PS4 Kırma İşlemi Son Aşamada!

Kasım 03, 2014 günü yayımlanmış ve 20 yorum yapılmış      

PS4 Kırma İşlemi Son Aşamada!


Sony her geçen gün yeni önlemler almaya çalışsa da, bilgisayar korsanları boş durmuyor ve jailbreak denilen, kopya oyun çalıştırma metotlarını Playstation 4 üzerinde deniyorlar.

Henüz 1 yıldan biraz daha fazla bir zaman önce piyasaya sürülen PS4, çıktığından bu yana kırıldı söylentileriyle konuşulmakta. Önce, yedekleme sistemindeki bir açıktan bahsedilmişti ve şimdi de, tarayıcının bir açığı ortaya çıktı...

İlk zamanlarda ismi lazım olmayan bir korsan tarafından, güvenli kipte güncelleme yöntemiyle kırıldığı iddia edilen cihaz, daha sonra bu yöntemin bir yalandan ibaret olduğu ortaya çıkınca korsan sever arkadaşları üzdü.

Araya girelim, son aşamayı geçtik. Blogda yayınlanan son yazıya "PS4 Kırıldı 2017" göz atmanızı tavsiye ederiz. En güncel haber orada.

Bu arada, konuyla ilgili en güncel haberi arayanları 2016'nın henüz 5 Ocağında yazdığımız şuradaki yazıya alabiliriz.

Cihazın Windows'un da kullandığı x86 altyapısını kullandığı göz önünde bulundurulursa, kırılması PS3'e göre çok daha kolay olacak denmişti. Hatta ve hatta, cihazı bir bilgisayarmış gibi, işletim sistemi kurarak kullanabileceğimiz söylenmişti. Bunlar ne kadar doğrudur bilemiyoruz tabi ki. Zaman gösterecek.PS4 Kırma İşlemi


Hackerin verdiği yapılacaklar listesi, usb diskte bir dosya oluşturma, bunu daha sonra ps4'ü güvenli kipte başlatarak güncelleme yaparak yükleme üzerineydi.

Bu yöntemi açıkladıktan sonra Sony tarafından takibe alındığı iddia edilen kişi, bir süre sonra piyasadan kayboldu tabiri caizse.

Ve bu yöntem pek fazla ses getirmediğinden, asparagas haber olduğu bir bakıma doğrulandı.


PS4 İnternet Tarayıcısı Açığı


Cihazın 1.76 sürümünün piyasaya çıkmasıyla yeni bir tarayıcı açığı tespit edildi. Bunun anlamı, tarayıcı ile javascript uygulamaları kullanarak sistem dosyalarına erişimin mümkün olduğu yönünde.

Açığı bulan ekip, kırılma işleminin %100 gerçekleştiğini henüz söylemiş değil ancak dosyaları kullanıcılar ile paylaştılar.Yeni sürüme yükselten Playstation 4 kullanıcılarının bu açıktan faydalanması mümkün olmayacak ve bu da, önümüzdeki zamanlarda eğer cihaz tamamen kırılırsa, PS3'de olduğu gibi bunda da Downgrade yani versiyon düşürme işlemlerine ihtiyaç olacağı yönünde.


PS4 Kırıldı mı?


Sony henüz bu konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmadı ve kesin kırıldığı yönünde bir şey söylemekte mümkün değil gibi gözüküyor. Şayet ortaya çıkan açıklar yakın zamanda aletin kırılacağını gösteriyor gibi gözükse de, firma gerekli önlemleri almaya çalışıyor.

Tarayıcı açığının, PSVita üzerinde bulunan açıktan yola çıkarak PS4 cihazına uyarlandığı söylenmekte ve bu da 1.76 sürümde mevcutmuş.

Tarayıcı ile ziyaret ettiğiniz bir sitede, modül dump işlemi yapılabiliyor ve cihazınızın key kodlarını görebiliyorsunuz. Bu açık son kullanıcı için yani biz oyuncular için işe yarar bir şey olmasa da, korsan sevenler için iyi bir haber gibi gözüküyor. Anlamı şu: Playstation 4'te açıkların mevcut olduğu ve bu açıkların kullanılarak cihazın kırılabileceği.Bilgisayar korsanları tarafından yapılan bir diğer açıklama da; "Sony gelecek hafta PS4 için 2.00 güncellemesinin yayınlanacağını açıkladı. Eğer, önümüzdeki günlerde yapılacak bir jailbreak yazılımından faydalanmak istiyorsanız, cihazı yükseltmeyin!"

Yani buradan anlayacağınız, PS 4 için bulunan ilk açığın olduğu 1.76 sürümünde bulunuyorsanız, ve korsanı seviyorsanız (ne kadar kötü) cihazınızı gelecek güncellemede kesinlikle yükseltmeyin çünkü yapılacak herhangi bir kırma uygulaması / programı bu sürüm üzerinden kullanılabiliyor olacak çünkü açık bu sürümde. Eğer yükseltmeyi yaparsanız bu açık kapatılmış olacak ve sonraki zamanlarda Downgrade yani versiyon düşürme ile uğraşacaksınız kırma yapabilmek için.

Bu konuda daha güncel ve yeni bilgiye ulaşmak için şu yazıyı okuyabilirsiniz. PS4 kırıldı gibi bir şey dememiz mümkün sanırım bu yazıya göre.

Korsana hayır diyoruz ve yazımızı sonlandırıyoruz. İyi eğlenceler...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA