HDD Birden Raw mı Oldu? Bozuk HDD`den Dosyaları 100% Kurtarma

Dün çalışan diski bugün bilgisayara taktığınızda Windows’un “bu diski kullanmak için biçimlendirmeniz gerekiyor” demesi ne kadar can sıkıcıdır biliriz. O yüzden sizin de HDD’niz birden raw olmuş durumdaysa bu yazı derdinize bir nebze de olsa deva olacaktır…

Harici diski veya bir harici belleği bilgisayarınıza taktığınızda ve bilgisayarıma girdiğinizde diskin boyutu sıfır olarak görünüyorsa ve ilk takışta diski önce formatlamanız gerekiyor diyorsa bunun bir kaç basit sebebi var.
 
Disk bu durumda RAW yani dosya sistemi bulunmayan, ham şekle dönüyor ve dolayısı ile içine girmeniz veya herhangi bir dosya görüp kopyalama veya okuma yapmanız, diski formatlamadan imkansız hale geliyor.
 
Peki diskiniz neden bu hale geliyor? Bir kaç madde ile verelim diskinizin bozulma sebebini.
 • USB kablosunu, “donanımı güvenle kaldır” yapmadan çekmiş olmanız.
 • USB soket üzerinde meydana gelen bir voltaj hatası.
 • Diskinizin yazdırma/okuma sırasında mantıksal bir bad sektör oluşturması.
 • Harici kutunuzda oluşan donanımsal bir hata.
 • Diskiniz adaptör ile çalışıyorsa veya dahili ise elektrik kablosunun veya adaptörünün ani olarak çalıştığı sırada çekilmesi.
 • Ve nadir durumlarda elektrik kesilmesi.
Bu hatalardan birisi veya bir kaçı diskinizin bu hata ile karşılaşmasına sebep olabilir. Bu durumda partition adı verilen disk bölümünüz hakkında disk üzerinde yer alan bilgiler hatalı duruma düşer ve Windows bu diski doğru yapılandırılmadığı için yapılandırılmamış olarak görür. Ne yazık ki gerçekten çok can sıkıcı bir hata.
 
Eğer disk içerisinde yer alan dosyalar sizin için önemli değilse, bu hatadan basit olarak diski formatlayarak (biçimlendirerek) kurtulabilirsiniz. Ancak yine de hızlı format yerine low level format veya en azından yavaş formatı, bir daha bu hata ile kolay kolay karşılaşmamanız için tavsiye ederiz. Bu tip biçimlendirmelerin hızlı formata göre dezavantajı, çok daha ağır bir şekilde bitmesidir. Örnek olarak 1 terabayt olan harici diskiniz, LLF veya yavaş biçimlendirme ile yaklaşık 6-7 saat aralığında tam olarak biçimlendirilir.
 
Neyse konumuza dönelim. Bizim olayımız bu diskteki dosyaları da kurtarmak olduğu için yapabileceklerimizi anlatacağız. Bozuk HDD üzerinden dosya kurtarma işlemini veya RAW HDD’yi düzeltme veya onarma işlemini anlatıyoruz.

1. Diski Hataya Karşı Taratarak Kurtarmaya Çalışın

İlk ve en basit yöntem budur. Windows üzerine yer alan chkdsk ile diskinizi hataya karşı taratın ve basit bir şekilde kurtarabiliyor musunuz bakın bakalım. Eğer bu yöntem işinize yararsa yapacağınız ilk şey disk açıldıktan sonra içindeki dosyalarınızı yedeklemek ve daha sağlıklı hale gelebilmesi için diskinizi hemen low level format işlemine tabi tutmak.
 • Başlat basın ve arama kutusuna cmd yazıp Enter basın.
 • Açılan pencereye şu komutu girin: chkdsk /f e:
Buradaki e: kısmı harici diskinizin harfidir. Buna bilgisayarım üzerinden bakabilirsiniz. Yani disk harfi d veya g gibi bir şey ise onu yazın yerine.
 
Bu işlemden sonra chkdisk bir tarama yapar ve diskinizi geri döndürmeyi başarırsa gözünüz aydın çünkü ucuz atlattınız.
 
Ancak bizim de başımıza gelen olay gibi bu size yardımcı olmadıysa, ikinci işleme geçmek zorundasınız. Yani diski tam anlamıyla aynı şekilde geri kazanamasanız da önce içerisindeki dosyaları kurtarmayı ve sonra diski formatlayıp eski halinde ama boş bir şekilde kullanıma hazır hale getirmeyi başarabilirsiniz.

2. Bozuk Diskten Program Yardımıyla Dosyaları Kurtarma

İkinci yöntem için anlayacağınız üzere size harici bir program gerekiyor. Güzel bir program olarak tavsiye edebileceğimiz: Active@ File Recovery adlı program. Bu programı İnternet üzerinden aratarak ilaçlı haliyle bulduktan sonra yazıya kaldığınız yerden devam etmenizi tavsiye ediyoruz. Demo deneme sürümünü de kullanabilirsiniz ancak kurtaracağınız dosyalar üzerinden sayım yapıp belirli bir boyutu geçerseniz kurtarma işlemi yapmıyor ücretsiz sürüm bilginize. Bu program ile, fiziksel hasar görmemiş veya bad sektor oluşmamış Windows’un görmediği sabit diskteki dosyaları 100% olarak kurtarabilirsiniz.

HDD’den Dosyaları Kurtarma Aşamaları

 • Programı açtıktan sonra harici diski bilgisayarınıza takın. Bir süre sonra programda diskiniz Fixed Disk olarak alt sırada çıkacaktır. Burada üst kısımda gördüğünüz kendi bilgisayarınızın sabit diski olmakta. Gördüğünüz gibi Fixed disk 0 ibaresinin altında Local Disc C gibi bir ibare var. Ama yeni taktığımız harici disk için altta bir ibare yok çünkü diski RAW durumda.
 • Öncelikle bozuk disk üzerinde taratma yapmamız gerekiyor ki partition yani bölümler ortaya çıksın. Bunun için yapmanız gereken Fixed disk 1 yani en alttaki (yeni taktığınız harici için çıkan) seçeneğe sağ tıklayıp super scan yapmak.
 • İşlem normalde çok çok uzun sürüyor diskinizin boyutuna bağlı olarak. Örneğin 1 TB bir diskte super scan 5-6 saatten fazla zaman alacaktır. Ama merak etmeyin, bunu hızlı ve kısa bir şekilde geçeceğiz.
 • Super scan işlemini başlattığınızda birkaç dakika sonra Fixed Disk 1 altında kayıp bölümlerin belirdiğini göreceksiniz. Hatta diske vermiş olduğunuz bir isim var ise o isimle görünecek ve siz de tanıyacaksınız hemen.
 • Bölüm bulunduktan sonra tekrar super scan sekmesine gelin ve pause super scan yapın. Tabi burada şöyle bir durum var. Eğer diskiniz bir bölümden fazla ise yani bozulmadan önce D,E,F gibi üç veya iki veya her ne ise bir bölüme ayırdıysanız, tüm bölümler bulunana kadar pause yapmamanız gerekiyor.
 • Pause ettikten sonra yeni bulunan isimli bölüme çift tıklayın. Bu şimdi programın o bölümü arayacağı ve içerdiği dosyaları bulacağı anlamına geliyor.
 • Sonradan yine sol tarafta, hemen az önce çift tıklama yaptığınız yerin altında bulunan klasör protokolü listelenecek.
 • Bu aşamadan sonra klasörlere sağ tıklayarak recovery seçeneğine basabilir ve dosyalarınızı farklı bir sabit disk olmak şartıyla başka bir yere kopyalayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!
Bu arada belirtmek gerekirse, sol tarafta görünen gri klasörler daha önceden silinmiş olan klasörler oluyor. Ayrıca bozuk verileri kurtarma işlemi yaparken existing only seçmeniz, yalnızca var olan dosyaları kurtaracağı ve silinen dosyaları geri getirmeyeceği anlamına gelmekte.


Eğer bu işlem ile de kayıp dosyaları kurtarma işlemi yapamadıysanız, büyük olasılık ile sabit diskiniz fiziksel bir hasar almış veya bad sector bulunduruyor demektir ne yazık ki.


Şimdilik bu kadar. Yedeklerinizi iyi saklamanız dileğiyle, kolay gelsin!

4 thoughts on “HDD Birden Raw mı Oldu? Bozuk HDD`den Dosyaları 100% Kurtarma

 1. Sa call of duty black ops 3 oyunu indirdim hdd kopyaladım açınca An update is reguired. you must be signed in to Playstation network and accept the update to play call of duty uyarısı veriyor ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir