PS3 Kolunu Bilgisayarda Kullanma ve Şarj Etme

Ocak 25, 2015 günü yayımlanmış ve 12 yorum yapılmış      

PS3 Kolunu Bilgisayarda Kullanma ve Şarj Etme


Elimizdeki son Playstation 3'de satıldıktan sonra geriye yalnızca 1 tane Dualshock 3 oyun kolu kalmıştı. Bizde bunu ne yapsak işe yarar dedik ve aklımıza bilgisayara bağlama ve ps3 kolunu bilgisayarda kullanma olayı geldi. Yapabildik efendim bunu, hemde bildiğiniz dualshock 3 kolu bluetooth yardımıyla kablosuz bir şekilde bilgisayarda oyun oynamak için kullandık. Nasıl yaptığımızı anlatalım...

DS3 bildiğiniz gibi PS3'e bir usb kablo vasıtası ile bağlanıyor ve konsol ile arasında bir bağ oluşturuyor. Daha sonra bu kabloyu çekseniz dahi Bluetooth yardımı ile kablosuz olarak oyununuzu oynayabiliyorsunuz.

Peki bu PS3 kolu PC'de kullanılabilir mi? Cevap evet. Adamın biri, DS3'ü bilgisayara bağlama için uygun bir program yapmış bize de kullanmak kalıyor.


PS3 Kolunu PC'de Kullanma


Konsola ait orijinal kolu bilgisayarda kullanmak için yapmanız gereken yine konsola bağladığınız usb kablosu ile joystiği bilgisayara bağlamak. Daha sonra uygun programları indirerek öncelikle sürücüleri kuracak ve daha sonra kolu kalibre edeceksiniz.

Ve işin şaşırtıcı kısmı; titreşim, analog ve kablosuz özellikleri de kullanılabilir olacak.


PS3 Kolu PC'ye Nasıl Bağlanır?


Kol kapalı konumda iken, usb kablonuzu bilgisayarınızın herhangi bir usb bağlantı portuna takın. Bilgisayar ilk aşamada yeni aygıtı tespit edebilir veya edemeye de bilir. Bunu fazla dikkate almayın. Adımlara geçelim bu işi nasıl yapacağınızı anlatalım.


1. DS3'ü Bilgisayara USB Kablosu ile Bağlayın

Bunu yaptığınızda Windows, sürücü kurulumuna başlayacak ve basit bir kurulum yapacaktır.

2. MotioninJoy Sürücülerini İndirin

Playstation 3 oyun kolu olan Dualshock 3'ün Windows için orijinal sürücüleridir. Aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek sürücünün son sürümünü indirin ve kurun. Kurulumu yalnızca bir kez yapacaksınız ve bir daha yapmanıza gerek kalmayacak. Kurulum sırasında Windows imzasız sürücü uyarısı verirse de dikkate almayın ve bu sürücüyü yine de kur seçeneğine basın. Bir sorun çıkmayacaktır. Sürücü kurulduktan sonra dilerseniz programı bilgisayarınızdan komple kaldırabilirsiniz çünkü bir daha kullanmayacaksınız. Bize asıl lazım olan MotioninJoy programı değil, barındırdığı sürücülerdir.

PS3 kolunu PC'de kullanma programı

3. Better DS3 Programını İndirin

Bu uygulama, basit ve çevrimdışı çalışan bir DS3 ayarlama programıdır. Aslında az önce kurduğumuz MotioninJoy sürücülerine dışarıdan müdahale edebilip ayar yapabilmektedir. Programı indirdikten sonra çalıştırın. İndirmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

Better DS3 indir

4. PS3 Kolunu PC'de Kullanmak Üzere Ayarlama

Better DS3 programını çalıştırdıktan sonra bir profil oluşturmanız ve tuş ayarlamaları yapmanız gerekiyor. Programı açtığınızda Connected DS3 Controllers altında kol görünmüyorsa PC'ye taktığınız usb kablosunu çıkarın ve tekrar takın. Ama bunu bilgisayar tarafında bulunan yerden çıkarıp takmanız gerekiyor.Profil oluşturmak için New tuşuna basın ve buradan xInput seçeneğini tıklayın. Daha sonra karşınıza tuşları ayarlayacağınız pencere gelecek. Buradan Template kısmından Dualshock 3 seçmeniz, tuşların PS3'de kullandığınız şekle dönmesi için yeterli.

Daha sonra Save Profile demeniz işlemi tamamlıyor. Böylece kablo takılıyken keyifle DS3 kolunuzu PC'de kullanabiliyorsunuz.

5. PS3 Kolunu Kablosuz Olarak Bilgisayarda Kullanma (İsteğe Bağlı)

Kablo ile kullanmak size yetmedi mi? O halde kablosuz kullanımın detaylarını da verelim. Tabi bunu yapabilmek için bilgisayarınızda bir Bluetooth alıcısı olmalı.

Bilgisayarınız da Bluetooth var ise ve DS3 kolun da kablosuz ve orijinal olduğundan eminseniz tekrar Better DS3 programına dönün ve "Bluetooth Pairing" tuşunu tıklayın.

Hemen ardından, DS3'ün PC'ye bağlı olduğu şarj kablosunu bu kez kol üzerindeki ucundan çıkarın. Eğer her şeyi doğru yaptıysanız, joystick bilgisayarınız ile bluetooth bağlantısı kuracaktır.

Evet, hepsi bu kadar. Sizlere DS3 ile PC üzerinde keyifli saatler dileriz. Bir sorunuz olursa veya bu işlemi başaramazsanız yorum yazın yardımcı olalım.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA