Hangi Playstation Kırılır Hangisi Kırılamaz? Tüm Detaylarıyla PS3 Kırma İşlemi

Playstation kırma derken bildiğiniz balta ile üzerine vurmaktan bahsetmiyoruz gibisinden iğrenç bir espri ile yazımıza başlayalım.


Hayırlısıyla, playstation kırma işlemi nedir? Hangi playstation modelleri kırılır? Hangisi kırılmaz gibi detaylara değineceğiz. Bu arada konumuz tamamıyla Playstation 3 üzerinedir şimdiden belirtelim. Playstation 4 kırma amacındaysanız yeri burası değil…

Kırma işlemini kısaca; makine üzerindeki işletim sisteminin kurcalanmış bir hale döndürülmesi ve korsan oyun oynama korumalarının aşılarak beleşten her şeyin oynanabilmesi olarak açıklayabiliriz. Daha detaylı anlatmaya gerek yok çünkü bu sayfayı ziyaret ettiyseniz ps3 kırmanın ne işe yaradığını çok iyi biliyorsunuz demektir. (Baltadan bahsetmiyorum)


Konu çok uzun malumunuz, eğer okumaktan sıkılan birisiyseniz lütfen kısa kestiğimiz konuya alalım sizi: Tüm ps3 modelleri ve kırılabilme – kırılamama durumları.


UYARI: Arkadaşlar lütfen bu konuya yorum yapmayın okuyamıyoruz. Yorum yazmak isteyen arkadaşlar şu adresteki yeni konuya yazarsa cevaplarız.


Ülkemizdeki hatırı sayılı derecede çok playstationcu olarak adlandırılan dükkanlar, çeşitli kırma hizmetleri sunmakta. Ve yine bu adamlar, baktıysanız İnternet üzerindeki her ilanlarında şu modeller kırılır şu modeller ise maalesef kırılamaz gibi asparagas ifadelere yer veriyorlar. Bu tip kimseler, yurt dışından sipariş ettikleri bir elektronik devre ile (kırma işlemini %100 gerçekleştirebilen ve tak beni kır cihazı diyen bir şey bu) cihazları kırıyorlar. Ve kendilerini rahatça Playstation uzmanı ilan ederek; neymiş efendim: Fat CECHG kırılamaz gibi yorumlar yapabiliyorlar. Bal gibi kırılıyor CECHG efendim. Ümitlerinizi sömüren, kendilerini kral ilan eden ve hiçbir şeyden haberi olmayan bu lamer cinsi insanlara kanmayınız diyelim sırıtarak.


Şöyle ki; “CECHA kırılıyor mu ağabey” şeklinde yöneltilen soruya: “Biz kıramıyoruz kardeşim” cevabını aldığım adamlar da oldu. Onlara lafım yok, on numara insanlardır, efendi adamlardır onlar.


Tamamen, şuna yönelik isyanımız var: “CECHC kırılıyor mu?” cevap: “Hayır kırılmaz. -Versiyon kaç?” cevabımız: “4.65” onun cevabı: “Oooo, hiç kırılmaz imkansız!” Buradan çıkan sonuç şu: Adi adam baktı elindeki E3 Flasher ile bu cihaz kırılamıyor yani uyumsuz o sebeple kırılmaz diyor. Peki sonra neden versiyon soruyor? Çünkü 4.55 versiyonunun üzerinde değilse cihaz Cobra ODE adı verilen bluray emülasyon aparatını takacak. Bu konuya az sonra değineceğiz. Ancak burada önemli olan ne diye sorarsanız şudur ki, adamın kırılamaz demesi. Oysa, öyle bir kırılıyor ki bilse kendisi bile şaşar 🙂


Neyse girişi yaptık, geçelim artık konumuza. Bir playstation nasıl kırılır onu maddeler halinde inceleyelim öncelikle.

Playstation Nasıl Kırılır?1. Yöntem: Yazılımsal Kırma


Bu olay maalesef günümüzde nadir yapılabilmekte. He tabi bir tanıdığınızın 5 yıl önce rafa kaldırıp o günden beri hiç çıkarmadığı bir PS var ise onu yazılımsal olarak kırabilirsiniz. Ne içini açmanıza ne de herhangi bir parça takmanıza gerek yoktur. Direkt olarak USB bellek ile korsan yazılımı yükleyip kopya oyunların keyfine varabiliyorsunuz.


Peki bu yazılımsal kırma işi nasıl oluyor diyeceksiniz hemen anlatalım. Cihazınız 3.55 sürümündeyse veya ondan daha aşağı bir sürümde ise sevinin çünkü kolaylıkla kırabiliyorsunuz o makineyi. Hemen bu 3.55 olayına bir açıklık getirelim.


Muhterem Sony, PS3 için yaptığı güncelleme yayınlarında bir gün 3.55 sürümüne gelmiş. Kırmızı başlıklı Sony, bu sürümde bir de ne yapsa beğenirsiniz? Hiç olmayacak bir açık bırakmış. Bu açığı bulan sivri burunlu cadı (geohotz nickli, açığı bulan şahıs) muziplik yaparak ondan bir güzel faydalanmış ve korsan işletim sistemleri o günden beri orada burada dolaşmakta…

Hikayeyi beğendiyseniz, şimdi gelelim asıl konuya. Cihazınız 3.55 üzerindeki bir sürümde ise maalesef yazılım ile kırma işlemi yapamıyorsunuz. Bunun sebebi de dediğimiz gibi yazılımsal açığın yalnızca 3.55 sürümünde bulunması. He şunu da sorabilirsiniz? Peki yazılımsal olarak bunu 3.55’e döndürsek? Olmuyor maalesef. Açıklayalım. Bu tip cihazlarda (örnek vermek gerekirse iPhone’da var) kullanıcıların paralı oyunları, uygulamaları kopyalayarak oynamasını engellemek üzere sürekli güncellemeler getirilir. Ve bu güncellemeler ne yazık ki tek yönlüdür. Yani ileriye dönük. Bu da şu demek oluyor: Cihazınız versiyon yükseltilebilir ama düşürülemez. Tabi bu yazılım için geçerli. Cihazı yazılımsal olarak yükseltebilirsiniz ama düşürmeniz mümkün değildir çünkü öyle bir izin işletim sisteminde bulunmuyor. Tabi yeni sürümler, sürekli eski sürümlerdeki açıkları kapatmak için yayınlandığından bu da gayet mantıklı biraz düşündüğünüzde. Buradan da madem yazılımsal olarak düşüremiyorsunuz, diğer yöntemlere gün doğuyor diyoruz ve 2. yönteme geçiyoruz bakalım neymiş.


2. Yöntem: Versiyon Düşürme


Bir çok korumalı elektronik cihazda olduğu gibi, Playstation’da da yazılım sürümünü düşürme mümkün değil demiştik. Yani örnek olarak PS3’ü açtınız, hemen bir uyarı geldi: “Yeni sürüm 3.56 mevcut yüklensin mi?” Siz de buna evet dediniz ve cihazınız 3.55 sürümden 3.56’ya yükseldi. Geçmiş olsun 🙂 Şaka bir yana, bu cihazı yazılımsal olarak tekrardan 3.55 sürümüne düşürmeniz mümkün değildir alınan tedbirler sebebiyle.

Peki neden versiyon düşürülür kırmak için? Onu da az önce yukarıda anlatmıştık. Sony’nin PS3 için yayınladığı resmi 3.55 sürümünde açık bulunduğu için. Ve bu sistemde bulunan açık kullanılarak, cihaza korsan işletim sistemi yüklenebiliyor. Peki bu korsan işletim sistemi ne işe yarıyor? O da, resminin kısıtladığı şeyleri ve korsan oyunları oynatmamak için aldığı önlemleri, blokeleri engelliyor, iptal ediyor. Böylece siz muhteremler de cihaza ISO dosyaları atarak veya harici sabit disk bağlayarak kopya oyunları oynayabiliyorsunuz.

Yazılımsal olarak kırılabilmesi için mutlaka 3.55 sürümünde olması gerekiyor çünkü güncelleme açığı bu sürümde diyelim tekrar ve üstüne basalım. Yani 3.56 sürüme sahip bir cihazınız var ise, korsan işletim sistemini kurmaya çalıştığınızda hata alırsınız tıpkı diğer tüm sürümler gibi. Hatta bu cihazı kullanılamaz hale bile getirebilir kurmaya çalışmanız durumunda. He diyebilirsiniz ki benimkinin sürümü 3.20 kıramıyor muyum? Tabi ki kırabiliyorsunuz. Ama kırabilmek için yapmanız gereken öncelikle cihazı 3.55 sürümüne yükseltmek yani açığın olduğu sürüme.


Versiyon düşürmeyi yazılımsal olarak yapamıyoruz demiştik. Bu durumda nasıl oluyor diyeniniz olmuştur. Evet, tahmin ettiğiniz gibi cihazın içini açarak ve işletim sistemi kısıtlamalarına gerek kalmadan direkt olarak kaynağa müdahale ederek.


Bu PS3 adlı şeyin ana kartına entegre olarak flash adını verdiğimiz, önemli ve başlangıç verilerinin saklandığı bir modül bulunur. Yani anlayacağınız üzere, işletim sistemi sizin sandığınız gibi cihazın sabit diskinde değil, ana karta bir güzel lehimlenmiş bu flashlarda bulunuyor. (İşletim sistemi sabit diskte olsaydı versiyon düşürme ne kadar da kolay olurdu değil mi? Veya buna hiç gerek bile kalmazdı, direk kırılırdı belki de…)


Bu işletim sistemi PS3 açıldığında başlıyor ve bize versiyon düşürme izni vermiyor. O sebeple yapabileceğimiz tek şey, flash modülüne dışarıdan müdahale etmek ve izne falan gerek kalmadan direkt olarak yazılımı bir bilgisayar ve programlayıcı kart vasıtasıyla yüklemek.


PS3 sistemlerinde 2 çeşit flash çip bulunuyor. Bunlar NAND ve NOR adlarında. Bu yazının en başında bahsettiğim adi adamlar, yalnıca NOR flashlara dışarıdan müdahale edecek ekipmana ve beyne sahip oldukları için NAND makinelere kırılamaz diyorlar.


Şöyle ki, NOR makinelerin kırılmasının, ekipmanın her şeyi tek başına halledebildiği için çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. NAND için geliştirilen böyle hazır bir ekipman yok ve daha fazla uğraş ve yetenek gerektiren bir işlem. (Yani o adamların yapamaması doğal)


Hangi Playstation modeli kırılır
konusuna en sonda yer vereceğiz. Bu ikinci yöntemi kapatmak için diyebileceğimiz son şey: Donanımsal olarak cihaz 3.55 versiyona düşürülüyor ve daha sonra yazılımsal olarak kırılıyor. Olay bu.


3. Yöntem: Bluray Emulator Eklentisi


Çoğunuzun kulağına Cobra ODE veya 3k3y gibi şeyler çalınmıştır. Bunlar; halkın genelde “çip” olarak adlandırdığı, Bluray sürücüyü kandırma devreleri olmakta. Aslında ana kartı kandırma dersek daha doğru olur sanırım.

ODE kısaltmasının açılımı Optical Drive Emulator‘dür. Yani Optik sürücü kandırıkçısı. Burada olay tamamıyla şu şekilde gerçekleşiyor: Cihazın içine takılan elektronik bir kart/devreye, Playstation bluray sürücüsünün girişini ana karta takmak yerine karta takma işlemi uygulanıyor. Daha sonra bu karttan çıkan bir diğer girişte ana karta takılıyor ve Bluray sürücü ana karta bir elçi vasıtasıyla ulaşmış oluyor. Tabi bu elçi de yalan söylemekte özgür. Ana kartı ve işletim sistemini bir şekilde kandırıyor ve Bluray’de olmayan oyunu varmış gibi gösteriyor. Yazık, Sony’de bunu yiyor efendim.


ODE’nin tek dezavantajı, resmi işletim sistemi yazılımının gölgesinde olması. Yani gelen güncellemeler sürekli olarak ODE’yi devre dışı bırakmak üzere yeni yamalar içeriyor. Bu da, kullanıcıların gönül rahatlığıyla güncelleme yapabilmesinin önüne geçmekte. ODE takımı, gelen güncellemeleri inceleyip yeni ODE yazılımları yayımlamak zorunda ve gelen her güncellemede de bu ODE yazılımı da güncellenmeye tabi tutulmakta. Şayet güncellenmez ise devre dışı kalabiliyor ve tekrar masraf yine masraf şeklinde gidiyor bu olay.


Sonuç olarak ODE, korsan oyun oynamak için hala işe yarıyor dirense de. Tabi bir de avantajı var. Şöyle ki, Playstation’un yeni çıkan konsolları (slim ve özellikle super slim) ne yazık ki fabrikasyon olarak minimum yazılım destekleme durumunda. Yani bu cihazların 3.55 sürüme düşürülmesi mümkün değil çünkü fabrika çıkışı atıyorum: 4.00 zaten. Yani bu ne demek oluyor? O sürümü tanımayan bir flash, o sürüme düşürülemez çünkü öyle bir şey yok! Bu da ODE’yi yeni cihazlar için avantajlı konuma çekiyor. Bu sebeple yeni cihazları kırmanın tek yolu ODE. (Tabi Sony ilerleyen güncellemeler ile yeni açıklar vermezse)


4. Yöntem: Balta, Çekiç veya İngiliz Anahtarı ile Kırma


Bu herkesin yapabildiği bir yöntem. Cihazı en kolay bu şekilde kırabiliyorsunuz. 5 yaşında bir çocuğun dahi bu yöntem ile Playstation kırdığı söylenmekte ne kadar doğrudur bilemiyoruz tabi. Ama siz yine de denemeyin bizden uyarması, sorumluluk kabul etmiyoruz. Aşağıdaki video nasıl yapıldığını gösteriyor.Hangi Playstation Modelleri Kırılır?Evet, geldik en merak ettiğiniz noktaya. Aşağıdaki listede Playstation modelleri ve bu modellerin nasıl kırılabildiğini kısa kısa yazalım.


Cihazın model numarasından, kırılıp kırılmadığı anlaşılabilmekte. Bu numara CECH ile başlamakta ve konsolun altında bulunmakta.


Fat-Phat (Kalın) Kasa Playstation 3


Kalın kasa cihazların hepsi kırılabilmekte, hiç istisna yok. Türkiye’de bu işlemi yapan şu an ne yazık ki olmasa da, evet, hepsi kırılıyor.

PS3 CECHA Kırılıyor, kırılabiliyor.
– 3.55 sürüm ve altında ise (güncelleme) yazılımsal olarak kırılabilmekte.
– 3.55 sürümün üzerinde ise donanımsal versiyon düşürme + yazılım ile.
– Donanımsal düşürme için kartlar: Teensy++ 2.0 veya Progskeet + Injectus
– Donanımsal düşürme için gerekenler: lehimleme kabiliyeti, bilgisayar bilgisi


CECHB Kırılır.
– Yukarıdaki durumların aynısı.


CECHC Kırılır.
– Yine yukarıdaki durumların aynısı.


CECHD Kırılır.
– Aynıları.


CECHE, CECHF ve CECHG de kırılabiliyor.
– Şartlar yine CECHA’da anlattıklarımızın aynıları.


Yukarıda saydığımız kalın kasa ps3 sistemleri NAND flash sahibi. Bu yüzden bizim çakma hacker playstationcu abilerimiz, hazır gelen, tak kır mantığındaki E3 Flasher cihazlarını bu makinelerde kullanamıyorlar. Ay yazık…


CECHH, CECHI ve J, CECHK – L ve M, CECHN, CECHO, CECHP, CECHQ
Yukarıdaki model makineler NOR flash sahibi. Hadi yine iyisiniz, bizim abiler bu makineleri versiyon düşürüp kırabiliyorlar. En yakınınızdaki playstationcuya götürerek yukarıdaki modeldeki cihazınızı kırdırabilirsiniz.


Slim (ince) Kasa Playstation 3


Slim cihazların, 20xx modeline kadar üretilen serileri versiyon düşürme işlemine tabi tutulabiliyor. 25xx cihazların da nadir bulunan bazıları düşürülebiliyor. Ancak bunun üzerindeki 3xxx serisi cihazlar maalesef versiyonu düşürülemeyen yani fabrikasyon olarak 3.55 sürümünün yukarısında üretilen cihazlar. Neden düşürülemediğini anlatmıştık, hatırlarsanız öyle bir şey yok ki düşesin?

Slim için olay biraz daha karışık. Kısa yoldan kırılıp kırılmadığını anlamak için “ps3 minimum version check” olarak Google amcada bir arama patlatabilir ve indirdiğiniz dosyayı, makineyi güncelliyor gibi flash disk ile takarak sistem güncelleme yapabilirsiniz. Tabi ki kurulamayacaktır ama size vereceği hata da, cihazınızın en fazla kaç sürümüne düşürülebileceğini gösterecektir. Sorumluluk kabul etmiyoruz, dikkatli kullanın bulursanız.


Tahmini olarak bir değer vermek gerekirse, 2010 sonlarına kadar üretilen slim cihazlar 3.55 sürüme düşürülebiliyor. Peki sizinki hangi zamanda üretilmiş nasıl anlarsınız? Cihazın yine altında CECH yazan aynı yerde bir de Date Code yazısı göreceksiniz. Örnek olarak bunun içinde “6A” şeklinde bir şey yazar. Buradaki 6 cihazınızın 2006’da üretildiğini gösteriyor. Yine örnek vermek gerekirse: “1A” yazan bir cihaz, 2011’de üretildi anlamına geliyor.


Bu arada… Konu arasında bir güncelleme yapalım. Araya sıkıştırıyorum ki hırsızların görmesi daha zor olsun diye 🙂 Bu yazıyı farklı bir sitede görüyorsanız ki orijinali teknozort . com adresindedir, tüm yorumları ve yardımlaşmayı görebilmek için kendi sitesini ziyaret edin. Hırsızlar yazıyı çalıp oraya buraya koymaya başlamışlar. Hatta donanımhaber bile çalmış bir de donanım haberden çalan başka bir yerde bu yazı donanım haberden çalınmıştır şeklinde uyarı veriyor. Nasıl güldüm bilemezsiniz 🙂 Bir tane yorum dahi yok çalanların sayfalarında asıl yardımlaşma burada diyoruz. Biz yorumlara ve sorulara cevap veriyoruz diyoruz 🙂 Dikkate almanız ümidiyle. Bu vakitten sonra birisi bu yazıyı çalarsa da artık bununla birlikte çalar sanırım. Yapıştırdığı yere aynen böyle yapıştırır. Hırsızları Google amcanın taktirine bırakalım (daha önce kalleşlik yapıp bizden çalanları bizim üstümüze çıkarmışlardı ama artık devir değişti diye ümit edelim) ve konuyu kapatalım…

Devam edelim… Burada kafanızı karıştıran şu olabilir: “E hani NOR flashlı cihazlar düşürülebiliyor, kırılabiliyordu? Benim slim 3004 cihazım NOR değil mi?” Evet NOR. Ama olay anlattığımız gibi fabrika çıkışının atıyorum 4.00 gibi bir sürüm olması. O nedenle 3.55 sürümüne düşürülmesi söz konusu olamıyor. Güzel playstationcu abiler size “şu şu şu playstationlar NOR flasha sahiptir ve kırılabilir” şeklinde demeçler verdiğinden, kafanız karışmış olabilir.


Superslim (süper ince?) Kasa Playstation 3


Bu cihazların tamamı için tek kırma yöntemi maalesef Cobra ODE veya benzeri optik sürücü emulatorlerinin kullanılması.

Sebebi fabrika çıkış versiyonu, evet doğru tahmin. 3.55? Yok öyle bir sürüm ben tanımıyorum diyor makine.

Hangi PS3 kırılır hangisi kırılmaz?

 

Kısaca gözden geçirirsek:


FAT Kasalar: Tamamı kırılır. Bizim konsolcu abilerin kırabildikleri ise yalnızca NOR flasha sahip olanlar. (Ecnebi çatır çutur NAND kırıyor hatta elin Filistinlisi savaştan, zulümden vakit bulup kırıyor bizde cacık yok yazık bize…)


Slim Kasalar: 2010 sonlarına kadar üretilenleri (fabrika çıkışı 3.55 sürümünü tanıyan) kırılabiliyor. Veya versiyon düşürülemiyor ise ODE.


Superslim Kasalar: Yalnızca ODE takılarak korsan oyun oynatabiliyor.

Konuyu Kapatırken

 

Umarız aklınızda bir soru işareti kalmamıştır ve tüm öğrenmek istediklerinizi öğrenmişsinizdir. Korsana hayır diyoruz ve iyi oyunlar diliyoruz. (Bak biz teknozort.com editörleri olarak orijinal oyunları para vererek alıyoruz ve güzel güzel online oynuyoruz. Siz de öyle yapın korsan almayın. Almayın sakın. Aldırmayın da. Aldırma gönül aldırma…)


UYARI: Arkadaşlar lütfen bu konuya yorum yapmayın okuyamıyoruz. Yorum yazmak isteyen arkadaşlar şu adresteki yeni konuya yazarsa cevaplarız.

398 thoughts on “Hangi Playstation Kırılır Hangisi Kırılamaz? Tüm Detaylarıyla PS3 Kırma İşlemi

 1. güzel yazı olmuş ama date codeleri anlattığın kısmı hatalı sanki bir daha kontrol et istersen usta 🙂 onun dışında güzel anlatmışsın sağol

 2. Ben Super Slim Aldim. Fakat kirilmiyormus. Ps3 kirdirma yerine gittim. Bu henuz yeni kasa oldugu icin daha bunu kirdirma olmuyor. 1.5 ay sonra kirilacak dedi. Sizce dogrumu super slimler kirilcakmi?

  1. Samet merhaba. cihazının versiyonu 4.55 veya altındaysa şuan da kırılabilir ancak Cobra ODE takılarak kırılabilir ve 4.55 versiyona kadar olan oyunları oynayabilirsin.

   4.55 in üzerinde bir versiyona güncelleme yaptıysan, şuan kırılması mümkün değil. 1,5 ay sonra kırılacak demesinin sebebi de sallama bir tarih vermiştir, yeni cobra ODE sürümü çıkacak diye. Veya çıktıysa sipariş etmiştir çin den parçaları getirtiyordur o yüzden 1,5 ay demiştir sana.

  2. Mrb güzel anlatmissin ama bende slim kasa var bazilari kırılır bazıları kırılmaz diyo size sorup emin olmak istedim CECH-3004B data kod 1C kirilirmi ? Tesekkurler

  1. Samet PS3 açılınca XMB ana ekrandan -> Ayarlar -> Sistem Ayarları altından Sistem Bilgisi seçeneğine basarsan En üstte sürümü görebilirsin.

 3. Ellerine sağlık bende merak ediyordum devamlı. Ayrıntılı olması çok iyi olmuş. Soracak bir şey bırakmamış…

 4. Okan yazıda anlatıyor zaten de okumamışsın sanırım 🙂 Slim (ince) Kasa Playstation 3 başlığının hemen altındaki paragrafta hangi slim makinelerin kırılabildiği ve nasıl kırılabildiği yazıyor. Ama ben sana yine de özet geçeyim belli ki okumayı sevmiyorsun:

  2xxx olan modeller versiyon düşürülüp CFW kurulabiliyor yani yazılımsal kırılıyor
  25xx olan modellerin bazıları da bu şekilde kırılabiliyor
  3xxx olan modeller yalnızca ODE adı verilen aparat takılarak kırılabiliyor

  Yani buradan anlayacağın senin cihazın sadece ODE (Cobra ODE, 3k3y ve benzeri) aparatlar takılarak kırılabilmekte. Bu da en son 4.55 sürümünün üzerine çıkan cihazlarda mümkün olamıyordu şuan ne alemde son gelişmeler nedir bilmiyorum açıkcası. Her halükarda bir playstationcu abiye gitmen gerek senin çünkü bu parçayı da para vererek oradan alacaksın sonuçta. Gidip sorman en mantıklısı velhasıl kelam ODE piyasasındaki gelişmeleri en yakından onlar takip eder sonuç olarak bu parçayı satıp / takıp para kazanıyorlar 🙂

  Cihazının kaç sürümünde olduğunu öğrenmek için Sistem Ayarları -> Sistem Bilgisi girip bakarsan en üstte sürümü görürsün. Burada sürümün 4.55 veya altında ise cihazına COBRA ODE takılarak kırdırabilirsin. Bu yazılımsal kırmadan daha maliyetli yalnız 200 lira veya daha fazlaydı diye hatırlıyorum. 4.55 sürümün üzerindeysen yine de gidip bir sor etrafında psci varsa belki ODE nin yeni sürümü yeni parçası gelmiştir ve kırılabiliyordur öğrenirsin.

 5. Yusuf merhaba. senin makine sınırda 🙂

  %99 kırılabiliyor diye biliyorum. Yakınındaki bir ps3 cüye götür downgrade + yazılım attır. Eğer kırılamıyor derlerse başka bir yere bak mutlaka.

  Min yazılım 3.56 olması lazım o cihazda. Yine E3Flasher ile downgrade edilebiliyor bizim ps3 cü abiler tarafından ama bazıları yapamıyor biraz daha zahmetli olduğu için 3.55'e göre. noFSM metodu ile kırılabiliyor o makine eminim.

  Sen götür downgrade istediğini söyle. Cobra takalım derlerse kabul etme 🙂 Baktın olmuyor kıracak yer bulamadın, o zaman takarsın odeyi gider ama yazık olur o makineye ode takmak 🙂

  1. Merhaba 🙂 evet kırılır. Yalnız yazıda da anlattığım gibi NAND flashlı bir ps3 se yani (CECHA-CECHG) modelleri arasında bir cihaz ise Türkiye'de maalesef kıran yer ya yok ya da kırmakta başarılı olamıyorlar. Ne yazık ki ben bu modelleri kırıyoruz diyen bir yer göremedim şimdiye kadar. Şayet CECHH ve sonrası bir model ise kırılabilir.

   Altında etiketi vardır burada yazar model numarası ama yok diyorsan cihazının kaç gb olduğunu yaz ona göre hangi modeller olabilir onu söyleyeyim.

  2. abi ps3 120 gb slim altında hiç bişey yazmıyor arkasında beyaz kağıtta cech 2004a yazıyor ilk aldığımda 3.55 cfw idi anlamadm güncelledm 🙂

  3. Verir 🙂 3.55 sürüm üzerindeysen CFW kuramazsın. Hatta bunu yaparken cihazı brick dahi edebilirsin, nor dump da yoksa elinde daha önceden alınmış maazallah kullanılamaz hale gelir çöp olur makine dikkat et. Bir daha deneme.

   Önce E3Flasher ile 3.55 sürümüne düşürülmesi gerekiyor makinenin. Yani içi açılacak, çipe müdahale edilecek. Düşürme işleminden sonra bizim ps3cü abiler flashının dumpını (yedeğini) alacaklar ve ardından bir dongle yardımıyla FSM (Factory Service Mode) girip QA açacak ve CFW kuracaklar 🙂

   Yazıyı tam okusaydın keşke inş makinene bir zarar gelmemiştir.

   Bu cihazlarda NOR flash her makineye özel oluyor ve bir kez brick edersen, elinde yedeği yoksa bir daha kurtarman ve FSM modda yanlış bir işlem yaparsan FSM modundan makineyi çıkarman imkansız oluyor. Dolayısıyla makine çöp oluyor aman dikkat 🙂

 6. Öncelikle S.a abi ben sıfır ps3 almayı düşünüyorum da ama almadan önce kırılabiliyor mu öğrenmek istedim yoksa almiycam fazla uzatmadan modelini söyliyim abi Cech-4000A modeli kırdırabilirmiyim abi ??

  1. Furkan a.selam.

   super slim makineler için tek kırma yönteminin ODE olduğunu yazıda belirttim 🙂

   Eğer sistem versiyonu 4.55 altındaysa alıp cobra ode taktırarak kırdırabilirsin ama 4.55 sürüm veya üzeri destek isteyen oyunları oynayamazsın ve makineyi güncelleyemezsin güncellersen ode çalışmaz.

   Nadir bulunan eski modellerden bir tanesi gerekiyor. Şayet super slim tavsiye etmiyorum (eğer orijinal oyun alıp oynayacağım diyorsan en güzeldir aksine)

   Slim 20xx veya 25xx model (super slim değil dikkat et) bulabilirsen şu zamanda kırılabilen ve alınabilen en güzel makinedir.

   Almak istediğin makine performans olarak yüksek, ısınma olarak en düşük ısınan ps3 jenerasyonu. Orijinal oyun alıp oynanabilecek en güzel konsol 🙂

 7. Ümit birlikte çalıştığım veya tanıdığım bir yer yok ancak İstanbul'da ikamet ediyorsan Bakırköy'de Khalkedon Elektronik var. Eski vergi dairesinin tam yanında, İstanbul caddesinde. İyi ve ilgili iki abimiz var orada 🙂 Yardımcı olurlar mutlaka. Bana da bir şey lazım olduğunda oraya gidiyorum. Olmazsa Levent hoca var o da sahile inerken ermeni kilisesinden sonra üçüncü sağda ileride. Biraz kurnazdır ama iyidir o da 🙂 En kötü SHN İstanbul var, taksim dolmuşlarının karşısındaki arada solda kalıyor. Şahin sahibi, zamanında reball için uygun olmayan bir ps3 vermeme rağmen ücret almadan reball yapmıştı yani bir denemişti. O da iyi niyetli birisi, tavsiye ederim.

 8. Ustam ben 160GB alım kasa 3004A date code 2B cihaz sahibiyim.Yanılmıyorsam tek carem ODE takmak.Hic anlamayan biri olarak soruyorum bu eklentinin cihazına zararı ve bana ilerde yasatacagi pismanliklar neler? Ve bu işlemin maliyeti ne kadar? Edirne de ikamet ediyorum ve burada bu isi yapan esnaf yok maalesef

  1. Serhat merhaba. Evet ODE kullanmak zorundasın şimdilik yani ilerleyen Sony resmi ps3 güncellemelerinde bir açık çıkmadığı / keyler ifşa olmadığı sürece ODE makinende kopya oynamanın tek çaresi.

   Şimdi öncelikle, 4.53 sürümünde kalman çok iyi olmuş güncelleme yapmamanı tavsiye ederim çünkü 4.55 ve üzerinde ODE çalışmıyor. SWAP disc metodu falan var ama tam amele işleri, abuk subuk şeyler.

   Tavsiyem, kopya oyunlar ile devam etmek istiyorsan elindeki cihazı satman ve üstüne ekleyip downgrade edilebilen cfwli bir slim alman.

   Cobra ODE'nin masrafı minimum 200 TL olacaktır sana şöyle ki bu en uygun bulacağın fiyattır. 200-300 arası ortalama fiyatı. Dükkandan dükkana değişiyor. Edirne'de yok diyorsun birde kargo masrafı katalım git gel aşağı yukarı 60 tl olsun. Bunu da yuvarlarsak sana 300 TL'ye patlayacağını var sayalım 🙂

   Bu kadar uğraşa girdin, ODE'yi taktırdın cihaz geri geldi. Ne geçti eline? Pek fazla şey değil 🙂 En fazla 4.55 sürümüne kadar çıkan oyunları oynayabileceksin. Bunun üzerindekiler, yeni çıkanlar, önümüzdeki aylarda çıkacak oyunlar yeni Cobra ODE güncellemesi veya parçası çıkmadan sana haram olacak 🙂

   Cihazı satmanı tavsiye ederim tekrar. Ortalama 350-400 civarına satsan, yapacağın 300 tl masrafı da üzerine eklesen 650-700 TL para kalıyor elinde. Ve işin garip tarafı 700 TL ye temiz bir 120GB CFW'li Slim alabiliyorsun 🙂 Geçen hafta bir arkadaşı yönlendirdim bir önceki mesajda bahsettiğim Khalkedon Elektronik'ten 690 TL ye bu bahsettiğim cihazı aldı yanında bir adet orj DS3 ile.

   Yani böylesi daha mantıklı tavsiyem bu.

   Onun dışında kaygılarına gelirsek, bu parça cihazına herhangi bir zarar vermiyor ancak geri dönüşü var mı yani sökülebiliyor mu onu bilemiyorum cidden merak ettim birkaç güne öğrenirim 🙂 Dezavantajı bahsettiğim gibi resmi sony işletim sistemi yazılımının gölgesinde çalışması ve güncelleme yapmadan önce mutlaka ODE yazılımının yenisi çıkmış mı kontrol etmen ve onu da güncellemen. İkinci bir dezavantajı homebrew yani illegal uygulamaları ve PSN oyunlarını çalıştıramıyor olman. Şayet 3k3y ODE (farklı bir marka) bunu yapabiliyor diyorlar ama ne kadar doğrudur bilmyiorum, Cobra ODE'de yok diye biliyorum. Bunlardan başka bir zararı olmaz sana. İleride duyabileceğin pişmanlık ancak şöyle olur: Sony atıyorum 4.90 ofc güncellemesinde keyleri ifşa eder, yeni bir CFW kurma açığı ortaya çıkar ve sende ODE'ye boşuna o kadar para vermiş olursun 🙂 Ama bu açık verme ihtimali şuan için çok zor yani ps5 çıkınca belki olur diyelim 🙂

  1. Versiyonu 4.55 geçmemiş, Cobra veya 3k3y ode vb.. takılabilir. 4.46 sürümüne kadar çıkan oyunlar oynanılabilir veya 3k3y ile fazlası da yapılabiliyor sanırım tam bir bilgim yok. Sonuç itibarı ile ODE takılabiliyor.

 9. Benim Ps3 Slim kasa Date Code:9B(anlattığın bilgilere göre 2009 tarihinde üretildiği düşünüyorum) , Model No:CECH-2004A açıkladığın bilgilere göre kırılabilecek olduğunu sanıyorum ama yine de sormak istedim kırılır mı 🙂 ?

  1)Birde kırdırdıktan sonra orijinal oyunları oynayabilir miyim ?
  2)Kırdırdıktan sonra istediğim tüm ps 3 oyunlarını korsan bir şekilde oynayabilir miyim ? 3)Sürüm 3.55 düştük den sonra orjinal oyunları online oynayabilir miyim ?

  Bunları merak ediyorum şimdiden teşekkür ediyorum 🙂

  Birde kesinlikle orijinal oynamanın yanındayım ama bir oyun 240 tl olunca sıkıntı oluyor öğrenci adamız 😀

  1. Engincan merhaba. Evet kırılır, daha önce de dediğim gibi nadir kalan güzel modellerden. Değerli makine 🙂

   – Orijinal oyunları oynarsın tabi ki. Burada dikkat etmen gereken, orijinal bir cd taktığında sürüm düşük update yapılsın mı derse hayır demen. Çünkü her ps3 cdsinde oyunun yanında UPDATE klasörü de bulunur ve versiyon düşükse sistem bu veriyi kullanarak güncelleştirme yapar. O da malum, ofc updatesi 🙂

   – İkinci sorun için kesinlikle demek yanlış olur. Şöyle ki bazı oyunlar hala çalıştırılamıyor. Ne hikmettir bilinmez %5-10 luk bir kısım oyun yalnızca ofc sistemde ve kendi cdsi takılınca çalışıyor. Veya multiman vb çalıştıramıyor tam olarak bilinmiyor bu. Geri kalan %90'ını oynarsın. Tabi yeni çıkan oyunlar için seninde CFW yazılımını yenilemen gerekir. Bunu ps3cü abiler 50 liraya falan yapıyor. Evde kendin yapma imkanında var ama tam anlamıyorsan bilen birine yaptırman daha iyi.

   – Sürüm 3.55'e düşecek ancak ondan sonra tekrar 4.70 vb.. son sürüme çıkacak. 3.55 dediğim gibi CFW yüklemek için açığın bulunduğu sürüm o yüzden düşürülüyor yani orada kalmıyorsun tekrar son sürüm ama bu sefer orijinal değil de CFW sürüm yükleniyor makinene.

   Online konusunda pek bir bilgim yok ama STEALTH uygulamalar ve CFWler var. Bunlar ile bağlanabilirsin ancak ban riski yüksektir. Makinen PSN'den banlanır büyük ihtimalle. Yine de CFW ile online oynayanlar çok onu biliyorum 🙂

   Fiyat konusunda da haklısın, yıllardır o konuda şikayet ediyoruz zaten 🙂

  2. Teşekkür ederim cevapların için inşallah bizde kırdıracaz işte biraz ps 3 oynayalım ne zamandır elimize alamadık :), senede bir oyun alıyoruz onuda insan 2-3 hafta oynayınca sıkılıyor bir daha eline almıyor böyle kopya oyun oynarsak en azından zaman geçirebiliriz 🙂

   Son olarak bir önerin var mı kırdırmaya gittiğimde nelere dikkat etmem gerek veya nasıl bir şey derlerse yaptırmayım felan onun gibi

   şimdiden teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldunuz gerçekten 🙂

  3. Estf. Engincan, önemli değil 🙂

   Herhangi bir durum yok o makine için. E3Flasher ile downgrade edilecek 50-100 tl arasında değişiyor yerden yere.

   Yapabileceğin şey, imkanın olursa kırılırken başında durup özenli yapıyorlar mı izlemen. Ve işlemci ile RSX'in termal macunlarını kaliteli kullanıp kullanmadıklarını kontrol etmen. İçini açtıkları için macunun yenilenmesi gerekecek, üç kuruşluk dandik bir macun koymasınlar sonradan cihazın ısınmaya başlamasın. Eve gelince yapacağın ilk şey blurayi kontrol etmek çalışıp çalışmadığını 🙂 İkinci olarak, dehash alacaklardır mutlaka. Yedeği flash diskle alıp sende saklayabilirsin. Yarın öbürgün bir brick durumu olursa işine yarar.

  4. Paranoyak olmaya gerek yok ama şöyle ki bu makinelerin bluray sürücüsü modelden modele değişiyor ve aynı modellerde yalnızca başka bir aynı modelin blurayi çalışıyor. Yani atıyorum elimde bozuk bluray sürücülü veya bayağı bir kullanılmış, bazen okuyan bazen okumayan bir bluray sürücülü CECH2004A – 9B var. Sen de bu makineyi bana getirdin downgrade diye bıraktın yarın gel dedim gittin. Ben fırsat bu fırsat deyip senin temiz, az kullanılmış bluray sürücünü aynı model olan bozuğumla değiştirip bozuğu sana takıyorum. Sende ertesi gün cd takıyorsun makineye okuyor şansa, ertesi gün başka cd takıyorsun okumuyor. Ne oldu acaba buna ya diyorsun falan hikaye bu şekilde 😛

   Tabi dediğim gibi paranoyak olmaya gerek yok. Aramızda böyle adi adamlar olsa da (daha önce başıma geldiğinden biliyorum) henüz hepsi böyle değil tamirci abilerin 🙂 Geneli dürüst işinde gücünde hakkıyla kazanan adamlar 🙂

   Bu arada HDD kapasitene de dikkat et daha ufak boyutlu bir hdd takıp geri vermesinler 😛

   Zamanında beni kazıklamaya çalışan bi ps3cü abi yüzünden böyle şüpheciyim, sen bakma bana bu kadar abartılacak bir şey yok. 1 saatte hallediyorlar sonra harici hdd ni takarsın oynarsın oyunlarını.

   Bu arada harici hdd'den oyun oynama ile ilgili bir makale yazayım ben en iyisi blogda yok önemli bir konu bilmeyenler var 🙂

  5. Valla haklısın bu konuda insan güvenemiyor benim de başıma pc de böyle bir olay gelmişti çok kurnaz arkadaşlar var maalesef :/ ama işini hakkıyla yapan abilerimiz de var onlara saygımız sonsuz 🙂

   Dediğin gibi bir makale yazarsan süper olur internette harici hdd'den oyun oynama hakkında bir kaç şey varda ne kadar doğru ne kadar yanlış emin olamıyorum sen bu konuda iyisin sana güveniyorum 🙂

   Bu arada teşekkürler çok yardımın dokundu yarın bakalım bir kaç playstation cu abi ile görüşecez hayırlısıyla bir kırdıralım makineyi 🙂 umarım bir sıkıntı çıkmaz 🙂

 10. Evela Selamun Aleykum bizi bilgilendirdiginiz icin tesekur ederiz.size bir sorum var benim ps

  CECH-3003A

  DATA CODE 1D

  GUNCELLEME 4.70

  KİRİLMA SANSI VARMİ?

  1. Cemil merhaba. A.selam hg 🙂
   Bildiğim kadarıyla maalesef yok o makinenin kopya oynatma şansı.
   Ama ode piyasasını pek yakından takip edemiyorum sen yine de etrafında varsa bir ps3cü gidip bir sorabilirsin. Swap-disc yöntemi var 4.55 sürüm üstündeki cihazlar için ode takılabiliyor ama bir ton hamallıkla kopya oyun çalıştırıyor 🙂 Youtube da ps3 ode swap disc olarak aratırsan çıkan videolardan fikir alabilirsin.

 11. Merhaba, öncelikle veridiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, size bir sorum olacaktı.
  Bendeki ipadminiyi kullanmadığımdan arkadaşımdaki ps3 ile takaslamayı düşündüm;ancak ondaki ps3 'ün kırılıp kırılamayacağıyla ilgili kesin bilgiye ulaşamadım,cihazın model numarası şöyle:

  CECHA12 Fat kasa 60 gb , versiyonunu bilmiyorum,öğrenince yine yazarım. Bu model kırılabiliyor veya downgrade edilebiliyor mu? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Osman merhaba, hg.

   CECHA yazıda da anlattığım gibi kıran yer yok. Cihaz kırık değilse ve 3.55 sürümünün üzerinde güncellendiyse downgrade yöntemiyle kırılma şansı Türkiye topraklarında mümkün değil ne yazık ki. Çünkü yapan veya yapmayı bilen yok. 4.55 sürümünün altındaysa Cobra ODE takılabilir ancak.

   Şayet yurt dışına kargolama şansın varsa kırdırabilirsin ancak o da tuzluya patlar bayağı bir. Onu yapana kadar üstüne 200 lira daha ekler kırık makine alırsın 🙂

 12. Rahatsız etmiş oluyorum ama son bir şey sormak istiyorum, cobre ode hakkındaki fikriniz nedir,ben pek olumlu şeyler duymadığım için emin olmak istedim.

  1. Estf. Aynen öyle, olumlu bir şey değil çünkü doğru duymuşsun 😛
   Ama en azından kopya oyun oynatmaya yarıyor bir şekilde. Zar zor da olsa birşeyler yapıyor o da bir başarı 🙂

   Vallahi arkadaşının işini bozmuş gibi olmayayım ama, imkanın varsa slim 2000 serisi tavsiye ederim.

   Şöyle ki, bende CECHG kalın kasa kullanıcısıyım. NAND çipset ve Türkiye'de kıramıyor bizim abiler 🙂 Zamanında 3.43 sürümdeydi yani uzun süredir bende ve direkt olarak 3.55 yükselterek kendim CFW kurulumunu yaptım.

   Makinemi seviyorum lakin olur da yarın öbürgün yanlışlıkla OFW kurarsam, veya eve gelen bir çocuk, ben yokken elini kolunu sallayarak açar, bi cd takıp update yaparsa elimde kalacak ofw halde hiçbir yerde downgrade yapamıyorlar 🙂

   Bu işlerle pek aşina değilsen, slim 2004 veya 2504 tavsiye ederim. En yaygın kurcalama / kırma etme vs işlemleri bu makineler üzerinde yapılıyor buralarda.

  2. Merhaba, arkadaşım başka bir ps3 buldu bana,tam sizin dediğiniz seriden 2004a 🙂
   Data Code fotosu da atmış ; ama tam belli olmuyor. Yine de gördüğüm kadarıyla 1A veya 1B değil, o yüzden de sıkıntı çıkarmaz büyük ihtimalle. Ayrıca size de çok teşekkür ederim, verdiğiniz bilgiler için 🙂

  3. Osman merak etme, 2004 için date code sorun değil. Sadece 25xx ler için date code minimum versiyon fikri alma amaçlı işe yarıyor.

   O makine her türlü kırılır yani için rahat olsun. Çünkü üretildiği tarih itibarı ile 3.10 – 3.20 versiyonlara kadar uzanıyor. Hayırlı olsun, fatı almamakla iyi yapmışsın slim her açıdan daha kullanışlı fata göre.

  1. Melih Sistem Ayarları'nı seç ana ekrandan sonra en altta Sistem bilgisi var onu seç en üstte versiyon yazar. 4.55 den düşükse kırılır, değilse kırılmaz.

  1. merhaba. hg. sınırda bir cihaz, bazı 0C date codelerin içinin 1B olduğunu duymuştum ne kadar doğrudur bilmiyorum 🙂

   %90 ihtimalle yazılımla kırılıyor o makine. Pek tabi öncelikle içini açıp hardmod yani E3 Flasher ile downgrade edilmesi gerekiyor. Sonra yazılım atılıyor.

   Cihazın kesin kırılıp kırılmadığını öğrenmek için PS3 minverchk yardımı ile en fazla kaç sürümüne düşürüldüğünü öğrenebilirsin. Google da aynı bu şekilde aratırsan psx-scene çıkıyor ilk sırada oradan indireceğin 5mb kadar bir update dosyasını usb ye PS3 UPDATE PS3UPDAT.PUP protokolüyle atıp cihazın XMB ekranından sistem güncelleme altından güncellemeyi deneyebilirsin.

   Hata verecektir, ancak orada en fazla kaç sürümüne düşürebildiğini göreceksin. Büyük ihtimalle 3.40 yazacaktır diye düşünüyorum şayet öyleyse kırılıyor o makine.

   USB diskin fat32 formatlı olması gerekiyor hatırlatayım 🙂

   Hiç olmadı bunlarla uğraşmak istemiyorsan söyleyebileceğim şey %90 downgrade edilebildiği ve yazılım atılabildiğidir.

 13. Bende 3001B Data Code 1B Slim PS3 var bu cihazlar kırılıyormu kırıldıkdan sonra sade taşınabilir hdd mı oyun yuklenıyor ayrıyetten orj. cd yada kopya cd çalıstırıyormu onu etkılıyormu bırde yapılıyorsa fıyat olarak ortalama ne kadar onu öğrenmek ıstıyorumda bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. Atakan sistem versiyonu 4.55 in altında ise ode taktırabilirsin. ODE ile kırılan makineler dediğin gibi sadece harici hdd den oyun çalıştırabiliyor. ODE taktırdığında orijinal oyunları yine çalıştırabiliyorsun sorun olmaz. PS3 için kopya cd gibi bir durum yok benim bildiğim kadarıyla bu arada. Onu ilk defa duydum 🙂

   Cobra ode için en son duyduğum fiyat 250 TL idi. Şuan da yine 200 – 300 arasında olduğunu düşünüyorum parça + montaj dahil.

  2. bi yere sordumda hocam başta ıyı gıdıyorduk versıon 4.70 dıyınce onlara takılmıyor dedı yanı benım cıhazım kırılmıycakmı hdd ye kendım oyun yukleyıp oynıyamıyacakmıyım :S

  3. Atakan dediğim gibi sony'nin çıkardığı 4.55 güncellemesinden sonra ODE devre dışı kaldı ve henüz yeni sürümler için net bir sonuç alınabilmiş değil. Yani ben öyle biliyorum. Atıyorum 4.60 veya 4.70 için cobra ode çalışıyor diyen çıkmadı daha. Cihazlarına daha önceden ode taktırmış olup ta güncelleyenler şuan SWAP disc yaparak kopya çalıştırıyor diye biliyorum yani bi oyunu açana kadar 3-5 kere baska orijinal cd ler çıkarıp takıyorlar vs garip bir yöntem keşfetmişler.

   ODE maalesef şuan zor durumda 🙂 Senin makine de kırılsa bile bu yukarıda anlattığım saçma sapan durumlar var. PS3 cüler de bunu bildiğinden hiç uğraşmıyor kırılamıyor diyorlar.

   Tavsiyem elindeki makineyi satabiliyorsan sat 600-700 liraya kırık bir slim veya fat kasa alırsın. Şöyle ki odeyi taktırmak istesen de sana 250 liraya patlayacak ortalama. Aynı paraya çıkıyor.

  4. o zmn şimdilik orj. cd ye devam ıns ılerde 4.70 lerde kırılır kırılmama ımkanı yokdur dımı ılla bı sekılde kırarlar ultra slımler bıle kırıldığına gore artık şansımıza ıns kırılır tesekur ettım hocam sağol

  5. Kısmet 🙂 PS4 biraz ucuzlarsa ve kırılırsa, PS3'ün modası da geçerse ve Sony PS3 için desteği bırakıp yeni sürüm yayınlamaya son verirse illa ki keyler ifşa olacaktır ve PS3'ün ileri sürümleri de kırılabilecektir diye düşünüyorum tabi bunun için bayağı bir zaman gerekli şuan için 🙂

 14. Abi yine ben ps 3 ü kırdırdım güzel güzel oynuyoruz oyunu fakat 120 gb lık bir yerim var buda sıkıntı oluyor harici disk ile oynamayı anlatabilirmisin şimdiden saol konuyla pek alakası olmamış ama yine de sağol 🙂

 15. Abi ps3 kırılmış mı alayım sıfır mı ? Sıfır alırsam 500 gblik alıcam hangisi daha iyi önerirmisin, psci abilerimze kırdırcam 😀

  1. Korsan oyun oynamayı düşünüyorsan tabi ki kırılmış al 🙂 Slim 20xx veya slim 25xx tavsiye ederim. Ve kesinlikle ODE takılmış değil CFW ile kırılmış tercih et. Hatta mümkünatı varsa ve bulabilirsen (ki zordur) içi hiç açılmamış, soft hack kırılmış bir makine al en güzeli öyle 🙂

   500gb superslim alırsan en iyi ihtimalle ODE taktırmak zorunda kalırsın o da sıkıntılı tavsiye etmem.

   Tabi ben orijinal cd alıp oynayacağım, güzel güzel online giriş yapıp psn'nin güzelliklerinden faydalanacağım diyorsan, al 500gb superslimini paşa paşa oyna 🙂 Hem bir sıkıntısı çıkarsa garantisinden de faydalanırsın.

   Korsana hayır! 🙂

 16. S.A Abi Bende PS3 Slim Var Ben Kırdırdım PS3'ümü Cobra Yazıyor Oyunların Olduğu Yerde Ve Biraz Kullandıktan Sonra Oyunların Ortasında Donuyor Ve Birdahada Düzelmiyor Bende Elektiriğini Kesmek Zorunda Kalıyorum PS3'ün Ve Tekrar Açtığımda 2-3 Dosya Zarar Görmüş Düzeltiliyor Diyor 2 Dk Birşeyler Yüklüyo Ve Tekrar Aynı Hatayı Alıyorum Yardımcı Olurmusun…

  1. Merhaba. Egemen büyük ihtimalle makinen ısınıyor ve o sebeple donuyor diye tahmin ediyorum. Fan yüksek ses çıkarıyor mu bir kulak ver 🙂 Eğer öyleyse hemen bir servise götür o şekilde kullanmaya devam etme sakın yoksa sarı ışığa düşürürsün makineyi. Onun dışında sorun oynamaya çalıştığın oyunda olabilir.

 17. Ps lerden pek anlamıyorum oyun istedi bir abim cihazın korsan oyun için kırık mı diye sordum oda anlamıyormus 😀 biraz araştırayım dedim bir arkadaş slim cihaz ise kırılmaz dedi internette arayayım dedim bizde ikinci el eşya işi yaptıgımızdan öğrenelim istedim :)siteye girdim gülerek öğrendim aklımızda tek bir soru işareti kalmadı çok teşekkür ederim.

 18. Merhaba Abi,

  Ben daha demin Ps3 ün arkasındaki serial e baktım. Serial de CECHK04 yazıyor sonunda. Konuda ise CECHK – L kırılabiliyor diye gördüm. İlk sorum benim Ps3 kırılabilir mi? 2. sorum benim Ps3 4.70 sürümünde. Orjinal oyunları oynayabilmek için gerekli diye bana illa bu sürümü indirtiyor oyuna girebilmem için. Neyse soruya döneyim, 4.70 sürümü Downgrade edilebilir mi? Edilirse orjinal oyunlarıma rahatlıkla girebilir miyim?

  Ps3 Model = Fat Kasa

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Melih merhaba, hoş geldin.

   Evet kırılıyor makinen. Versiyon fark etmiyor, yani NOR flash gurubuna girdiğinden bizim hekır ps3cü abiler için o makineyi kırmak pek problem değil 🙂

   Kırdırdıktan sonra da orijinal oyunlarını oynarsın o konuda bir sorun çıkmaz merak etme ancak PSN kullanamazsın. Kullanırsan makinen %90 kalıcı olarak banlanır bir daha da giremezsin networke. Yani ps3ü internete bağlı bir şekilde ve psn oturumu açık bir şekilde kullanıyorsan, kırdırdıktan sonra internet bağlantısını kesip öyle kullanman gerek banlanmak istemiyorsan çünkü bu banın geri dönüşü olmuyor.

   Yeni çıkan oyunlar son sürümleri gerektiriyor o sebeple yeni bir oyun oynamaya çalıştıysan ps3ü güncellemen gerek o yüzden güncelletmiş sana bu normal bir durum. Makineyi kırdırırsan eğer, bir daha böyle güncelleme yapmaman gerekiyor. Yeni bir sürüm isteyen oyun oynayacağın zaman CFW sürümünü yine götürüp bizim abilere 🙂 güncelletiyorsun, bilgin olsun.

  1. Kırılmıyor diye biliyorum son gelişmelerden haberdar değilim yalnız. Yakınında varsa bir dükkan gidip 4.66 ya ode takılabiliyor mu diye sorabilirsin.

 19. S.A. Elimdeki P.S. 3'ün modeli "CECH-2001A". Bu model kırılabiliyor mu? Kırılabiliyor ise yaklaşık maliyeti nedir. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Emre 3000 serileri ode ile kırılabiliyor sadece odesi çıkarıldıysa büyük ihtimalle versiyonu 4.55 in üzerine güncellendi o sebeple çıkarıldı. Orijinal oyun oynuyacaksan o makineyi alabilirsin. Kopya oynayamazsın onda.

  1. Merhaba. Böyle bir sorun daha önce duymamıştım. Cihazın içinde ode takılıysa ondan kaynaklanıyor olabilir şayet makine downgrade ile kırılabilen bir makine. CFW yüklü ise, yüklediğin 4.70 cfw bozuk veya hatalı olabilir Özcan. Farklı bir cfw denemeni tavsiye ederim. Ferrox veya habib tavsiyem. Orijinal işletim sistemi yüklüyse 60-100 tl arası downgrade ile kırdırabilirsin o cihazı bilgin olsun.

   Siyah ekran hatası daha çok GLOD sorununu çağrıştırdı bende ama sanırım sonradan recovery ile geri alıp cihazı açabiliyorsun? doğruysa yazılımsal bir hatadan kaynaklı yaşadığın sorun. İmkanın ve bilgin varsa hdd yi çıkarıp formatlamanı ve tekrardan en son hangi işletim sistemi sürümünü kullanıyorsan onu takıp kurman. Tabi cfw kullanıyorsan ofw yüklememeye dikkat et, tekrardan downgrade parası çıkmasın cebinden 🙂

 20. Selam tekno zort o kadar site baktim Begendigim tek site sizin siteniz. Tabi ps3 hakkindaki bilgilendirme ile ilgili…
  Bende super slim 500gb var
  Cech-4004c data code 3a versiyon 4.70
  Kiriliyormu yada kirabilen 05445050522 bana ulasabilir mi ?

  1. tşk wanted. cihazına gelince, maalesef kırılmıyor diye biliyorum ama dediğim gibi piyasayı son günlerde takip edemedim yakınlarında varsa bir ps3cü gidip sorabilirsin 4.70 versiyon ode takılıyormu diye. Belki ode yeni sürüm çıkmıştır, bir şekilde tekrar çalışır hale getirmişlerdir bilemiyorum.

 21. Öncelikle paylasimlariniz için teşekkür ederim bende ps3 120 gb CECH 3004A model Slim bir kasa var ama versiyon numarasini bilmiyorum acaba bu bilgilerle kırılıp kirilamayacagini öğrenebilirmiyim teşekkür ederim

  1. Versiyonu nasıl öğrenebileceğin önceki yorumlarda yazıyor bir kontrol et 🙂 ama cihazının kırılabilmesi için tek yol ODE takılması o da 4.55 sürüm altındaysa.

 22. selamlar, değerli bilgiler ve cevaplarınızla bilgi sahibi oluyoruz, teşekkürler. bende 500gb cech 4004c datecode 2D ps3 aldım. versiyon 4.60 yazıyor, ve güncellemeleri kapalı durumda. bu durumda cihaz kırılabilirmi, performansımız nedir, ne olur? teşekkürler

  1. Merhaba Hayrettin. Keşke almadan önce bir araştırma yapmış olsaydın. Maalesef o cihaz kırılmıyor aslında ode takabilen yerler var ancak kopya çalıştırma çok zahmetli. Swap disc falan bolca bahsettim yine önceki yorumlarda. Yakınında bir ps3 dükkanı varsa gidip detaylıca bilgi alabilirsin.

 23. Merhaba kolay gelsin. Elimde ps 3 bir cihaz var. Sürümü 4.55 . data code 0B yaziyor. Modeli ise cech 2104A. Simdi ben bu cihazi kirdirabilir miyim? Kirdirabilirsem maliyeti ne olur. Simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. yine önceki yorumlarda ve yazıda detaylıca anlattığım üzere, o makine downgrade yapılıp kırılabiliyor. en fazla 100 tl maliyeti var yerden yere değişiyor. Cihazın sürümü hiç önemli değil, içine herhangi bir parça da takılmayacak yalnızca içi açılıp donanımsal yazılım düşürme yapılacak ve kırılacak 🙂

  1. Salim merhaba. Sınırda bir makine olduğundan bir dükkana götürüp göstermen gerekiyor minimum versiyon kontrolü yapıp fabrika çıkışına bakılması gerek. Min 3.55 veya altı ise kırılabiliyor makinen.

  1. Soruyu tam olarak anlayamadım. Olumlu soru olarak düşünürsek cevap: OFW yazılıma döndüysen cd ile multiplayer oynarsın evet. Olumsuz yönde düşünürsek: CFW kurulu makineyi internete bağladığında yanlışlıkla güncelleme yaptıysan CFW yazılımın gitti geçmiş olsun. Downgrade edilebilir bir makineye sahipsen downgradeye götürmen gerek. ODE takılı makineyse ODE nin değişmesi gerek şayet yeni ode boardı/sürümü mevcutsa.

 24. Abi bende ps3 super slim var 4.70 ofw yuklu online oyunda hile yapmak istiyorum ama kırılması gerekiyormus ama guvendigim bi ps3 cu kirlmaz dedi ne yapicam kırmak ırtiyorum(baltasız)

  1. Super slim bir makinenin 3.66 civarlarında versiyona sahip olabildiğini sanmıyorum minimum 4.00 civarıdır diye tahmin ediyorum. Olsa bile 3.55 üzerindeki herhangi bir sürüm maalesef yazılımsal olarak kırılamıyor. ODE takılabiliyor o da defalarca söylediğim gibi ve yazıda da belirttiğim gibi 🙂 4.55 sürümü ve altında ise.

  1. Abi sağol bide dayımın slim bir ps3 ü var 5 senelik ama sürümü4.55 korsan oyun oynuyabiliyor ve çip kessinlikle takılı değil 120gb nasıl oynuyabiliyor bu açıklarsan sevinirim.

  2. Abi bir sorum daha olucak kusura bakma senin dediğin CFW li makine 2.el olarakmı vardır yoksa hâlâ 0 olarakda varmıdır çünkü ben 0 alıcam zaten mahalle arasında satan abiler var onlardan alıcam. Büyük alışveriş mağazaları var zaten onların ki süper slim almam.

 25. Biri küçük diğeri ortaokulda olan iki oğlum için sünnet hediyesi almak istiyorum.Kırdırabileceğim ve uzun süreli kullanabilecekleri bir model ayrıntılı olarak tavsiye edermisin hiç anlamıyorum ve malum fiyatlar az değil. Yardımcı olursan sevinirim.Tesekkurler

  1. Çetinay merhaba. Allah bağışlasın 🙂 Kırdırmakla uğraşmak yerine direk kırık bir makine alman daha iyi. 700 lira civarına Slim 2000 serisi CFW yüklü bir makine alman yeterli olur. Slimler gayet dayanıklıdır. Eğer bulabilirsen içi hiç açılmamış 2004A veya 210x model bir slim bulabilirsen en güzeli odur 🙂

  1. Şehmus kırdıramazsın. Şöyle ki sistem sürümü 4.55 altındaysa ODE taktırabilir, 4.55 sürümden önce çıkmış oyunları oynayabilirsin. Yani yeni oyunları korsan olarak o makinede oynaman mümkün değil.

 26. Hocam benim şöyle bi sıkıntım var? Japonya'da arkadaş var ps3 istedim 80 gb 100dolara var dedi ama nasıl bişey kırılır mı?bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

  1. Vedat 80gb ise büyük ihtimalle FAT kasadır. yazının içinde fat kasa modellerden hangilerinin kırıldığı yazılıyor. Bunları arkadaşına yazarsan alırken o modellerden birini alırsa kırdırırsın veya zaten kırıktır. O kadar ucuzsa slim almanı tavsiye ederim. FAT 100 dolarsa slim de en fazla 150 dolardır.

  2. Çok teşekkür ederim artık sizi sürekli takip edicem Varol teknozort
   son olarak Slim ve fat kasalardan koduyla beraber bir iki tavsiye verirmisiniz özellikle onların aldırayım arkadaş hiç anlamıyo

  3. 🙂 slim için 2004 veya 21xx modellerden birisini tavsiye ederim içi hiç açılmamış olacak ama 🙂 Fat için tavsiyem CECHH. Fat serinin en stabil modelidir bana göre 🙂

 27. S.a abi benm ps3 um 3004a serisi 4.65 olmasi lazim surumu acaba kirimi gerçeklesebiliyor mu izmirde her yere sordum kirilmiyor diyor internetteki yorumlarda kiriliyor diyor acaba kirilabiliyor bide satim diyorum eger kirilmiyosa 300tl dedm psye ucuz mu sizce simdidem tesekkur ederim

  1. Şakir merhaba. evet maalesef kırılmıyor makinen yalnızca orijinal oynatıyor şimdilik. İlerleyen zamanlarda inş kırılır o da 🙂

   Yanında 1 kol ve 1 adet orj oyun ile 400 civarına rahat satabilirsin. 300 en alt seviye olmuş ucuz biraz. Şayet yalnızca konsolu veriyorsan yine 350 civarına satılır diye düşünüyorum.

 28. Abi Slm bende 4.75 versyonlu bir ps3 super slim var cobra ode ile kırdırmak istiyorum fakat şöyle bir şey var İnternet'e baktım bulamadım swap disk bir parçamı yoksa sadece bluray cd nin özerine orjinal chech'in numarasımı

  1. Muhammet hg. Swap disc bir parça değil. Tam olarak, ode takılı cihazlarda oyunu açtıktan sonra siyah ekrandayken, bir cd çıkar diğerini tak, sonra onu çıkar yine oburunu tak şeklinde 3 – 5 kez cd değiştirerek makineyi afallatarak oyunu çalıştırtma anlamına geliyor. Hamallık yani anlayacağın 🙂

  1. Merhaba. Maalesef yazılımsal olarak kırılması pek mümkün değil şu sıralar. 3.55 civarına ve altına düşürülebilen makineler metldr sahibiyken, senin cihaz metldr.2 sahibi Abdullah, bu yüzden kırılamıyor. Yani ilerleyen zamanlarda SQNY 4.00 ve üzeri firmware metldr keylerini ifşa etmezse, bu keyler SQNY'den çalınmazsa veya SQNY'nin işten attığı kızgın bi çalışan alın keyler bunlar demezse, o makineyi kırmak maalesef mümkün olmayacak 🙂

   Tabi sivri kafalı, çekik gözlü bi Çinli çıkıp ben keyleri buldum da diyebilir, yani ne olacağı hiç belli olmaz. Yine de ümidimizi kaybetmememiz lazım şayet şuan kırılmayan ps2 yok biliyorsundur belki. Yarın öbürgün PS5 çıktığında PS3'te gözden bayağı bir düştüğünde illa ki tüm PS3 sistemleri kırılabilir olacaktır.

  1. A.selam. Erkan, model kodu önemli daha çok. Makinenin alına veya arkasına bak. Kalın kasa ise yukarıda modelleri yazıyor. Slim kasa ise 200x veya 250x arasında bi model ise kırılabilir. Üzerinde ise kırılamaz. Versiyon 4.75 olduğundan ODE takımı da yapılamıyor o makineye.

 29. Hocam selamin aleykum.Bana bi 2 ay once hediye ps3 fat geldi.Baslarda kirdirmak gibi bi niyetim yok diye guncelleme yapmistim.Suan 4.75 surumu.CECHC04 yaziyor arkasinda.Bu aleti chip ile degilde yazilim atarak kirabilirmiyim onu soylerseniz sevinirim cunku chip icin ne vaktim ne de param var.Tesekkurler. 🙂

  1. Adsız merhaba. Başlarda olan o niyetin şimdi başını ağrıtacak 😛 CECHC şuan Türkiye'de kırılamayan bi makine. ODE de takılamıyor maalesef. Hala kıramıyorlar mı bu makineyi bilmiyorum bir fikrim yok ama Türkiye'de kırılamıyor diye biliyorum CECHC. Sen yine de playstationcu varsa etrafında bir gez dolaş sor belki yapmaya başlayan birileri vardır etrafta.

  1. Tuncay merhaba. Ben kırılıyor diye biliyorum ama etiketine bir bak arkasındaki. Date code kısmında yazan 9D,0A,0B,0C,0D kodlarından birisiyse tamamdır. Değilse de telaş yapma 🙂 En yakınındaki PS3 cüye götür minverchk uygulamasıyla baksınlar 3.55 veya 3.56 gösterirse yine kırılır. Şanslısın büyük ihtimalle makinen yazılımsal olarak kırılıyor bunun maliyeti de 80-100 tl civarında. Ama downgrade için içi açılması lazım yani sen yapamazsın ps3cü abilerden birisine götürmen şart 🙂

 30. Hocam 3.55 versiyonu 120 gb slim kasa ps3 kullanıcısıyım. Oyun yüklerken yanlışlıkla versiyonu 4.65'e yükselttim multiman hata vermekte ve acilmamakta. Tekrar kırılma yapılabilir mi. Teşekkür ederim

  1. Adsız merhaba. Paniğe gerek yok ama olan parana olmuş 🙂 Şimdi boş yere yine 80-100 lira vermen gerekecek. Makineni daha önce 3.55 versiyonunda kullanıyorduysan zaten o makine kırılabilir bir modeldir. Şuan tekrar downgrade yapılması ve tekrar kırılması gerekiyor sadece.

   Sitede başka bir yazıda belirtmiştim, kopya oyunların içerisindeki PS3_UPDATE klasörünü silin hem gereksiz hem zararlı diye. Bundan sonra sende silmeye başlarsın 🙂

  1. Doğan sistem versiyonu 3.55 veya altındaysa (ki hiç sanmıyorum) direk usb flash disk takarak kırabilirsin. Eğer 3.55 sürümünün üzerindeyse maalesef yine söylüyorum ki Türkiye'de kırılması mümkün değil 🙂 Tek ümidin kalıyor, 4.55 sürüm altındaysa cobra ODE taktırabiliyorsun.

 31. Selamın aleyküm arkadaşlar bende cech 4003c modelinden var bu makina kırılıyor mu lütfen yardım edin Blu -ray disc sürücüsü de var sanırım yardım lütfen.. Bu arada makina 500gb

 32. merhaba abi ben 1.sınıfı yeni bitirdim ailemde bana hediye olarak alacakmış son anlattığın kırma gerçek mi yok sa şa ka mıyaptın

  1. Fat daha eski jenerasyon. Bunu alfa – beta olarak düşünebilirsin. İlk olarak fatlar çıktı ve sony, slimleri çıkarana kadar bu fatlarda gördüğü dezavantajları eleyerek daha stabil çalışan daha dayanıklı ve uzun ömürlü slimleri piyasaya sürdü. Slimden sonra da onun daha dayanıklısı olan super slim yapıldı. Burada genel olay konsolun ısınmasına dayalı bence yani en can alıcı nokta o 🙂 Şöyle diyim, fatlar en çok ısınan seri, slimler daha az ısınıyor ve superslimler en az ısınanlar 🙂 Olayın özeti bu.

  1. Cevap verdiğin ve yardımın için çok teşekkür ederim. Son birşey daha; versiyon 4.75 olarak baktim yanilmiyorsam sistemle ilgili biyerlere girip. Bu cihazin kirilmasinda degisiklik yapar mi? Veya nasil kiriliyor benim makina gibi olanlar. İllaki bir ps3ci abiye gitmem gerekiyormu vs? Çok teşekkürler verdigin emek çok değerli.

  2. Ö. değil. Senin makine için versiyon önemli değil Gökhan. her halükarda e3 flasher ile o versiyon düşürülebiliyor çünkü uyumlu. Kırılma konusunda gelince maalesef elinden gelen en iyi şey bir ps3cü abiye götürmek 🙂 Şayet dersen benim elim yatkındır, daha önce elektronik parça kurcalamışlığım soket takmışlığım var ebay üzerinden veya alibabadan bir E3Flasher sipariş edip kendin de kırabilirsin.

   Götüreceğin ps3cü amca da tam olarak bunu yapacak. Makinenin içini açıp ps3ün flashına E3Flasherin soketini takacak sonra da flasher üzerindeki tuşlara belirli bir sırayla basıp downgrade edecek. Tabi işin bir kaç püf noktası, güvenlik önlemi vb.. tecrübesel şeyler var.

   Yani dediğim gibi en iyisi abilere götürmek bu konuda bir tecrüben yoksa 🙂

   Ha eğer olsaydı elinde bir slim, versiyonu 3.40 – 3.50 civarlarında falan, çok kolay bir şekilde flash belleğine bilgisayardan CFW'yi atar, sonra ps3'e takar ve kendin kırardın. Ama bunu yapmak bu devirde zor çünkü 3.55 sürüm veya altında bir makinenin bulunabilmesi için ya mahzenleri ya da depoları karıştırmak gerekiyor 😛 Veya küçük bir çocuğun annesi, çocuk çok oynuyor diye ps3ünü tavan arasına kaldırmış olmalı ve çocuk da onu orada 5-6 yıldır unutmuş olmalı ki versiyonu düşük kalmış olsun 🙂 Bilmem anlatabildim mi 🙂

  3. Peki orjinal haliyle ve 2 kol hdmi kablosu sarj kablosu ve Pes2014 , call of duty vs gibi oyunlarla birlikte satayım desem sizce fiyat ne olmalı? Yada kırılmış haliyle ne olur? Ve son birşey söylemek istiyorum; burada gördüğüm kadariyla herkesin sorularina cevap vermeye calisiyorsunuz ve her yorumuda tek tek okudugunuz aşikar. Bu gerçekten müthis bence. Büyük özveri gerektiren birşey. Zaten yukarıda yazmışım deyip bunu yapmayabilirsinizde esasen ama siz daha fazlasını yapıyorsunuz. Bu yüzden ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Tuttum bu siteyi 🙂

  4. Gokhan sağol, ilgilenmeye çalışıyoruz evet 🙂

   PS3 için orj oyunlar pek fazla para etmese de söylediğin iki oyun yine bir 40-50 tl fark ettirecektir diye düşünüyorum. cihaza 300 desek, 2 kol + kablolar + oyunlar 200 desek 500 eder cihazın tahminimce kolların orijianlse eğer 🙂

   Sen yine de sahibinden vb.. sitelere bir bakıp fiyat araştırması yap.

 33. Abi ps3 super slim 500gb var sistemi 4.55 gta 5 var elimde 1 yıllık cihaz yazilarini okudum ben ps3 u kirdirtirsam gta 5 yine acar degilmi online oynanmamasi sıkıntı degil birde konya da bu isi gapacak birini taniyormusun?

 34. Merhaba,
  Benim ps3 super slim CECH-4303A ve 4C kırdırılabilirmi ode falan takılıp downgrade yapılırmı her nasıl olursa olsun ben bundan korsan oyun oynayabilirmiyim fiyatı ne kadar olur her playstationcu yapabilir mi cevaplerını verirsen mutlu edersin beni

  1. Kardeşim merhaba h.g. 🙂
   Cihazının sistem menüsünden sistem bilgisine gir ve versiyonuna bak. 4.55 altındaysa ode taktırabiliyorsun. Bunun maliyeti de 250-300 tl civarlarında ancak ode den pek memnun kalır mısın onu bilemem. Onun yerine elindeki makineyi oldu da GTA5 ile birlikte 2 kollu falan 600 civarına satabilirsen üzerine 100 daha koyar 700'e downgrade edilmiş CFW li (ode takılmadan kırılmış) bi slim alırsın. GTA5ide indirir yokluğunu telafi edersin 😛

   Online oynama konusunda fikrimi soruyorsan, maalesef online oynamanın en güvenli ve sağlam yolu orijinal konsol + orijinal oyun. Kırık makineden online performansı bekleme şayet eninde sonunda çat diye PSN'den banlanıyor makine ve online serüvenin sona eriyor.

   online oynuycam diyorsan orijinal devam.
   offline oynuycam tüm oyunları oynuycam diyorsan kırığa yöneliyorsun 🙂

  1. Abi saol kusura bakmassan 2 sorum daha var ilk olarak kayseri de yaşıyorum mahalle arası dükkan demişsin yani ps3 cafe gibi yoksa elektironikçi tarzı yerlermi alman gereken 2. Zorunda elimde 500 GB harici disk var kullanabilir miyim

  2. ps3 cafelerde bulunacağını sanmıyorum. daha çok konsol satan, oyun satan yerlere bakman lazım umut. 500gb diskini, ps3ü kırdırırsan tabi kullanırsın.

 35. Abi peki ps3 e ne zamana kadar oyun çıkar mesela pes kaç yıl daha çıkar bide ps 4 ne zaman kırılır tahminen. Artık kusura bakma sanada çok soru soruyom. Cevapladığın her soru için teşekür ederim.

  1. Önemli değil Ümit 🙂

   Tahminimce 2017 yılının ortalarına veya sonlarına kadar PS3'e oyun çıkmaya devam edecek. Pes de 2018'e kadar gelir herhalde şayet PS2'ye de sonuna kadar devam ettirmişlerdi imkanlar yettiğince. Hiç oyun kalmadığında pes çıkmıştı PS2'ye 🙂

   PS4'ün ne zaman kırılacağı ise söylenemez bir şey. Yani PS3'e ne zamana kadar oyun çıkar deyince bir nebze tahmin edilebiliyor çünkü hala yapım aşamasında olan oyunları var ama ps4 kırma işlemi için bunu söylemek zor.

   Ama o konuda da tahminimi istiyorsan, PS5 çıktıktan ya 2 ay sonra ya da 1 sene sonra kırılır bence 🙂

  2. Ustam bizim makineyi guncelledik ve 4.76 sürümüne geçti şimdi bu cihaz kirilirmi model CECH 2504 B bunun kırılma maliyeti ne olur bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  1. abi söylesene bana önerecegin PS3 en iyi kasa modeli olacak en sağlıklı kırılabilecek hafıza olarakda önerecegin iyi makineler neler olur hangi model hangi sürüm almalıyım zor bi soru oldu ama senin için cevabı kolay olur yardımcı olursan çok sevinirim kazıklamasınlar yani beni teşekkürler konun harika bu arada emegine sağlık 🙂

  2. Öncelikle atakan, sistem versiyonu 4.55 altındaysa ode takılır.

   Arda senin için de tavsiyem 2xxx serisi bir slim tabi CFW yüklenebilir olacak yani en fazla 2501 civarı bir makine alabilirsin. HDD boyutu önemli değil sonradan kendin de yükseltebilirsin veya harici hdd bağlayarak oyunlarını oradan oynuyabilirsin. PS3cüye gittiğinde CFW li slim almak istiyorum demen yeterli 🙂

   Fiyatları GB boyutuna göre ve yanında verdikleri kola göre değişir. Örnek olarak 120GB 1 kollu slimi 700-750 civarına alırsın. Ama 320gb ve 2 kollu da olsa en fazla vereceğin para 900 lira.

   PS3cülere gittiğinde "320GB, 2 kol, İÇİ FULL OYUN DOLU" gibi sayarlar sana. Burada içi full oyun dolu kısmına aldanma sakın, kırık makine alıyorsun zaten, evde de internetin varsa indirir kendin atarsın oyununu 🙂

   Buna hep gıcık olmuşumdur "İÇİ FULL OYUN DOLU" sanki o oyunları para verip alıyor adiler 🙂

  3. Atakan sistem sürümü 4.55 altındaysa kırılır.

   Bu arada Arda senin yorumunu yanlışlıkla sildim 🙂

   2xxx veya 25xx bir slim CFW yüklü olacak alabilirsin. PS3cüye gittiğinde CFWli slim almak istiyorum demen yeterli onlar anlar zaten 🙂

   Fiyat olarak da vereceğin para 650-900 arası. Fazlasını isteyene verme kazıklanmazsın 🙂 Bu fiyat aralığı makinenin GB boyutuna ve yanında verdikleri kol sayısına göre değişir. 120GB CFW + 1 kol slim 700 lira civarıdır fiyatı.

 36. abi söylesene bana önerecegin PS3 en iyi kasa modeli olacak en sağlıklı kırılabilecek hafıza olarakda önerecegin iyi makineler neler olur hangi model hangi sürüm almalıyım zor bi soru oldu ama senin için cevabı kolay olur yardımcı olursan çok sevinirim kazıklamasınlar yani beni teşekkürler konun harika bu arada emegine sağlık 🙂

  1. Tabi. Onlar biraz daha detaylı işlemler 🙂 Yükseltme işlemi sorun değil, kolaylıkla kendin de yaparsın ama düşürme olayı CFW li cihaz da olsa, tecrüben yoksa ellememeni tavsiye ederim. Brick etme riski yükseliyor çünkü düşürme yapılırken. Brick olursa da masraf artıyor kurtarmak için. Hele bir de fabrika modunda kilitli bırakırsan makineyi, yandın, gitti 🙂

   Düşürme olayına girme ümit 🙂 Hem makine son sürüm CFW yüklü, niye düşüresin ki daha ne istiyorsun 🙂

  1. Onur maalesef büyük ihtimalle downgrade sınırını kıl payı geçmiş bir makine seninkisi. Ama yine de minverchk uygulamasını bir araştır google da ps3 minverchk yazarak. Makineyi günceller gibi yapıp en fazla kaç sürümüne düşürülebileceği yazıyor. Ona bakarsın, eğer 3.56 veya altını gösterirse kırılabilir. Denemekte fayda var 🙂

  2. 2504A ve 1B date coduna sahip makineler, nadir de olsa 3.56 sürümüyle piyasaya çıkmış olabiliyor. Belli mi olur, belki seninki de bunlardan bir tanesidir 🙂

 37. Merhabalar,

  Bir süredir bu konuyu araştırıyorum, CECH3004A ve data code 1D cihaza sahibim. Bu cihazı bir şekilde ode takmadan kırmanın bir yolunu aramaktayım. İnterneti alt ust ettim ve aslında kırılabildiğini iddaa eden bir site buldum. Yani hem downgrade işleminin hem de jailbreak işleminin yapılabildiği iddaa ediliyor. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba? Linki veriyorum.

  http://ps3portal.net/compatibility-list/

  Slim 3000 serisinin kırılabilir olduğunu iddaa etmiş. Sizce bir güvenilirliği var mıdır ve bu konuda bir bilginiz var mı? Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim. İyi akşamlar.

  1. Merhaba. Bu tip sitelerden piyasada çok var ve ne yazık ki hiçbirisinin doğruluk payı yok. Üzülerek söylüyorum ki ps3'ü kırmak için gereken KEY yalnızca 3.55 sürümünün keyi. 3.55 sürümüne düşürülemeyen bir makinenin de yazılımsal olarak kırılması mümkün olmuyor şu an için.

   Bu tip sitelere güvenip de herhangi bir dosya indirip makinenize kurmaya çalışmayın. Sadece yalan söylemekle kalmayıp, yüklemeye çalışacağınız dosya ile konsolunuza zarar da verebilir bazıları. %100 asparagastır bu tarz siteler.

   CFW, downgrade vesair konuları bu tarz siteler yerine mutlaka forumlardan takip edin gerçek bilgiye öyle ulaşırsınız.

 38. Abi benim 4.75 cfwli ps3 üm var dayımda da 4.55 cfwli ps3 var ondaki oyunları benim harici harddiske atsa oyunlar bende çalışırmı. yani sürüm farklı olsada oyunlar çalışırmı.

  1. Ümit her ikiside cfw ise çalışır evet. Ama dayının ps3'ü 4.55 sürümdeyse ODE takılı olabilir. CFW ve ODE oyunlarının formatı farklıdır. CFW olduğundan eminsen harddiskini ps3'ün göreceği formatta düzenleyip atarsan çalışır oyunlar sende de versiyonun zaten yüksek çalıştırır. Sitede hdd oyun atma konusu var araştır bir oku nasıl atıldığına bak.

 39. Abim ps3 slim version mesela Cobra ode taktığında kendimiz korsan yazılım yükleyebilir muyuz

  1. Eğer NOR chipsete sahipse yani CECHH veya sonrası bir modelse tekrar 3.55 düşürebilir, kırdırabilir ve son sürüm 4.75 CFW'ye yükseltebilirsin Erkan.

  2. valla nand ise yazık olmuş, şuan için türkiye sınırları içerisinde nand downgrade edebilen yok ne yazık ki. ama bayağıdır piyasayı takip etmiyorum bir araştır istersen olur da çıkar belki birileri.

  1. Ayberk CFW slim kasa alıyorsan zaten kırıktır bir daha kırdırmana gerek yok 🙂 CFW versiyonuna göre oyunları oynarsın. 4.50 CFW ise 4.50 versiyona kadar çıkan oyunları oynarsın, 4.70 ise 4.70e kadar çıkan oyunları gibi.

 40. üstat bende cech-4004c model var ve hdd yenilerken derken eski hdd deki sistem de gitti yazılım mı atmam lazım yada ne yapmam gerekiyor konu hakkında yardımcı olur musun rica etsem

  1. Cihazı onarman yeterli olur bunun için, bu cihazdan cihaza değişiyor kimisinde 2 dıt, kiminde 3 dıt bekliyerek bırakıyorsun. Superslim repair mode yazarak youtube dan bakabilirsin. Açma tuşuna basılı tutup belli ötmeden sonra bırakınca cihaz safe modda açılır. buraya girince repairleri bir denersin yine olmazsa en son çıkan FW sürümünü sony official olarak indirip bir usb ye atıp yine bu menüden sistem güncelleme yaparak kurarsın olur biter 🙂

 41. Gerçekten de bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler.
  Elimde CECH-3004B 2B model bir PS3 cihaz var.Yukarıdaki yazıyı göre sadece ODE takılmak suretiyle kırılıyor.Fakat ben bu yöntemi kullanmak istemiyorum anlaşılan o ki diğer şekilde kırılması da bayağı zaman alacak.Sizin tavsiyeniz nedir ? Bu cihazı elden çıkartsam temiz kırılabilen bir cihaz bulmak mümkün müdür ? Üzerine ne kadar para eklemem gerekecektir veya cihazı PS4 takasında kullanmak mı mantıklı olacaktır.Senin fikrin nedir bu konuda yardımcı olursan sevinirim ayrıca elimde 12 tane de orijinal oyun bulunmaktadır.

  1. Elindeki oyunlarla birlikte güzel bir paraya satılabilir. Şayet tavsiyem önce konsolu ve aksesuarlarını satman. Daha sonra da oyunları tek tek satışa çıkarman. İkisini bir arada koyarsan, atıyorum 800 tl yazarsan, alacak adamda 800 vereceğime 700 verir kırık makine alırım hissi uyandırırsın 🙂 Bu yüzden konsolu tek kollu ise 400-450 civarına satıp üzerine 300 daha ekleyip cfw makine alabilirsin. Bu 300'ü de 12 oyun diyorsun, aralarında güzel oyunlar varsa 3-4 oyunu satıp çıkarırsın. atıyorum bi GTA5 – PES 2015 + son çıkan oyunlardan bir diğeri daha desen 300 liraya satılır bu üçü zaten. O yüzden böyle bir yolu tercih edebilirsin 🙂

   PS4 konusuna gelince, en güzeli tabi ps4 almak ama orijinal oyuna verecek paran varsa 🙂

  2. Elimdeki makine çift kollu iki kolda orijinal ayrıca oyunlar arasında saydığın oyunlar ve güncel oyunlar var. PS4 biraz bekleyecek anlaşılan önerdiğin yöntem gayet mantıklı teşekkür ederim bir sorum daha olacak. Kırık ikinci el 2004A model bir cihaz var tek kol 650 TL fiyatlı almaya değer mi daha sonra elimdekileri satarak parasını karşılayabilirim ne dersin ? Elimdekileri satmam uzun zaman alabilir vakit kaybı olmaması açısından.şimdiden teşekkürler.

 42. Hocam merhaba iyi bayramlar ; ellerinize sağlık bilgilendiren bir yazı olmuş gerçekten.benim sormak istediğim ps3 e yeni geçeceğim.abimin yurtdışından getirdiği 15 adet oyun var.bunun beraberinde internetten RESİDENT EVİL -SİLENT HİLL benzeri ünlü konsol oyunlarını indiirip cihaza yüklemek istiyorum.kırılmış bir 3,55 cihaz internetten indireceğim bütün oyunları çalıştırır mı ya da versiyona göre mi indirebilirim.bir de tavsiye edebileceğin bir ps3 oyun download sitesi var mı?şimdiden teşekkürler..

 43. Hocam merhaba iyi bayramlar ; ellerinize sağlık bilgilendiren bir yazı olmuş gerçekten.benim sormak istediğim ps3 e yeni geçeceğim.abimin yurtdışından getirdiği 15 adet oyun var.bunun beraberinde internetten RESİDENT EVİL -SİLENT HİLL benzeri ünlü konsol oyunlarını indiirip cihaza yüklemek istiyorum.kırılmış bir 3,55 cihaz internetten indireceğim bütün oyunları çalıştırır mı ya da versiyona göre mi indirebilirim.bir de tavsiye edebileceğin bir ps3 oyun download sitesi var mı?şimdiden teşekkürler..

  1. Yazıda da yazdığım gibi %100 bir verim beklemek doğru olmaz ama bozuk olmayan downloadlar yaparsan %90 oyunu çalıştırırsın. 3,55 değil ayrıca son sürüm CFW de olman gerekir bunun için. Site olarak da en güzeli kat.ph forumlarla falan uğraşmadan torrent candır 🙂

 44. Herkese selamlar yazılanlara katılıyorum yerinde bir yazı olmuş.Bu arada tüm kalın kasa (Nor ya da nand) ps3leri kırmaktayız.İletişim 05442810203.pspstore

 45. Merhaba iyi günler bu kırdırma işleminde super slimlerin hepsi cobra ode ile kırılması mümkün mü ? slimlerde downgrade ile kırılmayanların hepsi cobra ode ile kırılması oluyor mu ? modelleri ayrıntılı bılmedıgımden kım neyle nasıl karısıyor bende ps3 alıcam acıkcası ucuz slim alıp cobra ode ile kırdırmak istiyorum.

  1. Adsız kardeş 🙂 Sonradan pişman olmaman adına, kesinlikle ODE almak yerine CFW cihaz tercih etmeni tavsiye ederim. Ucuz slim dediğin makineyi yine en kötü 350 TL ye alacaksın. Buna ode taktırman da 550 lirayı gececek. Üzerine 100 lira daha koyup 650 liraya CFW makine alırsın taş gibi. ODE ile sadece 4.55 sürümüne kadar olan oyunları oynuyorsun rahatça, bunun üzerindeki oyunlar için SWAP disk vesair saçma sapan eylemler gerekiyor kötü yani ODE kullanışlı bir şey değil.

 46. Abi bana cevqp vermedin bende tekrar yaziyorum benim ps3 slim kasa ve ozellikleri: CECH-3004B ve bu aletin date code du da: 1C daha once oyunlqrda her zaman surumu yukselttim yani hic kirilmayacakmi ?

 47. Selamun aleykum. Yazınızı begendim piyasadaki en iyi ps3 bilgilendirmesi. Ben bir cihaz alacağım şuan cech2504 data 1bb. Kırılır mi ? Makina bende değil. Minimum versiyona bakamiyorum. Sahibidir anlamam ben bu işlerden dedi. Sizce almalimiyim ?

  1. Bakmadan bilemezsin kırılıp kırılmadığını 🙂 Al yanına 1 usb git adamın yanında dene bak versiyon uygun mu uygun sa alırım de öyle git ama 🙂

 48. Merhabalar Teknozort. ben 2504 1b bir ps3 almayı planlıyorum. kırdırmak için. bu model kırılıyormu. minimum versiyon değerine bakmam gerek ama makina bende değil. sahibide pek anlamıyormuş bu işlerden sence kırılır mı ? bu arada yazı için çok sağol en açıklayıcı yazı bu olmuş.

  1. Valla dediğim gibi nadir de olsa 3.55 ve 3.56 ile piyasaya sürülenleri var bu modelin. Ama bakman gerekiyor bakmadan bilemezsin min. kaç sürüme düştüğünü.

 49. Merhaba Benim CECH-4C 500 gb super slim acaba cobra ode ile kirdirabilirmiyim tahmini ne kadar tutar ve son oyunlari oynayabilirmiyim

 50. Abi benim pes 3 ün sürümu 4.75 kime gittiysem kiralmiyor diyorlar gercekten kirilmiyormu yoksa sifir makina evde boş boş yatiyor bi cevaplasan sana zahmet

 51. Merhaba öncelikle ağzına sağlık herseyi ne güzel anlatmış sin allah razı olsun.benimde bi sorum var benim ps3 var kalın olanın dan hiç güncelleme yapmadım orjinal versiyon 3.72 model cech-3004b ama var benim ps3 var kalın olanın dan hiç güncelleme yapmadım orjinal versiyon 3.72 model cech-3004b ama kırılmiyor diyolar kadıköy de. Pek yorulmamis makina toplanan 2 ay onamisimdir.oyunlar pahalı olduğundan alamıyorum bu makina kırılır mi ve tavsiye edeceğini bi yer var mı tesekkulerkırılmiyor diyolar kadıköy de. Pek yorulmamis makina toplanan 2 ay onamisimdir.oyunlar pahalı olduğundan alamıyorum bu makina kırılır mi ve tavsiye edeceğini bi yer var mı tesekkuler

  1. Kardeş 3004b kalın değil sen yanlış biliyorsun kalın olanlar fat kasa oluyor ve cecha – cechb falan oluyor sendeki slim yani kalın kasadan bir sonra çıkanı.

 52. Selam, Bende 2504b 0d bir cihaz var ben bunu daha önceden kırdırmıştım, fakat geçenlerde yanlışlıkla cihaz 4.76 ya update etti. Cihaz için ne yapılabilir, yapılırsada maliyet ne olur? Teşekkür ederim…

 53. S.a
  Üstad yazıyı bastan sona okudum ama açıkçası bu islerden pek anlamıyorum cihazıma baktığımda CECH 2504B date code 0D versiyon ise 4.75 slim
  bu kırılır mı?

  1. Mustafa merhaba. 0D data kodu 2010 sonlarına doğru çıktı ve minimum düşürülebilir sürüm 3.50, 3.55 veya 3.40 olmalı. Yani kırılıyor sanırım cihazın ama minverchk yapmak gerekiyor böylece emin olabilirsin. Herhangi bir ps3 cüye götür baksınlar, uygunsa 80 tl civarına kırılıyor.

 54. Merhaba benim ps3 kalın kasa sürümü 4.76 bunu nasil kirdiririm.teknik konularla ilgili bilgim -9 seviyesinde.anlayacağım şekilde anlatir misin

 55. Teknozort abi 🙂 ps3 alacam hangi model seri almamı onerirsin senin sözüne göre gidip alaçam ha bi de kirilabilir olsun

  1. Anonim kardeşim bulabilirsen 21XX serisi slim tavsiye ederim. Fazla oynamam ben haftada 3-5 saat açarım dersen de çok hırpalanmamış temiz bir FAT CECHH alabilirsin daha ucuza olur 🙂 Makineyi alırken CFW istiyorum demen yeterli, kırılmış dersen dikkat et yanlışlıkla ODE takılmış makine itelemesinler yapar bizim ps3cü abiler acımaz vallahi 🙂

 56. merhaba bende cech-2004A var data code-9D ps3 var aldığımda kırıktı multiman vardı kardeşim bilmeden güncelleme yapmış ve multimanda oyunlar açılmamış oda fabrika ayarlarına geri yüklemiş multiman silinmiş ve kırık olmasıda gitti şimdi sürüm 4.76 olmuş istanbuldan almıştım ama şuan bodrumda yaşıyorum burda ps3 çü bulmak biraz zor bilgi verirsen sevinirim

  1. Bu cümle içindeki soru neydi pek anlayamadım ama Bodrum'da PS3'cü bildiğin var mı diye soruyorsan yok 😀 Onun dışında makineyi tekrar downgrade ettirmen gerekiyor 80 TL civarına ediyorlar. Oralarda da elbet Konsol ve oyun satan bir dükkan vardır götürürsen hallederler.

 57. son mesaj atan arkadaşlar hepiniz için ortak cevap: maalesef makineleriniz kırılamıyor. Versiyon 4.55 altındaysanız ODE taktırabiliyorsunuz ve bir daha güncelleme yapmamanız gerekiyor.

 58. Üstad selamlar. Benim cihazım slim CECH2504B DataCode:0A 320 Gb'lik.
  Su anda icinde multiman yüklü ben bastan temiz bi multiman yuklemek istesem downgrade gerekirmi yoksa flashla direkt kurabilirmiyim. Olmadi ps ci abilere goturucez cihazi : )

 59. Abi çalıştığım mağazadan bilinçsiz ps3 aldım slim model üzerinde Cech-4301C yazıyor sürümü de 4.60 bu cihaz kırılır mı ? Kırılırsada nasıl olacak bi yardımcı olur musun abi

 60. Belki konuyla alakasız diyeceksin ama..belli ki bu konuda king olmuşsun.. kırılabilen bir ps3 ün 500 gb ve 20 gb olması birşey değiştirir mi.. duyduğum kadarıyla oyunlar harici bellekğe yükleniyormuş.. .yardımcı olursan sevinirim..şimdiden teşekkürler

 61. Belki konuyla alakasız diyeceksin ama..belli ki bu konuda king olmuşsun.. kırılabilen bir ps3 ün 500 gb ve 20 gb olması birşey değiştirir mi.. duyduğum kadarıyla oyunlar harici belleğe yükleniyormuş.. .yardımcı olursan sevinirim..şimdiden teşekkürler

 62. Efendim ben batuhan
  Benim ps 3 üm Cech 2504A Date code 0D
  İcinde rebug Cwf yüklü
  Bazı oyunlar açılmıyor
  God of war 3 den sonra cıkmış bi oyun var hatirlayamadim neyse orjinal cd takip kandirip oyle acmak lazimmis multimandan mesela 15 liralik 2.el fifa 2010 alsam işimi gorur mu tesekkur ederim kolay gelsin

 63. Efendim ben batuhan
  Benim ps 3 üm Cech 2504A Date code 0D
  İcinde rebug Cwf yüklü
  Bazı oyunlar açılmıyor
  God of war 3 den sonra cıkmış bi oyun var hatirlayamadim neyse orjinal cd takip kandirip oyle acmak lazimmis multimandan mesela 15 liralik 2.el fifa 2010 alsam işimi gorur mu tesekkur ederim kolay gelsin

 64. Efendim ben batuhan
  Benim ps 3 üm Cech 2504A Date code 0D
  İcinde rebug Cwf yüklü
  Bazı oyunlar açılmıyor
  God of war 3 den sonra cıkmış bi oyun var hatirlayamadim neyse orjinal cd takip kandirip oyle acmak lazimmis multimandan mesela 15 liralik 2.el fifa 2010 alsam işimi gorur mu tesekkur ederim kolay gelsin

 65. Slm cephe01modeli var elimde yurt dışından geldi kirabiliyormuyuz kırılıyorsun bildiğin bi adres varmı maliyeti ne olur bana.Teşekkürler

 66. Slm cephe01modeli var elimde yurt dışından geldi kirabiliyormuyuz kırılıyorsun bildiğin bi adres varmı maliyeti ne olur bana.Teşekkürler

 67. Kolaygelsin elimde CECH-2503B Slim ince kasa var versiyonu ise 4.78 bu makine 24.Eylül.2016 itibarı ile kırılıp kırılmadığınıöğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim kolaygelsin.

 68. HERHALDE bir tek ben daha yeni kırdırmaya karar veriyorum . Benimki fat kasa sürüm 4.68 illa versiyon düşürerek mi kırdırmam gerekiyor ???? nand konsol bu arada.

  1. Selam anonim.

   HFW icat edilmeden önce versiyon düşürtmen gerekiyordu evet 🙂 Ancak şuan için bütün ps3 sürümleri ve bütün kasalar kırılabiliyor.

   4.86.1 (HFW) Hybrid Firmware kendin kurabilirsin bu konuda detaylı bir anlatım yakında blogda olacak ancak şuan için youtube üzerinde arama yaparak nasıl yapıldığına bakma şansın var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir