceğiniz modifikasyonlar yapabilirsiniz.


Cihazı bir dizüstü soğutucusunun üzerine dahi koyabilir, hatta altına delikler açarak bu şekilde koyar ve soğutucu ile konsolu birbirine yapıştırarak sürekli öyle kullanabilirsiniz. Soğutucu için gücü ise PS3’ün usb girişlerinden bir tanesinden sağlayabiliyorsunuz.


Aşağıdaki video ile konuyu daha iyi anlamış olursunuz.Şimdilik yazacaklarımız bu kadar. Tekrar belirtmek gerekirse, kalın kasa cihazlara yapılan haksızlıklardan çok rahatsızız 🙂 Kullanmasını bilene her alet güzel gerçekten bunu asla unutmayın. Yeter ki dilinden anlayın ve ilacını verin diyoruz ve bitiriyoruz…

15 thoughts on “PS3 Isınma Sorunu ve Çözüm Yolları

  1. Seçkincan nasıl kullanıyorsun kardeşim ben programı internet üzerinden bulup indirdim ama makineme flash ile taktım nereden göreceğim yani nasıl kuracağım bulamadım 🙁 Homebrew falan bişeyler diyor ama anlamadım ya playstation 15 dakika çalıştıktan sonra kapanıyor ne yapıcam bana yardım edin 🙁

  2. kanka kırık playsteyşın olmalı yoksa kuramazsın çalıştıramazsın yani seninki orjinal galiba sen teknik servise götüreceksin içini açıp temizleyecekler macunu yeniden sürecekler düzelir öyle kullanma zararlı. Isınıp kapanıyorsa sürekli sakın açma yoksa daha büyük zarar verirsin makineye

 1. Arkadaşlar makineniz cihaz aşırı ısındı hatası verip kapanıyorsa o şekilde kullanmaya sakın devam etmeyin çünkü öyle kullana kullana sarı ışık hatasına düşürürsünüz bilginiz olsun. Bakım yapmadan sakın kullanmayın sistem ısınıyor hatası verip kapatıyorsa.

 2. Merhaba dostum bende Fan Kontrol programını FAT makinama indirdim. O tuşuna bastım maksimum ayara getirdim sıcaklık 80 dereceden 50 dereceye düştü ancak çok yüksek bir ses geliyor buda rahatsız ediyor hangi ayar idealdir acaba nasıl ayarlayabilirim ideal ayarı ? Birde sürekli en yüksek fan ayarında kullanmak zararlı mıdır ?

 3. Adsız hoş geldin. Geç olacak ama cevap, 100% yaparsan evet çok ses çıkarır. En ideali Payload kullanmak olacaktır. Fan Control UTility uygulamasından ayarı Payload olarak seç. Bu PS3'ün normal fan kontrolüne alternatif bir ayardır. Atıyorum PS3 normalde 80 dereceye çıktığında fanı 2. seviyeye alıyorsa, payload kullandığında 70 dereceye çıkınca fanı 2. seviyeye alır.

 4. seçkincan kardşm control fan utility nasıl kullanılıyor dereceyi duşuruyormu duşuruyorsa fan hala çok hızlı dönüyormu zararlımı faydalımı anlatabilirmisin facebook ta ekle FerhatGzRNF25
  ŞİMDİDEN TŞK

 5. @Mega Gamingtr: evet dereceyi düşürüyor ancak tabi ki fan daha hızlı döndüğünden daha sesli çalışıyor. Herhangi bir zararı yok yanlızca ayarı doğru yapman yeterli.

  @beeen: benimle şuan iletişime geçtin 🙂 Yapmak istediğin nedir? bu konuda herhangi bir tecrüben yoksa cihazın içini açmanı tavsiye etmem, hassas kısımları var zarar verebilir hatta bozabilirsin.

  Bu arada biz teknik servis yapmıyoruz, yakınında bir dükkan varsa oraya götürürsen bakımını yaparlar.

  @Unknown: demek ki bakım zamanı gelmiş 🙂 O şekilde kullanmaya devam edersen cihaza zarar verir bir süre sonra da sarı ışığa düşürürsün dikkatli ol.

  @Deli Konsol: tabi ki hdd de ısınır ve cihazın genel ısısının artmasına sebep olur ancak genel anlamda bakıldığında hdd nin ısıya katkısı azdır. Ama yine de daha önce çok fazla ısınan bir hdd sebebiyle sarı ışık veren ve kapanan bir makinem olmuştu. Hdd nin dahili bir sorunuydu bu çok eskimişti sanırım, yeni hdd takarak bu sorunu düzeltmiştim.

  Isınma konusu da bir önceki arkadaşa söylediğim gibi senin de bakım zamanı gelmiş, o şekilde kullanma cihaza zarar verirsin. Bir göster, temizleyip macunlarını yenilesinler. Dükkana 2-3 dk sonra fan açıyor dersen problemi anlarlar zaten 🙂

 6. Merhaba bende fat kalın kasa ps3 var fandan ses geliyor diye kendim açıp temizliğini yaptım ama yaptıktan sonra cihaz asiri ısınıyor hatasi verip kapanıyordu tekrar açıp macunlarını yeniledim bu sefer hata vermiyor ama ps3 açtıktan 2 dk sonra fan %100 seviyesinde çalışıyor ayrıca ps3 her işlemi yapabiliyorum ama multimani açtığımda siyah ekranda kalıyor yardımcı olursan çok sevinirim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir