Resmi Yazıya Çevirmek İçin En İyi 5 Ücretsiz Uygulama

OCR (Optical Character Recognition) işlemi bildiğiniz gibi bir resimdeki karakterleri tespit edip yazıya çeviren uygulamalara verilen genel addır.


Bu programların en güzel özelliği de resimleri okunabilir, seçilebilir ve kopyalanıp kesilebilir hale döndürmesi olarak tanımlanabilir.

İlerleyen günlerde bu konuda resmi yazıya çeviren mobil (android ve ios) uygulamalarını da tanıtacağız ancak şimdilik bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz ve online olarak işlem yapabileceğiniz sitelere yer veriyoruz.


Aşağıdaki uygulamalardan geneli resimdeki yazıları kelimeler şeklinde analiz etmekte ve metin şeklinde çıkış vermekte. Bunu yaparken gramer kullanılıyor ve anlaşılamayan kelimeler çıkarılıp atılıyor. Aklınıza şöyle bir durum gelebilir: İngilizce yazılı resimleri mi çevirebiliyor? Pek tabi ki hayır. Bazılarının Türkçe’de yer alan sesli harfler konusunda sıkıntıları olsa da eminiz ki Resimdeki yazıyı Türkçe metne çevirme işlemini de sıkıntısız bir şekilde yapabilirsiniz diyoruz. Bir denemekte fayda var hiç yoktan.


Şöyle ki, yüzde yüz bir başarı beklemek elbette saçma olur ama hiç yoktan iyidir diyerek kullanabileceğinizi ümit ediyoruz. Piyasada %100 çeviren bir uygulama olduğunu söyleyememekle birlikte yazımızda yer alan programların, bu konunun en iyileri olduğunu belirtelim ve dilerseniz artık listemize geçelim.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});Aşağıdaki liste, en iyi 5 resmi yazıya çevirme uygulaması ve programı olarak gösterilebilir. Bunları kullanarak gazete üzerindeki yazıları, kitaplardaki yazıları veya taranmış herhangi bir resimde bulunan yazıları metin biçimine çevirip bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz. Kaydedeceğiniz bu dosyanın normal text belgesi veya word dosyası olabildiği gibi düzenlenebildiğini de hatırlatalım son olarak.

FreeOCR

 

Tesseract ismi verilen OCR motorunu kullanan güzel bir uygulama. Şuan için en güçlü OKT (Optik Karakter Tanımlama) uygulaması olarak tanımlanan bu motor gayet başarılı. Çoklu resim desteği bulunduğu gibi, birden fazla sayfa içeren TIFF formatındaki resimleri de kabul ediyor bu site. Bu siteyi, fotoğraftaki yazıları metne çevirmek için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.Tesseract motoruna biraz daha değinmemiz gerekirse HP (Hewlett Packard) tarafından üretildiğini ve şuanda piyasada olan en iyi üç uygulamanın altyapısını oluşturduğunu söyleyebiliriz. Windows, Linux ve Mac tabanlı sistemlerde çalışabiliyor.


Bu sitenin en güzel özelliklerinden bir tanesi de Türkçe uyumlu olması. Yani Türkçe dilini tamamıyla destekliyor. Ayrıca, çok satırlı yazı şeklinde çıktı da verebiliyor.


Desteklediği diğer diller: Çekçe, İngilizce, Bulgarca, İspanyolca ve Vietnamca olarak sıralanabilir. PDF format desteği mevcut ve tarayıcılar ile de çalışabiliyor.


Siteyi ziyaret etmek için: tıklayın

Free OCR to Word

 

Adından da anlaşılabileceği gibi resimdeki yazıları okutup word dosyası şeklinde çıkış alabileceğiniz bir program bu. İlk tanıttığımız uygulama online bir siteydi bu ise bilgisayarınıza kuracağınız bir program.Program, bir dokümanı, taranmış bir resmi alıp okunabilir, seçilebilir ve düzenlenebilir yazıya çeviriyor. Bu da sizi daha önce yazdığınız bir şeyi tekrar yazma zahmetinden kurtarıyor.


Bilgisayara kurulduğu için tüm tarayıcılar ile birlikte çalışabilme özelliğine sahip ve düzgün taranan sayfalarda, yazı tipiniz düzgün ise (el yazısı değilse veya kitap sayfası diyelim) sonuç %99 oranında başarılı oluyor.


Taranan resimler ekrana düzgün sığmadığında resim çevirme özelliği sayesinde resimdeki yazıları tarama işlemini kolaylaştırabiliyor.


Mobil cihazlar ile çekilen resimleri, android veya ios telefonunuz üzerinden okutabiliyorsunuz ve bu konuda gerçekten büyük bir başarı oranına sahip program.


Free OCR to Word %100 bedava olduğu gibi dilediğiniz zaman sisteminizden kaldırabilme için bir de silici özelliği içeriyor. Yani güvenle kurabilirsiniz.


Siteyi ziyaret edip indirmek için: tıklayın

Simple OCR

 

Dünya çapında bir çok kullanıcısı olan, bedava bir uygulama. Çoğu benzer program karmaşık bir arayüze sahip olabiliyor. Bu ise gayet basit bir görünümde ve kullanımı çok kolay.El yazısı resimleri ve diğer türdeki fotoğrafları tarayıp yazıya çevirebilme özelliğine sahip. Tanımlama yapmadan önce seçeneklerden buna uygun ayarı seçmeniz, başarılı sonuçlar almanız için yeterli olacaktır. Tarama yapacağınız yazının herhangi bir kısmını almak istiyorsanız, belirli bölgeyi bu program ile seçebiliyorsunuz ve sadece resmin o kısmını yazıya çeviriyorsunuz.


Simple OCR, baskısı yapılmış bir dokümanı tekrar bilgisayar biçiminde düzenlenebilir yazıya çevirmek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan bir tanesi.


Siteyi ziyaret edip indirmek için: tıklayın

FreeOCR Programı

 

İlk başta tanıttığımız sitenin aksine, bu kez bilgisayarınıza indirip kullanacağınız bir program tanıtıyoruz. İsimlerin aynı olması sizi şaşırtmasın.Yine tarayıcı üzerinden direk gelen taramaları okuyabildiği gibi, yüklenecek resim ve PDF dosyalarını da yazıya çevirebilme özelliğine sahip bir program var karşımızda.


Windows üzerine çalışabilen bu program, çoklu sayfa destekliyor ve direkt olarak salt metin veya word dosyası şeklinde çıkış yapabiliyor.


Resmi sitesini ziyaret etmek için: tıklayın

Cuneiform Open OCR

 

Bir başka resmi yazıya çeviren program da bu. Başta ticari kullanım için piyasaya sürülse de sonradan bedava kullanım için dağıtılmaya başlanmış. Detaylı bir arayüzü olmasına rağmen altında çok güçlü bir tanımlama motoru içeriyor.Tanımlamayı tamamıyla kendisi yapıyor ve dergilerden, gazetelerden, kitaplardan hatta mektuplardan yazıları okuyup salt metne çevirebiliyor.


Dezavantajlarından bir tanesi el yazısını tanımlayamıyor olması. Ayrıca Impact tarzında şekilli yazıları tararken de başarısız olabiliyor.


Tanımlanan yazıları HTML, RTF veya TXT formatında kaydedebiliyorsunuz. Bu programı indirmek için şu bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz: tıklayın


Şimdilik listemiz bu kadar. Sizin herhangi bir resmi yazıya çevirme favori uygulamanız var ise veya mobilde resmi yazıya çevirme işlemi yapabiliyorsanız bizimle paylaşırsanız seviniriz. Şimdiden herkese iyi çevirmeler ve kolay gelsin.

8 thoughts on “Resmi Yazıya Çevirmek İçin En İyi 5 Ücretsiz Uygulama

  1. Hello my friend.
    Our employees wrote to you yesterday maybe…
    Can I offer paid advertising on your site?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir