PS2 Oyunlarını PS3’de Oynama Detaylı Anlatım

Bazı PS3 makineler bildiğiniz gibi geriye dönük destek veriyor ve PS2 oyunlarını PS3’de oynama bunlar için gayet kolay. Yani PS2 diskini PS3’e takarak oyunu direkt oynayabiliyorsunuz. Ancak bazılarında bu özellik yok. Bu durumda yapılacakları anlatıyoruz…

CECHA, CECHB ve CECHE model kalın kasa eski PS3 modelleri backward-compatible yani geriye dönük destek veren makineler. Bu serilerden sonra PS3 üzerinde PS2 diski takarak oyun oynama da bir nevi tarih oldu diyebiliriz.


Bu arada hangi makinede hangi oyun çalışıyor merak ediyorsanız ps3 sistemleri ve oyun çalıştırma destekleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.


Elinizdeki makinede eski oyunları tekrardan canlandırıp anılarınızı tazelemek istiyorsanız, bu yazı tam olarak size göre çünkü ps2 oyunu ps3’de nasıl oynanır tam anlamıyla öğreneceksiniz.


Geriye dönük destek dedik ve yeni modellerde bu desteğin olmadığını belirttik. Peki ne yapacağız? Yazılımsal destek ile Playstation 2 oyunlarını makinemizde çalıştıracağız.

PS2 Oyunlarını PS3’de Oynamak İçin Gerekenler

1. Eğer orijinal bir PS3 kullanıyorsanız yani kırılmamış bir makineniz var ise PS2 oyunlarını oynayabilmek için tek şansınız CECHA, CECHB veya CECHE modellerinin 01 date code’lu konsollarından bir tanesine sahip olmak. Bu modellerden birisi elinizde var ise, orijinal PS2 oyununu bluray sürücüye takıp direkt olarak oynayabilmeniz mümkün. Bunların dışındaki diğer modeller maalesef PS2 oyunlarını çalıştırmıyor.


2. Eğer CFW yüklü bir makineye sahipseniz yazılım yardımı ile PS2 oyunlarını oynayabilirsiniz.


Konumuz da aslında tam olarak bu. Yani CFW yüklü bir makinede PS2 oyunlarını nasıl oynayacağınızı anlatacağız.


Dilerseniz fazla uzatmadan PS3 üzerinde PS2 oyunu oynama aşamalarını verelim…

PS3’de PS2 Oyunu Oynama

Normalde bunun 2 yolu var. Yani CFW yüklü makinede 2 şekilde PS2 oyunu çalıştırabilirsiniz. Bunlardan birincisi PS2 Placeholder adı verilen bir uygulamayı ve MultiMAN‘ı kullanarak yapılıyor. İkincisi ise, PC yardımı ile oyun dosyalarınızı hazırlayıp PS3’e yükleyerek.

Yükleme yöntemi ile, oyunlar direkt olarak XMB menüye kuruluyor ve buradan çok rahat bir şekilde seçerek başlatabiliyorsunuz.


Detayını vereceğimiz konu bu. Daha şık ve daha kolay oynanabilir olduğundan ve hiçbir şeyle uğraşmadan direk PS3’ün ana menüsünden PS2 oyunu oynanabildiğinden bunu anlatacağız.


Detaylara geçelim…


Şu adresten alet edevatı indiriyorsunuz: PS2 Classics Araçları


Bu dosyanın içerisinde yer alanlar: PS2 Classics Placeholder, PS3 Tools (PC), exdata klasörü ve PS2 Template klasörü. Burada bize gereken ve kullanacağımız şeyleri anlatmadan önce, ne olduklarına bir bakalım isterseniz.


Hemen kullanacağımız uygulama ve dosyaların ne olduklarını açıklayalım:


PS2 Classics Placeholder: Bu klasörün içerisinde yer alan reactPSN aslında bize lazım olan tek şey. Diğer dosyalar 1. yöntem için kullanılıyor ancak biz o yöntemi kullandığımızdan şuan için diğerlerine gerek yok. Yalnızca reactPSN.pkg dosyası bize gereken bu klasörden.


PS3 Tools (Tools PC yazan): Bu klasöre girdiğimizde karşımıza çıkan ps3tools klasöründeki install dosyası, PS3 araçlarını bilgisayarımıza kurmaya yarayacak ve bu araçlar ile PS2 oyunumuzu hazırlayacağız.

PS2 Classics GUI: Bu klasördeki dosyayı da PS2 oyununu hazırlamak için kullanacağız.


Şimdi hazırlama aşamalarına geçelim…

 1. Öncelikle bir PS2 oyununun ISO dosyasına sahip olmamız gerekiyor. Yani oyun elimizde olmalı ki onu hazırlayıp PS3’de oynayabilelim. Bunun için emuparadise kullanabilirsiniz. Neredeyse tüm PS2 oyunlarının ISO dosyaları burada mevcut. İndirmesi de bedavadır. Buradaki alfabetik sıraya göre aradığınız oyunu bulabilirsiniz. PS2 Oyunları İndirmek için tıklayın.
 2. Oyunu indirdik ve elimizde hazır. Artık bunu hazırlamaya geçebiliriz. Şimdi PS3 Tools’u bilgisayarımıza kuralım. install_ps3tools_2.2.4.exe adlı dosyayı çalıştırın ve kurulumu tamamlayın. Kurduğunuz yere dikkat edin çünkü bir masaüstü kısayolu oluşturmuyor. Aklınızda bulunsun yani nereye kurduğunuz.
 3. Şimdi PS2 Template klasörüne girelim ve burada gördüğünüz klasörün PS2U10000 olan adını PS2OYUN01 şeklinde yeniden adlandıralım. Buradan da anlayacağınız üzere, hazırladığınız her oyun için bu sayıyı bir arttırmanız gerekiyor yani aynı olmamalı. Sonraki hazırlayacağınız PS2 oyunu için klasör adını PS2OYUN02 ve 03, 04 şeklinde devam ederek yapın. Karakter sayısına dikkat edin aynı bu şekilde olması sağlıklı olacaktır.
 4. PS2OYUN01 olarak adlandırdığınız yeni klasörü açın şimdi. Öncelikle burada gördüğünüz PARAM.SFO dosyasına çift tıklayın. Az önce kurduğunuz PS3 Tools yardımı ile bu dosya artık düzenlemeniz için açılacaktır. Gelen ekranda TITLE ID yazan kısma klasöre verdiğiniz adı girin yani bu durumda PS2OYUN01 giriyoruz, 2. oyunumuz olsaydı PS2OYUN02 girecektik. Yani klasörün adı neyse buraya onu girmeniz gerekiyor. Hemen altındaki title kısmına oyunun adını yazın örn: God of War 2 olsun bu da. Sonra başka bir ayara dokunmadan SAVE (kaydet) tuşuna basın ve programı kapatın. Böylece PARAM.SFO dosyası düzenlenmiş olacak.
 5. Aynı klasörde gördüğünüz ICON0.png, PIC0.png ve PIC1.png dosyalarını Photoshop veya benzeri bir uygulama ile açıp oyuna göre düzenleyebilirsiniz. God of War’ın bir ekran görüntüsü ve küçük resmini bu resimler ile değiştirin. Ancak dikkat etmeniz gereken resmi yine aynı şekilde png dosyası olarak kaydetmeniz ve boyutlarını bozmamak. Yani photoshop ile direk açıp üzerine resim koyup aynı şekilde üstüne kaydetmeniz doğru olacaktır. Ne boyutu değişmeli ne de formatı değişmeli PS3’de görünebilmesi için.
 6. Şimdi indirdiğimiz klasördeki PS2 Classics GUI klasörüne girelim ve buradaki uygulamayı açalım. Encrypt sekmesi aktif gibi görünse de değildir o yüzden Encrypt sekmesine bir kez tıklayıp hemen sağ taraftaki klasör simgesinden indirdiğimiz PS2 oyununun ISO dosyasını seçelim. Dosyayı seçtikten sonra Add LIMG Sector tuşuna tıklayıp bir süre bunun tamamlanmasını bekleyin. Size bir soru soracak buna evet deyip geçin. Bu işlem bitince de en alttaki Encrypt tuşuna basın ve biraz uzun sürecek işlemin bitmesini bekleyin. Aşağıdan takip edebilirsiniz ve size tamamlandı demeden programı kapatmayın. İşlem bitince uyarı verecektir ve yeni düzenlenen ISO dosyasını taşıyabilmeniz için dosya kopyalama ekranı açacaktır. Bu ekran geldiğinde dosyayı PS2 Template klasörümüzdeki PS2OYUN01 klasörü içine girip USRDIR klasörü içerisine kopyalayın. Yani şu şekilde olmalı: PS2OYUN01/USRDIR/ISO.BIN.ENC ve dosya adında bir değişiklik yapmayın aynı kalsın.
 7. Kopyalama işlemi bittikten sonra PS2 Template klasörüne tekrar girin. Buradaki PS2OYUN01 klasörüne sağ tıklayın ve Make Pkg seçin. Bu işlem de biraz vakit alacaktır ve klasörün hemen yanında pkg dosyanızı oluşturacaktır.
 8. Yeni oluşturulan pkg dosyanıza bir ad verin örn: GodofWar.pkg olsun. Ve bunu FAT32 formatlanmış flash diskinize atın çünkü artık PS3’e yüklemeye hazır hale geldi.
 9. Flash belleğe, indirdiğimiz dosyaların arasındaki exdata klasörünü kopyalayıp yapıştırın. Bu klasör direk flash belleğin root (ana) dizininde olmalı yani başka bir klasörün içine yapıştırmayın ana dizinde olsun. Yine indirdiğimiz dosyalar arasından reactPNS.pkg dosyasını alıp exdata klasörü ile aynı yere atın yan yana olsunlar yani ikisi de ana dizinde.
 10. Şimdi PS3’e geçin ve flash belleği sağ usb soketine takın.
 11. Öncelikle yeni bir hesap oluşturmanız gerekiyor. PS3 ana menüsünden yeni hesap oluştur yapın ve aa adında yeni bir hesap oluşturun. Kesinlikle başka bir şey olmasın hesabın adı aa olması gerekiyor.
 12. Şimdi yeni oluşturduğunuz aa hesabına oturum açın ve MultiMAN’a girin.
 13. MultiMAN’da dosya yöneticisine girin ve PS3Root çift tıklayıp cihaza taktığınız USB Flash belleğe girin. Buradaki reactPSN.pkg dosyasını açın ve multiMAN size XMB menüye dönülsün mü şeklinde soracak evet deyin.
 14. XMB menüye döndüğünüzde Install Package Files kısmından reactPSN.pkg dosyasını kurun. Kurulum bittikten sonra yine XMB menüden reactPSN uygulamasını çalıştırın. Ekran kararacak ve PS3 reset atacaktır korkmayın. Dosya sistemi bozuk taratın uyarısını geçin tarama yapmadan ve XMB’ye dönün. Şimdi yeni oluşturduğunuz aa kullanıcı adının reactPSN rif edat şeklinde garip bir hal aldığını göreceksiniz. Eğer almadıysa, hala aa şeklinde duruyorsa bir şeyleri yanlış yapmışsınız demektir. reactPSN kurulumunu tekrarlamanız gerekiyor ve exdata klasörünü doğru yere attığınızdan emin olmalısınız.
 15. Yeni oluşturulan kullanıcı hesabı, yani reactPSN rif edat şeklinde olan kullanmanız gerekmeyen bir hesap yani siz yine normal kullanıcı adınızdan oturum açın. Daha sonra XMB menüye kurduğunuz reactPSN uygulamasını da silin çünkü bunu bir daha kullanmanıza gerek kalmayacak boşuna yer kaplamasın.
 16. Şimdi yapmanız gereken son şey, tekrar Install Package Files kısmına gelmek ve buradaki az önce attığınız PS2 oyununu kurmak. Bunun için örneğimizdeki adla devam edersek GodofWar.pkg dosyasını çalıştırın ve kurulumun bitmesini bekleyin biraz sürecektir.
 17. Kurulum bittikten sonra XMB menüde sizin seçtiğiniz resimler ve verdiğiniz ad ile örn: God of War II şeklinde bir oyun belirecektir. Yapmanız gereken son şey buna tıklamak ve PS2 oyununu PS3’de oynama keyfine varmak olacak.

Oyun açıldıktan sonra ekran boyutu ve netlik ayarlarını PS tuşuna basarak Diğer Ayarlar bölümünden yapabilirsiniz. Buradan tam ekran seçmeniz yeterli olacaktır. Son olarak isterseniz PS2 oyununun PS3’de nasıl görüneceğine bir bakalım aşağıdaki video ile. Arkadaş güzel kapak resimleri hazırlamış ve kareye basarak oyunları Playstation 2 grubunda toplamış.


Bundan sonra yapacağınız her PS2 Classics oyunu için aynı klasör templatesini kullanabilirsiniz. Yalnızca oyun adını değiştirmeyi unutmayın yeter.Bu arada bazı oyunların her şeye rağmen çalışmadığını ve 4GB boyutun üzerindeki ISO.BIN.ENC dosyalarını da PS3 Splitter programı yardımıyla bölmeniz gerektiğini hatırlatalım.


Herhangi aşamada herhangi bir sorun yaşarsanız yazın, yardımcı olmaya çalışalım.


Hepinize bol PS2’li ve nostaljik günler!

16 thoughts on “PS2 Oyunlarını PS3’de Oynama Detaylı Anlatım

 1. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, ilk defa reactPSN çalıştırdınız ve sildiniz diyelim. bundan sonra yeni ps2 oyunları atmak için bir daha bu aşamaları yapmanıza gerek yok. Yani sadece iso dosyasını pkg haline getirip usb ile ps3 takıp kurmanız yeterli olacaktır. tekrar tekrar ps3 tools ve reactpsn kurmaya gerek yoktur. Yalnızca oluşturduğunuz yeni kullanıcı hesabını silmeyin onun ps2 oyunlarını oynadığınız süre boyunca kalması gerekiyor.

 2. çünkü oluşturduğunuz hesabı silerseniz "lisans hatası" yani "licsence not valid" uyarısı alırsınız bir ps2 oyununu çalıştırırken.

 3. Sa.Cihazim cech2004A 4.76 versiyonda kırık flas tan oyun yüklüyor um oyunu hdd ye kopyaliyorum acinca bu oyun 4.76 versiyonda çalışır uyarisi veriyor ve acmiyor cihazim zaten 4.76 yardimci olursan sevinirim simdiden teşekkür ler

 4. Oyunları imars olarak indiriyorum ıso indirsem desteklermi ıso imars aynı şey mi mortal kombat ı nerden indirebilirim

 5. Adsız ikiniz de aynı Adsız mısınız bilmiyorum ama cevapları ayrı vereyim 🙂

  İlk adsız, makinen 4.76 versiyona spoof edilmiş olabilir yani aslında daha düşük bir versiyon olabilir. Eğer gerçekten 4.76 versiyonda isen oyun da 4.76 istiyorsa çalışması gerekir böyle bir hata duymadım daha önce.

  İkinci adsız, imars dediğin oyunu kopyalayıp torrente yükleyen dağıtıcının nickname'i oluyor. Eğer ODE kullanıyorsan ISO indirmen gerekir. CFW'de iso indirmene gerek yok normal açık halde klasörü indirip GAMES klasörüne atman oynamak için yeterli.

  1. Sistem bilgilerinde 4.76 yazıyor Oyun 4.76 firmware versiyon işlemi gerektirir Geçerli 4.75 sürümle değiştirmek istiyorsun uyarısı veriyor:( oyunları hangi siteden indirelim

 6. slim cech -2004A 4.76 versiyon üstat bizim cihaz ode mi cfw mi nerden anlıyoruz bide örneğin sitede oyun indiririrken 4.55 yazıyor bizim cihaz desteklermi????

 7. @Adsız: oyunları torrent sitelerinden indirebilirsin veya türkçe forumlar var paylaşan oralara da bakabilirsin genelde hızlı indirme linkleri paylaşırlar.

  @2. Adsız: cihazının sürümü oyunda yazanla aynı veya yüksekse oynarsın. 2004A ise CFW'dir. Eğer birine götürdün de ode taktıysa salaktır 🙂 Şaka bir yana, ode takıldığında harici diskinin usb kablosunu ps3'ün öndeki normal deliklerine takmazsın, cihazın arkasında veya farklı bir yerinde delik açıp yeni bir usb girişi takarlar ode için. En basit böyle anlarsın. Ve tabi, homebrew kullanıyorsan (örn: multiman) cihazın cfw dir. Ama son zamanlarda 3key'de homebrew çalıştırıyordu sanırım pek iyi bilmiyorum.

  @Unknown: Can not usb diye bir hata olması mümkün değil 🙂

  @mustafa sert: linkler için VPS kullanman gerekiyor. Açılmıyorsa zenmate falan kur chrome proxy aç öyle gir çünkü 4shared türkiye'de engelli.

 8. slm ben bunu cfm ps 3 kurdum ama böyle degilm direk flas belekle oyunlar sorunsuz calısıyor yalnız oyun kapak resimlerini haledemedim nasıl oluyor bilmiyorum yardımcı olursan sevinirim

 9. Benim ps3 multmanlı ps1 açıp onuyorum ps2 taktığım zamam cd açılıp siyah ekranda kalıyor bilginiz için teşekkürler

  1. Merhaba, evet link 3 senelik olduğu için ölmüş 🙂
   En kısa sürede yeni bir paket yapıp paylaşacağım içeriğinde bayağı bir dosya olduğu için özel paketti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir