PS4 Kırma İşlemi Son Aşamada!

Sony her geçen gün yeni önlemler almaya çalışsa da, bilgisayar korsanları boş durmuyor ve jailbreak denilen, kopya oyun çalıştırma metotlarını Playstation 4 üzerinde deniyorlar.


Henüz 1 yıldan biraz daha fazla bir zaman önce piyasaya sürülen PS4, çıktığından bu yana kırıldı söylentileriyle konuşulmakta. Önce, yedekleme sistemindeki bir açıktan bahsedilmişti ve şimdi de, tarayıcının bir açığı ortaya çıktı…

İlk zamanlarda ismi lazım olmayan bir korsan tarafından, güvenli kipte güncelleme yöntemiyle kırıldığı iddia edilen cihaz, daha sonra bu yöntemin bir yalandan ibaret olduğu ortaya çıkınca korsan sever arkadaşları üzdü.


Araya girelim, son aşamayı geçtik. Blogda yayınlanan son yazıya “PS4 Kırıldı 2017” göz atmanızı tavsiye ederiz. En güncel haber orada.


Bu arada, konuyla ilgili en güncel haberi arayanları 2016’nın henüz 5 Ocağında yazdığımız şuradaki yazıya alabiliriz.


Cihazın Windows’un da kullandığı x86 altyapısını kullandığı göz önünde bulundurulursa, kırılması PS3’e göre çok daha kolay olacak denmişti. Hatta ve hatta, cihazı bir bilgisayarmış gibi, işletim sistemi kurarak kullanabileceğimiz söylenmişti. Bunlar ne kadar doğrudur bilemiyoruz tabi ki. Zaman gösterecek.

PS4 Kırma İşlemi

Hackerin verdiği yapılacaklar listesi, usb diskte bir dosya oluşturma, bunu daha sonra ps4’ü güvenli kipte başlatarak güncelleme yaparak yükleme üzerineydi.


Bu yöntemi açıkladıktan sonra Sony tarafından takibe alındığı iddia edilen kişi, bir süre sonra piyasadan kayboldu tabiri caizse.


Ve bu yöntem pek fazla ses getirmediğinden, asparagas haber olduğu bir bakıma doğrulandı.

PS4 İnternet Tarayıcısı Açığı

Cihazın 1.76 sürümünün piyasaya çıkmasıyla yeni bir tarayıcı açığı tespit edildi. Bunun anlamı, tarayıcı ile javascript uygulamaları kullanarak sistem dosyalarına erişimin mümkün olduğu yönünde.


Açığı bulan ekip, kırılma işleminin %100 gerçekleştiğini henüz söylemiş değil ancak dosyaları kullanıcılar ile paylaştılar.Yeni sürüme yükselten Playstation 4 kullanıcılarının bu açıktan faydalanması mümkün olmayacak ve bu da, önümüzdeki zamanlarda eğer cihaz tamamen kırılırsa, PS3’de olduğu gibi bunda da Downgrade yani versiyon düşürme işlemlerine ihtiyaç olacağı yönünde.

PS4 Kırıldı mı?

Sony henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ve kesin kırıldığı yönünde bir şey söylemekte mümkün değil gibi gözüküyor. Şayet ortaya çıkan açıklar yakın zamanda aletin kırılacağını gösteriyor gibi gözükse de, firma gerekli önlemleri almaya çalışıyor.


Tarayıcı açığının, PSVita üzerinde bulunan açıktan yola çıkarak PS4 cihazına uyarlandığı söylenmekte ve bu da 1.76 sürümde mevcutmuş.


Tarayıcı ile ziyaret ettiğiniz bir sitede, modül dump işlemi yapılabiliyor ve cihazınızın key kodlarını görebiliyorsunuz. Bu açık son kullanıcı için yani biz oyuncular için işe yarar bir şey olmasa da, korsan sevenler için iyi bir haber gibi gözüküyor. Anlamı şu: Playstation 4’te açıkların mevcut olduğu ve bu açıkların kullanılarak cihazın kırılabileceği.Bilgisayar korsanları tarafından yapılan bir diğer açıklama da; “Sony gelecek hafta PS4 için 2.00 güncellemesinin yayınlanacağını açıkladı. Eğer, önümüzdeki günlerde yapılacak bir jailbreak yazılımından faydalanmak istiyorsanız, cihazı yükseltmeyin!”


Yani buradan anlayacağınız, PS 4 için bulunan ilk açığın olduğu 1.76 sürümünde bulunuyorsanız, ve korsanı seviyorsanız (ne kadar kötü) cihazınızı gelecek güncellemede kesinlikle yükseltmeyin çünkü yapılacak herhangi bir kırma uygulaması / programı bu sürüm üzerinden kullanılabiliyor olacak çünkü açık bu sürümde. Eğer yükseltmeyi yaparsanız bu açık kapatılmış olacak ve sonraki zamanlarda Downgrade yani versiyon düşürme ile uğraşacaksınız kırma yapabilmek için.


Bu konuda daha güncel ve yeni bilgiye ulaşmak için şu yazıyı okuyabilirsiniz. PS4 kırıldı gibi bir şey dememiz mümkün sanırım bu yazıya göre.


Korsana hayır diyoruz ve yazımızı sonlandırıyoruz. İyi eğlenceler…

20 thoughts on “PS4 Kırma İşlemi Son Aşamada!

 1. Daha çok beklerler ps4 kırıldı haberlerini. Bir şekilde SONY keyleri ifşa etmeden kırılmayacak, kırılamaz! He gün gelecek, Playstation 5 in çıkmasına 1 sene kalacak. İşte o zaman, pat bir bakacağız ki PS4 kırılmış. Kapiş?

  Onsan sonra geohotz gibi bi velet bulacaklar suçu onun üzerine yıkacaklar öyle yada böyle işte falan filan inter milan

 2. Tuzu kuru olanlar şimdilik at koşturabilirler.Ps4 kırıldığı zaman yüzünüzün rengi gök kuşağı gibi olacak buna emin olabilirsiniz.

 3. Sony de fiyatlar konusunda biraz daha hatta baya bir düzeltmeye gitse kimse korsanla uğraşmaz emin olun. ama fiyatlar bukadar faiş olduğu için ister istemez insanlar yöneliyor korsana

 4. Ben korsana tamamen karşıyım ama ps4 oyunları aşırı pahali bu yüzden bende korsan çıkar çıkmaz indirecem başka yolu yok cd satılıyor mu acaba satılsa hiç düşünmem alırım 30 40tl ye bir oyuna 250tl mi verir insan

 5. Orijinal oyun almaya paran yoksa ps4 almak senin neyine. Ps3 oyunları ucuzladı onunla idare et. Emek hırsızlığına ne gerek var?

 6. saçma salak şeyler neymiş korsana hayırmış etamam da 1oyun nasıl 260₺ olur kardeş sen cihazı satıyorsun dünya para kazanıyorsun sonra oyun satıyorsun dünya para milleti kazıklıyorsun e sonra emek hırsızları diyorsun vala pes ne diyim bu kadarda pişkinlik Olmaz.

 7. saçma salak şeyler neymiş korsana hayırmış etamam da 1oyun nasıl 260₺ olur kardeş sen cihazı satıyorsun dünya para kazanıyorsun sonra oyun satıyorsun dünya para milleti kazıklıyorsun e sonra emek hırsızları diyorsun vala pes ne diyim bu kadarda pişkinlik Olmaz.

 8. Ömer Kurtcebe hg. Ben emek hırsızlığı falan demedim canım nereden çıkardın 🙂 Ayrıca Adsız arkadaşın dediğine de katılmadan edemeyeceğim, PS4 alıyorsan orijinal oyunu da alabiliyor olman gerek çünkü konsolun da ucuz olduğu söylenemez 🙂 Ülkemizde asgari maaşla çalışan adamın cebinde en az iPhone 6S olduğunu düşünürsek, insanların bir oyuna 250 TL verilir mi demesi bana da ilginç gelmeye başladı şu sıralar.

  Açıkçası, iPhone 6'yı genel anlamda makineler yapıyor insanlar ona para vermeye acımıyor hiç, bir oyunu en az 300 kişi yine en az 1 yıl çalışarak yapıyor, bu kadar adamın 1 yıllık emeğine 250 lira vermek bize fazla geliyor 🙂 Çok mantıksızız maalesef 🙂

  1. Ona bakılırsa iphone yapmak için belirli bir miktar para harcanıyor . Bu paraya x diyelim. Her birine X para harcanarak 1000 tane iphone 1000x para harcanarak yapiliyor. 1000x para harcanarak tanesini y liraya satarsak 1000y para kazanilmis oluyor. Ama oyun yapimcilari bir oyun icin a para harciyorlar sadece 1 tane a. Ama bu adamlar bir tanecik oyunu yapip kopyalariyla milyonlarca satiyorlar. Ve a para harcadiklari oyundan bunun 500 600 kati para kazaniyorlar.

   Kisacasi iphone her bir telefon icin hem para kaybedip hem kazaniyor ama oyun yapimcilari 1 oyun parasi harcayarak bunun milyonlarca katini kazaniyor. Insanlari somuruyorlar.

   Zaten o makineleri de unsanlar yapiyor ve o telefonlari da insanlar tasarliyorlar onlar da cok emek veriyor.

 9. Ozgur Tuna senin düşünce yapındaki adamlar bu dünyada yaşadığı sürece insanlık 1 adım ileriye gidemez kardeş. Ham maddeyi İNSAN EMEĞİNİN üzerine koyan zihniyet, mala insan emeğinden ve alın terinden daha fazla önem veren haysiyet insan sınıfına koyulmamalı.

  Sana bir örnek vereyim. GTA5'i geliştiren adam sayısı 1000 den fazla. Oyun 2009 yılında geliştirilmeye başladı ve zamana yayarak bu 1000 tane adamın oyun piyasaya çıkana kadar verdiği emek TAMI TAMINA 5 YILA YAKIN.

  1000 kişi 5 yıl emek veriyor, bu adamların maaşı var, yemeği var ofislerin firmaların giderleri var, yaşadıkları stres var, yordukları BEYİN var, sarf ettikleri enerji var.

  Diğer tarafta ne var? geliştirilen yeni nesil bir chipset, ve o chipseti elektronik boarda montajlayan robotlar, ve kısa sürede güncelleme yapılarak yükseltilen bir işletim sistemi. iPhone dan bahsediyorum.

  Senin zihniyetindeki adam için bu daha değerli ise, sen henüz daha yorucu bir işe girip çalışmamışsın kardeş kusura bakma ama hala baba parası yiyorsun bence.

  insan emeğine biraz önem verin, belki böylece az da olsa insafa gelirsiniz.

  Ben kimseye korsan oynamayın demiyorum, paran yoktur indir oyna kardeşim sorun yok ama gelip burada böyle pişkin pişkin kendini haklı çıkaran yorumlar yapma. KORSAN OYNUYORSAN KORSANCISINDIR, EMEK HIRSIZISINDIR bunun hiçbir açıklaması ve savunması olamaz. Adamlar isterlerse oyunu satarak dünyayı alacak para kazansın bu yine de onların satmak üzere ürettiği bir şeyi çalma hakkını sana vermez. Biraz beynini kullan haklı falan değilsin kardeşim, bildiğin hırsızsın işte korsan kullanan indirip yükleyen herkes gibi sende hırsızsın saçma sapan savunmalar yapma burada.

 10. Arkadaşlar kavga etmeyin 🙂 Şu Dünya'da öyle kalleşlikler, saçmalıklar, aptalca şeyler oluyor ki korsan oyun gerçekten küçük bir problem kalıyor bunların yanında. SungSao söylediklerinde haklısın tabi ki ancak Özgür'ün de dediği gibi adamlar zaten harcadıkları paranın en az 2 katını kazanıyor orijinal satışlardan. GTA 5 örneği vermişsin, GTA5 yanlış hatırlamıyorsam 300 milyon dolar civarına mal oldu ve satışa çıktığı ilk hafta 800 milyon dolar hasılat yaptı.

  Hem artık adamlar işi çözdü, oyunları single modun yanında online da yapıyorlar ve milleti orijinal almaya teşvik ediyorlar, bu doğru bir hareket 🙂 Online oynamak istiyorsan, oyundan 2 kat zevk almak istiyorsan gidip orijinal alıyorsun oluyor bitiyor 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir