PS4’e Beklenen Darbe Sambacılardan Geldi!

Konsol oyun denince akla gelen ilk ülkelerden birisi Brezilya bildiğiniz gibi. Sambacılar, PS4’ü kırdı mı? Korsan oyun kopyalama yöntemlerini buldular mı? Yazımızda…

Hatırlarsınız PS4 kırma işlemi başlığıyla bir yazı yazmıştık uzun zaman önce. Bu aşama PS3’e göre beklenenden biraz daha kısa sürdü diyebiliriz.


Araya girelim, güncel konu PS4 Kırma 2017 başlığına bakınız. Kesin kırma yöntemini anlattık yeni çıktı, bu yazı eskidir biraz.

Çünkü PS4 için kopya oyun oynama yöntemleri açığa çıktı. Yani en azından dedikodular yayıldı ve bu dedikoduların gerçekliğini pek çok kişi hatta Sony dahi doğruladı ister istemez. PS3 hatırladığım kadarıyla yakşalık 4 yıla yakın bir zamanda kırılabilmişti. PS4 ise henüz 2 yılı doldurmadan kopya oyuna müsaade etti gibi görünüyor.


Sambacılardan bana ne ki diyenleri PS4 kırıldı başlıklı son yazımıza davet edelim en güncel haber olarak.

Brezilya piyasasında ortaya çıkan söylentiler, bazı konsol satışı yapan dükkanların kopya oyun yüklediği yönündeydi geçtiğimiz günlerde. Ünlü yabancı site ve forumlarda dolaşan dedikodulara göre bu adamlar 100 dolara 10 oyun yüklemeye çoktan başlamışlar bile. Yine Türkçe sitelerde de bu habere detaylıca ve defalarca yer verildi.

Olayın gerçekliğine ve işe yararlığına gelince biz konuyu biraz daha detaylandıralım istedik.

PS4 kırıldı diyebiliriz. Kırma olayından aslında çoğu kişinin anladığı kopya oyun oynayabilmek olduğu için bu Brezilya olayı da açığa çıktığı için kırıldı dendi. Aslında kırık bir Playstation’dan beklenen tek şeyin kopya oyun oynatması olduğunu varsayarsak kırıldı diyebiliriz 🙂

Kırık bir PS aslında orijinal işletim sisteminin kısıtlamalarını ortadan kaldırabilen, istenilen her kodu çalıştırabilen makinedir. Ama açığa çıkan kopya oyun çalıştırma yönteminde buna gerek kalmadan oyunlar atılabiliyor.

Yani bu PS4’ün bir açığı. Sony’nin bıraktığı hazin bir açık 🙂 Biraz bahsedelim neymiş bu…

PSN üzerinden satın alınan oyunlar için bildiğiniz gibi Secondary Account (ikinci hesap) seçeneği var. Yani bir kişi satın aldığı bir oyunu, ikinci bir hesap ile paylaşabiliyor. Brezilya’da ortaya çıkan kardeşler ise bir şekilde bunu bir hesap ile değil de birden fazla hesap ile paylaşmayı başarmış. Bu yöntemle de satın aldıkları oyunları ufak ücretler karşılığında başkalarına yüklemeye çoktan başlamışlar.

Sonuç itibarı ile bu dedikodular doğrulansa da henüz uluslararası ortamda yayılmış değil. Şayet yayılırsa ve yapılabiliyorsa PS4 kırıldı diyebilir miyiz? Evet, diyebiliriz sanırım.

Olayın detaylarında NAND ve BIOS kopyalama vb… gibi işlemler de var ancak sizin için bunların şuan pek bir önemi yok. Genel anlamda PS4 kırma işlemi bitti bitecek dersek sanırım yeterli olur. Bu olaylar doğru ise, yakın zamanda uluslararası ortamlarda açığa çıkacaktır. Eğer bu adamlar bir şekilde susturulursa bile, yöntemin detayları açığa çıktığından mutlaka bir başkası aynı yol üzerinden yürüyecektir gibi görünüyor.

Şu vakitten sonra unutmamanız gereken en önemli şey, cihazlarınızı güncellememek olmalı 🙂 Şayet ilerleyen güncellemelerde Sony bu hazin açığı mutlaka kapatacaktır. Öyle ki bu kopyalama işini yapan adamlarla çoktan hukuki yollardan iletişime geçtikleri de söylenenler arasında. Kopya oyun oynayacak kadar alçaksanız 🙂 PS4 yazılımınızı güncellemeyin. Eğer siz de doğru ve dürüst bir insansanız, güncelleyin çünkü bu açığın kapanması gerek 🙂

Dikkatli olmak ve beklemek lazım. PS4 almayı düşünenler ise, kırılma olayı tamamen yayılmadan önce davranırlarsa karlı çıkacaklar gibi.

Tekrar hatırlatalım. Korsana Hayır! 🙂

6 thoughts on “PS4’e Beklenen Darbe Sambacılardan Geldi!

  1. Admin arkadaş,
    sağdaki sallanan Yukarı? butonu inanılmaz rahatsız edici. Yazıları okumaktan vaz geçirdi 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir