PS4 Bayrakları Çekti! Playstation Ailesinin Son Jenerasyonu Linux ile Kırıldı!

Her mutlu hikayenin bir sonu olduğu gibi, Playstation 4 için de artık o sona gelindi. Aslında mutlu değil de Sony için acıklı demek gerekiyor bu duruma çünkü korsanlar PS4 sisteminde Linux işletim sistemini çalıştırmayı başardılar. Bu da PS4 kırıldı demek oluyor!
Raspberry Pi sağ olsun, pek fazla zaman geçmemişti PS4 kırıldı dedikodularının yayılmasının üzerinden. İlk başlarda CTurt adında bir ağabeyimiz, ben bu makinede imzalanmamış uygulama ve kopyalanmış oyunları çalıştırmanın bir yolunu buldum demişti.


Öncelikle, araya girelim. En güncel konu (PS4 Kesin Kırma Yöntemi) bu başlıkta yer alıyor. Bu haber biraz eski, isterseniz ona göz atın.


PS4 Kernel Exploit adını verdiği yani çekirdekteki bir açıktan faydalandığını savunan CTurt, Sony tarafından dijital imzalanmamış uygulamaları makine de çalıştırdığını iddia etmişti. Gel gelelim bu konuda pek bir kanıt sunmadı ama yine kendisi RAM verilerini de okuyabildiğini belirtmişti.


Korsanlar, PS4 sisteminde korsan uygulamalar ve kopya oyunlar çalıştırmak için, kısaca jailbreak yapmak için ellerinden geleni arkalarına koymuyorlar.


Piyasada bu güne kadar PS4 kırıldı şeklinde bir çok asparagas haber dolansa da bu seferki işlemin videolu kanıtı olduğunu belirtelim.

PS4 KırıldıEvet, artık PS4 kırıldı diyebiliriz. Çünkü videosu yeni piyasaya çıkan, Playstation 4 üzerinde Linux çalıştıran bir bilgisayar korsanı gurubu piyasaya çıkmış bulunuyor. Bu sebeple de sizlere müjde verebiliriz sanırım. (Biz korsanı sevmiyoruz! Pis! Kötü!)


Aslında çoğumuz PS4 kırılmış denince hani kopya oyun oynamıyor kimse şeklinde kendimize soruyoruz. Ancak işin aslı, makinede Sony tarafından dijital olarak imzalanmayan hiçbir uygulamanın çalıştırılamaması. Korsanın önüne geçen yegane şey de bu.


Kendilerine fakeOverflow adı veren bir gurup da, imzalanmamış uygulamaları makinede çalıştırdıklarına dair bir video piyasaya sürdü.

Bu korsan gurubu, PS4’e Linux işletim sistemini kurmayı ve bunu çalıştırmayı başardı! Bunun anlamı daha önce de söylendiği gibi PS4 konsolunun bir bilgisayar gibi kullanılabilmesi anlamına geliyor. Önceki söylenenlere göre, yeni jenerasyon olduğundan tam anlamıyla kırılabildiği zaman, makineye Windows dahi kurmak mümkün olacak!


Önceki kırıldı haberlerinde Brezilya ön plandaydı bildiğiniz gibi. Sambacı arkadaşlar, makinedeki tüm verileri Raspberry Pi adı verilen yardımcı bir cihaz ile farklı makinelere kopyalıyor böylece korsan oyun dağıtıyordu. Bu işlem hem kullanışsız hem de tam anlamıyla kırıldığını göstermedi maalesef.


Şimdiki işlemde ise, makinede başlı başına bir işletim sistemi olan Linux çalıştırıldı. Bu, bundan sonraki aşamalar için makineyi kırmanın çok daha kolay olacağı ve JailBreak işleminin önünün tamamen açılacağı yönünde bir işaret.


Konsolun GPU yani grafik işlemcisinde bulunan bir açıktan faydalanan gurup, tam anlamıyla tam sürüm olan Linux işletim sistemini, orijinal yazılım olan freeBSD‘nin webkit (Web uygulama araçları) bölümündeki açığından faydalanarak konsola yedirdiklerini söylüyorlar.


Bu işlem için de makinenin grafik işlemcisi üreticisi olan Marvell zor durumda diyebiliriz. Marvell, PS3’den beri Sony için çipsetler üretiyor.


“PS4’ün Güney Köprüsünü Tasarlarken Kafayı İyi Çekmişler”


Yonga üzerindeki açıktan faydalanan ve Linux’u makinede çalıştırmayı başaran fail0verflow, üretici ile bu şekilde de dalga geçiyor.

Hack işlemi 1.76 sistem sürümündeki açıktan faydalanıyor. Sony, PS4 için en son 3.10 sürümünü piyasaya sürdü ve şuanda da eski sürümdeki açığın kapatılmış durumda olduğunu söyleyelim. Yani sistemini hala 1.76’da tutup güncellemeyen kişiler bir bakıma işlem tam anlamıyla yayıldığında karlı çıkacak gibi görünüyor.


Bakalım Sony, önümüzdeki günlerde bu iş için nasıl bir önlem alacak veya ne gibi hukuksal yollara başvuracak. Merakla bekliyoruz ve artık sayılı günler kaldı diyebiliriz.


Hatta yapılan işlemin tam olarak PS4 kırma işlemi olduğunu da belirtebiliriz. Bunun yalnızca, kopya oyun oynanabilecek kıvama getirilmesi gerekiyor bunu da belirtelim.


Aşağıda konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz. Videonun sonunda gördüğünüz gibi Pokemon oyununu da emulator yardımı ile çalıştırmayı başarıyorlar.Video Geleneksel Bilgisayar Korsanları Kongresi tarzı antin kuntin bir seminerde seyircilere ve katılımcılara izletilmiş. Video da yapılan tüm işlemleri görmeniz mümkün. İlk açılışta gelen ekran boot ekranı ve daha sonra da gördüğünüz gibi Linux masa üstü açılıyor.


PS4 Konsolunun bir bilgisayar gibi kullanılabilmesi demek ise kısaca belirtirsek, multitasking yani aynı anda birden fazla oyunu oynayabileceğiniz gibi, platform gözetmeksizin, bilgisayar oyunları da dahil diğer oyunları konsolda oynayabileceğiniz anlamına geliyor.


Aynı anda Uncharted 4 oynarken onu görev çubuğuna küçülttüğünü ve arkadan Call of Duty veya God of War 4 açtığınızı düşünün. Veya Skype‘da konuşurken Last of Us 2 oynayabildiğini düşünmek daha iyi gibi. Multi-task bu demek.


Elimizde ne var dersek sonuç itibarı ile ve sonuca gidersek olay şu:

 • CTurt
 • Webkit Exploit
 • Fail0verflow
 • Biraz daha Assembly kodlaması
 • Tam Sürüm Kurulan Bir Linux İşletim Sistemi
 • Pokemon Playstation Versiyon!
 • ve PS4 Kırıldı!

Şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar ve ilerleyen günlerde yeni haberlerle yine burada olacağız. Tarihe, PS4 2016’nın başında kırıldı şeklinde geçen bu olaya, sonunda diyerek yazımızı sonlandıralım. Önümüzdeki yaza kadar da kopya oyun oynama metotlarının tüm piyasaya yayılacağı beklenmesi gereken bir şey.

10 thoughts on “PS4 Bayrakları Çekti! Playstation Ailesinin Son Jenerasyonu Linux ile Kırıldı!

 1. Selamun aleykum

  Hocam ne dersin 4 e gecis mi yapalim 🙂
  Fakat bu cozumun turkiye de yapilacagini yine epey bi zaman zannetmiyorum 😉

 2. A. selam, Soner. Evet daha vakti var işlemin tam anlamıyla sonuçlanması için tabi ki daha bayağı bir çalışma gerekiyor ancak yapılan bu şeyle jailbreak'ın önü tamamen açıldı demek doğru olur. En geç yaza kadar bir şeyler olacağı kesin ve yurt dışında olunca Türkiye'ye gelmesi de en fazla 1 ayı bulur gelir yani 🙂

 3. Hocam bende ps4 var güncelleme yapmayam o zaman ben kalsın böyle. Suan hangi sürümde bilmiyorum ama 1.76 olmadığı kesin.

 4. Abi benim ps4 Enson güncellemede şimdi kırılması mümkün değil mi format atsam olmaz mı çünkü ben kırılmasıni çok bekledim çünkü engelli param ile oyunları almam mümkün değil yaa 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir