Hangi Playstation Kırılır Hangisi Kırılamaz? Tüm Detaylarıyla PS3 Kırma İşlemi

Ocak 07, 2015 günü yayımlanmış ve 402 yorum yapılmış      

Hangi Playstation Kırılır Hangisi Kırılamaz? Tüm Detaylarıyla PS3 Kırma İşlemi


Playstation kırma derken bildiğiniz balta ile üzerine vurmaktan bahsetmiyoruz gibisinden iğrenç bir espri ile yazımıza başlayalım.

Hayırlısıyla, playstation kırma işlemi nedir? Hangi playstation modelleri kırılır? Hangisi kırılmaz gibi detaylara değineceğiz. Bu arada konumuz tamamıyla Playstation 3 üzerinedir şimdiden belirtelim. Playstation 4 kırma amacındaysanız yeri burası değil...

Kırma işlemini kısaca; makine üzerindeki işletim sisteminin kurcalanmış bir hale döndürülmesi ve korsan oyun oynama korumalarının aşılarak beleşten her şeyin oynanabilmesi olarak açıklayabiliriz. Daha detaylı anlatmaya gerek yok çünkü bu sayfayı ziyaret ettiyseniz ps3 kırmanın ne işe yaradığını çok iyi biliyorsunuz demektir. (Baltadan bahsetmiyorum)

Konu çok uzun malumunuz, eğer okumaktan sıkılan birisiyseniz lütfen kısa kestiğimiz konuya alalım sizi: Tüm ps3 modelleri ve kırılabilme - kırılamama durumları.

UYARI: Arkadaşlar lütfen bu konuya yorum yapmayın okuyamıyoruz. Yorum yazmak isteyen arkadaşlar şu adresteki yeni konuya yazarsa cevaplarız.

Ülkemizdeki hatırı sayılı derecede çok playstationcu olarak adlandırılan dükkanlar, çeşitli kırma hizmetleri sunmakta. Ve yine bu adamlar, baktıysanız İnternet üzerindeki her ilanlarında şu modeller kırılır şu modeller ise maalesef kırılamaz gibi asparagas ifadelere yer veriyorlar. Bu tip kimseler, yurt dışından sipariş ettikleri bir elektronik devre ile (kırma işlemini %100 gerçekleştirebilen ve tak beni kır cihazı diyen bir şey bu) cihazları kırıyorlar. Ve kendilerini rahatça Playstation uzmanı ilan ederek; neymiş efendim: Fat CECHG kırılamaz gibi yorumlar yapabiliyorlar. Bal gibi kırılıyor CECHG efendim. Ümitlerinizi sömüren, kendilerini kral ilan eden ve hiçbir şeyden haberi olmayan bu lamer cinsi insanlara kanmayınız diyelim sırıtarak.

Şöyle ki; "CECHA kırılıyor mu ağabey" şeklinde yöneltilen soruya: "Biz kıramıyoruz kardeşim" cevabını aldığım adamlar da oldu. Onlara lafım yok, on numara insanlardır, efendi adamlardır onlar.

Tamamen, şuna yönelik isyanımız var: "CECHC kırılıyor mu?" cevap: "Hayır kırılmaz. -Versiyon kaç?" cevabımız: "4.65" onun cevabı: "Oooo, hiç kırılmaz imkansız!" Buradan çıkan sonuç şu: Adi adam baktı elindeki E3 Flasher ile bu cihaz kırılamıyor yani uyumsuz o sebeple kırılmaz diyor. Peki sonra neden versiyon soruyor? Çünkü 4.55 versiyonunun üzerinde değilse cihaz Cobra ODE adı verilen bluray emülasyon aparatını takacak. Bu konuya az sonra değineceğiz. Ancak burada önemli olan ne diye sorarsanız şudur ki, adamın kırılamaz demesi. Oysa, öyle bir kırılıyor ki bilse kendisi bile şaşar :)

Neyse girişi yaptık, geçelim artık konumuza. Bir playstation nasıl kırılır onu maddeler halinde inceleyelim öncelikle.

Playstation Nasıl Kırılır?


1. Yöntem: Yazılımsal Kırma

Bu olay maalesef günümüzde nadir yapılabilmekte. He tabi bir tanıdığınızın 5 yıl önce rafa kaldırıp o günden beri hiç çıkarmadığı bir PS var ise onu yazılımsal olarak kırabilirsiniz. Ne içini açmanıza ne de herhangi bir parça takmanıza gerek yoktur. Direkt olarak USB bellek ile korsan yazılımı yükleyip kopya oyunların keyfine varabiliyorsunuz.

Peki bu yazılımsal kırma işi nasıl oluyor diyeceksiniz hemen anlatalım. Cihazınız 3.55 sürümündeyse veya ondan daha aşağı bir sürümde ise sevinin çünkü kolaylıkla kırabiliyorsunuz o makineyi. Hemen bu 3.55 olayına bir açıklık getirelim.

Muhterem Sony, PS3 için yaptığı güncelleme yayınlarında bir gün 3.55 sürümüne gelmiş. Kırmızı başlıklı Sony, bu sürümde bir de ne yapsa beğenirsiniz? Hiç olmayacak bir açık bırakmış. Bu açığı bulan sivri burunlu cadı (geohotz nickli, açığı bulan şahıs) muziplik yaparak ondan bir güzel faydalanmış ve korsan işletim sistemleri o günden beri orada burada dolaşmakta...Hikayeyi beğendiyseniz, şimdi gelelim asıl konuya. Cihazınız 3.55 üzerindeki bir sürümde ise maalesef yazılım ile kırma işlemi yapamıyorsunuz. Bunun sebebi de dediğimiz gibi yazılımsal açığın yalnızca 3.55 sürümünde bulunması. He şunu da sorabilirsiniz? Peki yazılımsal olarak bunu 3.55'e döndürsek? Olmuyor maalesef. Açıklayalım. Bu tip cihazlarda (örnek vermek gerekirse iPhone'da var) kullanıcıların paralı oyunları, uygulamaları kopyalayarak oynamasını engellemek üzere sürekli güncellemeler getirilir. Ve bu güncellemeler ne yazık ki tek yönlüdür. Yani ileriye dönük. Bu da şu demek oluyor: Cihazınız versiyon yükseltilebilir ama düşürülemez. Tabi bu yazılım için geçerli. Cihazı yazılımsal olarak yükseltebilirsiniz ama düşürmeniz mümkün değildir çünkü öyle bir izin işletim sisteminde bulunmuyor. Tabi yeni sürümler, sürekli eski sürümlerdeki açıkları kapatmak için yayınlandığından bu da gayet mantıklı biraz düşündüğünüzde. Buradan da madem yazılımsal olarak düşüremiyorsunuz, diğer yöntemlere gün doğuyor diyoruz ve 2. yönteme geçiyoruz bakalım neymiş.

2. Yöntem: Versiyon Düşürme

Bir çok korumalı elektronik cihazda olduğu gibi, Playstation'da da yazılım sürümünü düşürme mümkün değil demiştik. Yani örnek olarak PS3'ü açtınız, hemen bir uyarı geldi: "Yeni sürüm 3.56 mevcut yüklensin mi?" Siz de buna evet dediniz ve cihazınız 3.55 sürümden 3.56'ya yükseldi. Geçmiş olsun :) Şaka bir yana, bu cihazı yazılımsal olarak tekrardan 3.55 sürümüne düşürmeniz mümkün değildir alınan tedbirler sebebiyle.Peki neden versiyon düşürülür kırmak için? Onu da az önce yukarıda anlatmıştık. Sony'nin PS3 için yayınladığı resmi 3.55 sürümünde açık bulunduğu için. Ve bu sistemde bulunan açık kullanılarak, cihaza korsan işletim sistemi yüklenebiliyor. Peki bu korsan işletim sistemi ne işe yarıyor? O da, resminin kısıtladığı şeyleri ve korsan oyunları oynatmamak için aldığı önlemleri, blokeleri engelliyor, iptal ediyor. Böylece siz muhteremler de cihaza ISO dosyaları atarak veya harici sabit disk bağlayarak kopya oyunları oynayabiliyorsunuz.


Yazılımsal olarak kırılabilmesi için mutlaka 3.55 sürümünde olması gerekiyor çünkü güncelleme açığı bu sürümde diyelim tekrar ve üstüne basalım. Yani 3.56 sürüme sahip bir cihazınız var ise, korsan işletim sistemini kurmaya çalıştığınızda hata alırsınız tıpkı diğer tüm sürümler gibi. Hatta bu cihazı kullanılamaz hale bile getirebilir kurmaya çalışmanız durumunda. He diyebilirsiniz ki benimkinin sürümü 3.20 kıramıyor muyum? Tabi ki kırabiliyorsunuz. Ama kırabilmek için yapmanız gereken öncelikle cihazı 3.55 sürümüne yükseltmek yani açığın olduğu sürüme.

Versiyon düşürmeyi yazılımsal olarak yapamıyoruz demiştik. Bu durumda nasıl oluyor diyeniniz olmuştur. Evet, tahmin ettiğiniz gibi cihazın içini açarak ve işletim sistemi kısıtlamalarına gerek kalmadan direkt olarak kaynağa müdahale ederek.

Bu PS3 adlı şeyin ana kartına entegre olarak flash adını verdiğimiz, önemli ve başlangıç verilerinin saklandığı bir modül bulunur. Yani anlayacağınız üzere, işletim sistemi sizin sandığınız gibi cihazın sabit diskinde değil, ana karta bir güzel lehimlenmiş bu flashlarda bulunuyor. (İşletim sistemi sabit diskte olsaydı versiyon düşürme ne kadar da kolay olurdu değil mi? Veya buna hiç gerek bile kalmazdı, direk kırılırdı belki de...)

Bu işletim sistemi PS3 açıldığında başlıyor ve bize versiyon düşürme izni vermiyor. O sebeple yapabileceğimiz tek şey, flash modülüne dışarıdan müdahale etmek ve izne falan gerek kalmadan direkt olarak yazılımı bir bilgisayar ve programlayıcı kart vasıtasıyla yüklemek.

PS3 sistemlerinde 2 çeşit flash çip bulunuyor. Bunlar NAND ve NOR adlarında. Bu yazının en başında bahsettiğim adi adamlar, yalnıca NOR flashlara dışarıdan müdahale edecek ekipmana ve beyne sahip oldukları için NAND makinelere kırılamaz diyorlar.

Şöyle ki, NOR makinelerin kırılmasının, ekipmanın her şeyi tek başına halledebildiği için çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. NAND için geliştirilen böyle hazır bir ekipman yok ve daha fazla uğraş ve yetenek gerektiren bir işlem. (Yani o adamların yapamaması doğal)Hangi Playstation modeli kırılır
konusuna en sonda yer vereceğiz. Bu ikinci yöntemi kapatmak için diyebileceğimiz son şey: Donanımsal olarak cihaz 3.55 versiyona düşürülüyor ve daha sonra yazılımsal olarak kırılıyor. Olay bu.

3. Yöntem: Bluray Emulator Eklentisi

Çoğunuzun kulağına Cobra ODE veya 3k3y gibi şeyler çalınmıştır. Bunlar; halkın genelde "çip" olarak adlandırdığı, Bluray sürücüyü kandırma devreleri olmakta. Aslında ana kartı kandırma dersek daha doğru olur sanırım.ODE kısaltmasının açılımı Optical Drive Emulator'dür. Yani Optik sürücü kandırıkçısı. Burada olay tamamıyla şu şekilde gerçekleşiyor: Cihazın içine takılan elektronik bir kart/devreye, Playstation bluray sürücüsünün girişini ana karta takmak yerine karta takma işlemi uygulanıyor. Daha sonra bu karttan çıkan bir diğer girişte ana karta takılıyor ve Bluray sürücü ana karta bir elçi vasıtasıyla ulaşmış oluyor. Tabi bu elçi de yalan söylemekte özgür. Ana kartı ve işletim sistemini bir şekilde kandırıyor ve Bluray'de olmayan oyunu varmış gibi gösteriyor. Yazık, Sony'de bunu yiyor efendim.

ODE'nin tek dezavantajı, resmi işletim sistemi yazılımının gölgesinde olması. Yani gelen güncellemeler sürekli olarak ODE'yi devre dışı bırakmak üzere yeni yamalar içeriyor. Bu da, kullanıcıların gönül rahatlığıyla güncelleme yapabilmesinin önüne geçmekte. ODE takımı, gelen güncellemeleri inceleyip yeni ODE yazılımları yayımlamak zorunda ve gelen her güncellemede de bu ODE yazılımı da güncellenmeye tabi tutulmakta. Şayet güncellenmez ise devre dışı kalabiliyor ve tekrar masraf yine masraf şeklinde gidiyor bu olay.

Sonuç olarak ODE, korsan oyun oynamak için hala işe yarıyor dirense de. Tabi bir de avantajı var. Şöyle ki, Playstation'un yeni çıkan konsolları (slim ve özellikle super slim) ne yazık ki fabrikasyon olarak minimum yazılım destekleme durumunda. Yani bu cihazların 3.55 sürüme düşürülmesi mümkün değil çünkü fabrika çıkışı atıyorum: 4.00 zaten. Yani bu ne demek oluyor? O sürümü tanımayan bir flash, o sürüme düşürülemez çünkü öyle bir şey yok! Bu da ODE'yi yeni cihazlar için avantajlı konuma çekiyor. Bu sebeple yeni cihazları kırmanın tek yolu ODE. (Tabi Sony ilerleyen güncellemeler ile yeni açıklar vermezse)

4. Yöntem: Balta, Çekiç veya İngiliz Anahtarı ile Kırma

Bu herkesin yapabildiği bir yöntem. Cihazı en kolay bu şekilde kırabiliyorsunuz. 5 yaşında bir çocuğun dahi bu yöntem ile Playstation kırdığı söylenmekte ne kadar doğrudur bilemiyoruz tabi. Ama siz yine de denemeyin bizden uyarması, sorumluluk kabul etmiyoruz. Aşağıdaki video nasıl yapıldığını gösteriyor.Hangi Playstation Modelleri Kırılır?


Evet, geldik en merak ettiğiniz noktaya. Aşağıdaki listede Playstation modelleri ve bu modellerin nasıl kırılabildiğini kısa kısa yazalım.

Cihazın model numarasından, kırılıp kırılmadığı anlaşılabilmekte. Bu numara CECH ile başlamakta ve konsolun altında bulunmakta.

Fat-Phat (Kalın) Kasa Playstation 3

Kalın kasa cihazların hepsi kırılabilmekte, hiç istisna yok. Türkiye'de bu işlemi yapan şu an ne yazık ki olmasa da, evet, hepsi kırılıyor.PS3 CECHA Kırılıyor, kırılabiliyor.
- 3.55 sürüm ve altında ise (güncelleme) yazılımsal olarak kırılabilmekte.
- 3.55 sürümün üzerinde ise donanımsal versiyon düşürme + yazılım ile.
- Donanımsal düşürme için kartlar: Teensy++ 2.0 veya Progskeet + Injectus
- Donanımsal düşürme için gerekenler: lehimleme kabiliyeti, bilgisayar bilgisi

CECHB Kırılır.
- Yukarıdaki durumların aynısı.

CECHC Kırılır.
- Yine yukarıdaki durumların aynısı.

CECHD Kırılır.
- Aynıları.

CECHE, CECHF ve CECHG de kırılabiliyor.
- Şartlar yine CECHA'da anlattıklarımızın aynıları.

Yukarıda saydığımız kalın kasa ps3 sistemleri NAND flash sahibi. Bu yüzden bizim çakma hacker playstationcu abilerimiz, hazır gelen, tak kır mantığındaki E3 Flasher cihazlarını bu makinelerde kullanamıyorlar. Ay yazık...

CECHH, CECHI ve J, CECHK - L ve M, CECHN, CECHO, CECHP, CECHQ
Yukarıdaki model makineler NOR flash sahibi. Hadi yine iyisiniz, bizim abiler bu makineleri versiyon düşürüp kırabiliyorlar. En yakınınızdaki playstationcuya götürerek yukarıdaki modeldeki cihazınızı kırdırabilirsiniz.

Slim (ince) Kasa Playstation 3

Slim cihazların, 20xx modeline kadar üretilen serileri versiyon düşürme işlemine tabi tutulabiliyor. 25xx cihazların da nadir bulunan bazıları düşürülebiliyor. Ancak bunun üzerindeki 3xxx serisi cihazlar maalesef versiyonu düşürülemeyen yani fabrikasyon olarak 3.55 sürümünün yukarısında üretilen cihazlar. Neden düşürülemediğini anlatmıştık, hatırlarsanız öyle bir şey yok ki düşesin?Slim için olay biraz daha karışık. Kısa yoldan kırılıp kırılmadığını anlamak için "ps3 minimum version check" olarak Google amcada bir arama patlatabilir ve indirdiğiniz dosyayı, makineyi güncelliyor gibi flash disk ile takarak sistem güncelleme yapabilirsiniz. Tabi ki kurulamayacaktır ama size vereceği hata da, cihazınızın en fazla kaç sürümüne düşürülebileceğini gösterecektir. Sorumluluk kabul etmiyoruz, dikkatli kullanın bulursanız.

Tahmini olarak bir değer vermek gerekirse, 2010 sonlarına kadar üretilen slim cihazlar 3.55 sürüme düşürülebiliyor. Peki sizinki hangi zamanda üretilmiş nasıl anlarsınız? Cihazın yine altında CECH yazan aynı yerde bir de Date Code yazısı göreceksiniz. Örnek olarak bunun içinde "6A" şeklinde bir şey yazar. Buradaki 6 cihazınızın 2006'da üretildiğini gösteriyor. Yine örnek vermek gerekirse: "1A" yazan bir cihaz, 2011'de üretildi anlamına geliyor.

Bu arada... Konu arasında bir güncelleme yapalım. Araya sıkıştırıyorum ki hırsızların görmesi daha zor olsun diye :) Bu yazıyı farklı bir sitede görüyorsanız ki orijinali teknozort . com adresindedir, tüm yorumları ve yardımlaşmayı görebilmek için kendi sitesini ziyaret edin. Hırsızlar yazıyı çalıp oraya buraya koymaya başlamışlar. Hatta donanımhaber bile çalmış bir de donanım haberden çalan başka bir yerde bu yazı donanım haberden çalınmıştır şeklinde uyarı veriyor. Nasıl güldüm bilemezsiniz :) Bir tane yorum dahi yok çalanların sayfalarında asıl yardımlaşma burada diyoruz. Biz yorumlara ve sorulara cevap veriyoruz diyoruz :) Dikkate almanız ümidiyle. Bu vakitten sonra birisi bu yazıyı çalarsa da artık bununla birlikte çalar sanırım. Yapıştırdığı yere aynen böyle yapıştırır. Hırsızları Google amcanın taktirine bırakalım (daha önce kalleşlik yapıp bizden çalanları bizim üstümüze çıkarmışlardı ama artık devir değişti diye ümit edelim) ve konuyu kapatalım...

Devam edelim... Burada kafanızı karıştıran şu olabilir: "E hani NOR flashlı cihazlar düşürülebiliyor, kırılabiliyordu? Benim slim 3004 cihazım NOR değil mi?" Evet NOR. Ama olay anlattığımız gibi fabrika çıkışının atıyorum 4.00 gibi bir sürüm olması. O nedenle 3.55 sürümüne düşürülmesi söz konusu olamıyor. Güzel playstationcu abiler size "şu şu şu playstationlar NOR flasha sahiptir ve kırılabilir" şeklinde demeçler verdiğinden, kafanız karışmış olabilir.

Superslim (süper ince?) Kasa Playstation 3

Bu cihazların tamamı için tek kırma yöntemi maalesef Cobra ODE veya benzeri optik sürücü emulatorlerinin kullanılması.Sebebi fabrika çıkış versiyonu, evet doğru tahmin. 3.55? Yok öyle bir sürüm ben tanımıyorum diyor makine.

Hangi PS3 kırılır hangisi kırılmaz?


Kısaca gözden geçirirsek:

FAT Kasalar: Tamamı kırılır. Bizim konsolcu abilerin kırabildikleri ise yalnızca NOR flasha sahip olanlar. (Ecnebi çatır çutur NAND kırıyor hatta elin Filistinlisi savaştan, zulümden vakit bulup kırıyor bizde cacık yok yazık bize...)

Slim Kasalar: 2010 sonlarına kadar üretilenleri (fabrika çıkışı 3.55 sürümünü tanıyan) kırılabiliyor. Veya versiyon düşürülemiyor ise ODE.

Superslim Kasalar: Yalnızca ODE takılarak korsan oyun oynatabiliyor.

Konuyu Kapatırken


Umarız aklınızda bir soru işareti kalmamıştır ve tüm öğrenmek istediklerinizi öğrenmişsinizdir. Korsana hayır diyoruz ve iyi oyunlar diliyoruz. (Bak biz teknozort.com editörleri olarak orijinal oyunları para vererek alıyoruz ve güzel güzel online oynuyoruz. Siz de öyle yapın korsan almayın. Almayın sakın. Aldırmayın da. Aldırma gönül aldırma...)

UYARI: Arkadaşlar lütfen bu konuya yorum yapmayın okuyamıyoruz. Yorum yazmak isteyen arkadaşlar şu adresteki yeni konuya yazarsa cevaplarız.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA