PS3 CPU ve RSX Isı Kapaklarını Sökme ve Bakımını Yapma

Aralık 01, 2014 günü yayımlanmış ve 13 yorum yapılmış      

PS3 CPU ve RSX Isı Kapaklarını Sökme ve Bakımını Yapma


Bildiğiniz gibi sarı ışık hatası görmüş, yüksek sıcaklık değerlerine maruz kalmış cihazlar bir şekilde hayata döndürülebiliyor.

Döndürüldükten sonra da ısınmaya devam eden cihazlar için daha detaylı bakım yöntemlerine değiniyoruz konumuzda.

Playstation 3 ana kartında bildiğiniz gibi iki ana beyin olarak tabir edebileceğimiz CPU ve RSX (grafik işlemcisi) bulunuyor. Yüksek ısı değerlerine maruz kalıp, bir süre sonra macunu biten veya kuruyan cihazlar, sarı ışık hatasından kurtarılsa dahi, tekrar ısınıp tekrar bu hataya düşebilmekte.

Sizde bu hatadan kurtardığınız bir konsola sahipseniz ve konsolunuz hala ısınmaya devam ediyor, bir süre sonra uyarı verip kapanıyorsa: Bu, işlemci ve grafik işlemcisi üzerindeki termal macunları temizlemekle çözülecek bir iş değil gibi görünüyor.

Yapmanız gereken şey, daha ileri düzeye geçmek ve termal macun sürdüğünüz ısı kapağının altına inmek olacak.

Bu işlem gerçekten çok zor olmakla birlikte, cihaza zarar verme riskiniz çok yüksektir. Bu konuda sorumluluk kabul etmeyeceğimizi ve doğabilecek maddi manevi tüm zararların size ait olduğunu hatırlatarak konumuza geçelim. Yine her zaman dediğimiz gibi, kaybedecek bir şeyiniz yoksa yapabilirsiniz. Cihazı çöpe atmaktansa bir deneyebilirsiniz.


Yukarıdaki resimde gördüğünüz şeyler, CPU ve RSX dir. Bunların bir tanesi merkezi işlemci (üzerinde CELL yazan) diğeri de grafik işlemcisi oluyor. Bu görünen şeyler, aslında tam olarak gördüğünüz şeyler değil. Biraz saçmaladık şöyle açıklayalım: Siz bu gördüğünüzü işlemci sanıyorsunuz ancak gördüğünüz şey sadece bir ısı kapağı. Yani işlemcinin ana maddesi üzerinden aldığı sıcaklığı aktarmaya ve işlemcinin zarar görmesini engellemeye yönelik bir kapak.

Reflow yani bakım-temizleme işlemlerinde genelde bu kapağın üzerindeki termal macunlar silinerek yenileri sürülür. Ancak bu kapağın hemen altında da, daha önceden sürülmüş bir termal macun (daha doğrusu kalıntısı) vardır.

Üst kısımdaki macunu yenilemenize rağmen cihaz ısınmaya devam ediyorsa veya fan arkadan hala soğuk hava üflüyorsa, bu işlemcinin ısıyı kapağa dahi aktaramadığı, dolayısıyla da üzerindeki termal macunun kuruduğu anlamına geliyor.

Bu kapakları söktüğünüz zaman, altlarındaki ayna görünümlü olan şey, işlemcinin ve grafik işlemcisinin ta kendisidir. Şimdi bunları nasıl sökebilirsiniz onu anlatalım...

Üzerinde RSX yazan grafik işlemcisi demiştik. Bunun sökülmesi, işlemciye göre biraz daha kolaydır. Yapacağınız işlemler sırasıyla şöyle:

  1. Alüminyum folyo kullanarak, rsx dışında ana kartın tüm kısımlarını kapatmak.
  2. Saç kurutma makinesi ile, güvenli bir mesafeden (15-20 santim kadar) yirmi otuz saniye arası bu kapağa ısıl işlem uygulamak.
  3. Isıl işlemin hemen ardından da hiç vakit kaybetmeden, ucu keskin olmayan, ince bir demir çubuk yardımıyla, rsx'in boş olan kısmından kapağı bastırarak yukarıya doğru fırlayacak şekilde sökmek.

Demir çubuğu sokacağınız kısım, genelde işlemci tarafında olan deliktir. RSX içerisinde, ortada işlemci vardır ve dört köşede de hafıza modülleri bulunur. Tabi asıl dikkat etmeniz gereken, bu modüller arasında bulunan ufacık minnacık devreler. Onların üzerine bastırmamak gerekiyor. Yani şöyle ki, ana kartı elinize alıp havaya kaldırın ve bakın. Dört deliğe de göz gezdirdiğinizde, boş olan kısmı kolaylıkla fark edeceksiniz. (CPU tarafıdır genelde tekrar hatırlatalım)

Isıl işlem uygulamanızın sebebi, bu ısı kapağının dört köşede bulunan hafıza modüllerine hafif bir şekilde tutkal benzeri bir yapıştırıcı ile yapıştırıldığı içindir. Bu yapıştırıcıyı zayıflatmaktır amaç.

Ancak belirtelim, bu saç kurutma makinesi ile yapacağınız işlemin ana karta veya rsx altındaki minik toplara zarar vermesi yüksektir. O nedenle çok riskli bir işlemdir. Alüminyum folyo koymanızın sebebi de, ana kartın diğer kısımlarına ısı temasını en aza indirmek, devre aralarında kopmalar yaratmamak içindir. Aşağıda, ısı kapağı sökülmüş bir rsx görebilirsiniz.


Isı kapağını söktükten sonra, yine çok dikkatli bir şekilde termal macunu yenilemeniz ve hafıza modüllerinin köşelerine çok minik damla Japon yapıştırıcı benzeri bir yapıştırıcı sürerek kapağı yerine düzgün bir şekilde yerleştirmelisiniz.

Kapağı çıkarırken yönüne dikkat edin, yine aynı yönde yapıştırın çünkü altındaki metalik kısımlar, o dizilişe göre yapılmış vaziyette.

Şimdi sırada işlemci ve işin zor kısmı var. CELL/BE işlemci üzerindeki ısı kapağını sökerken cihaza zarar verme ihtimaliniz, eğer amatörseniz ve bu işi daha önce yapmadıysanız %80'dir. Eğer cihazı çöpe atacaksanız yapın aksi halde, tamir ettirme umudunuz varsa eli daha hakim olan birine, bir teknik servise veya tecrübeli birisine yaptırmanız yararınıza olacaktır.

İşlemci içerisinde, rsx altında gördüğünüz ayna şeklindeki parça vardır sadece. Ve o da tam ortada bulunmakta. PS3 modellerine göre, bu işlemcinin boyu büyüyüp küçülmekte. Fat kasalarda daha büyük olmakla birlikte slimlerin bazı modellerinde daha küçük olabiliyor.

Konumuz kapağı sökmek tekrar geri dönelim. Bu kapak, işlemci üzerindeki pcb kısıma bir silikon yapıştırıcı ile yapıştırılmış şekilde bulunur. Bu yapıştırıcı da en dış kısımda, kare şeklinde tamamen işlemciyi çevreleyen bir yapıdadır.

Kapağı sökmek için bunu kesmeniz gerekiyor. Bu silikonu kesmek için de yağlı boya spatulası gibi bir araç kullanabilirsiniz. İçeriye girmesi kolaydır ve herhangi bir düzenleme yapmadan kesebileceğiniz bir alettir.


Bunu madde olarak anlatmamıza gerek yok, ısıl işlem uygulamadan kesebilirsiniz. Ancak yine alüminyum folyo ile ufak bir ısı uygulaya da bilirsiniz bu daha kolay kesmenizi sağlayabilir.

Spatulayı bir köşeden başlayarak diğerine doğru çok çok yavaş bir şekilde, içeriye yarım santim bile girmeyecek şekilde dışarıdan ilerleyerek kesmeniz gerekiyor.

Bunu yaparken işlemcinin içine çok fazla sokarsanız, işlemcinin ayna gibi olan hassas kısmına zarar verebilirsiniz. Veya çok fazla eğerseniz pcb bölümde bulunan hatlar üzerine çizik atabilir, işlemcinin tarih olmasına sebep olabilirsiniz. Aşağıda, ısı kapağı çıkarılmış bir ps3 işlemcisi görebilirsiniz. Yine işlemcinin kapağını söktükten sonra, silikon kalıntılarını pcb üzerinden temizlemeniz gerekiyor. Bunu yaparken kesinlikle keskin bir şey kullanmayın bu hatlara %100 zarar vereceğiniz anlamına geliyor. O silikonun altında, işlemcinin devreleri ve merkezine giden hatları yer almakta ve bunlar milimlik. Siz kazırken zarar vermediğinizi düşünseniz bile zarar verme ihtimaliniz çok yüksektir. Yani bu silikonları kazımak için az önce kesmek için kullandığınız spatulayı sakın kullanmayın. ucu ince, tahta bir çubuk olabilir, kibrit çöpü olabilir o tarz bir şey ile kazıyabilir veya bir ucundan tutarak direk çekerek sökebilirsiniz.


Kapağı söktükten sonra, ayna gibi olan kısıma termal macun uygulayarak bırakıyorsunuz. Kapağı ise tekrar yapıştırmaya gerek yok. Onun yerine, fanın altında bulunan, işlemcinin tam üzerine gelecek metal kısıma, termal macun yardımı ile tam ortalayarak tutturuyorsunuz ve kapağı o şekilde üzerine kapatıyorsunuz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, eğer doğru şekilde yaparsanız ısı sorununuz kökünden hallolmuş olacaktır. Şimdiden başarılar dileyelim. Aşağıda bunun nasıl yapıldığını anlatan bir video bulabilirsiniz.Aman ana karta tutkal dökmemeye ve işlemci kapağını keserken, düzgün ilerlemeye dikkat edin. Arka taraftaki demirleri tekrar vidalarken de çok fazla germeden bastırmadan vidalayın. İşlemler kötü giderse, sizin aletiniz de playstation yedek parça olarak kullanılacaktır aman dikkat diyelim. Kolay gelsin hepinize...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA