Sıkmıyor Ama Vasat: The Hateful Eight Film Yorumu

Ocak 08, 2016 günü yayımlanmış ve 6 yorum yapılmış      

Sıkmıyor Ama Vasat: The Hateful Eight Film Yorumu


Nothing but impossible şeklinde bir başlıkla konuya girmeyi her ne kadar istemezdik desek de, Quentin Tarantino amcamızın 8. filmi, The Hateful Eight pekte iyi karşılanmayacak yorumlarımız ile karşınızda...

Öncelikle konuyu ilk ağızdan anlatacağım. Ben bir Tarantino hayranı değilim ve Kill Bill serisi de öyle çok fazla ilgimi çekmiş bir film değildir hatta yalnızca ilkini izlediğimi söyleyebilirim. Velhasıl kelam, Django, o muhteşem filmin hatırına sevmesem de bir Quentin Tarantino filmine sinemada konuk olma şansı verdim kendime... Şimdi de bu konuyu yazdıktan sonra "The Hateful Eight Ekşi" yazarak sözlükte yazılanları okuyacağım. Neyse yoruma geçelim...

The Hateful Eight Film Yorumu


Üç saat dediler tamam dedik, o esprileri yine yakalarsın dediler ona da tamam dedim. Samuel Jackson var yine dediler o olmasaydı zaten gitmezdim dedim :) Hadi hepsini geçtik, Kurt Russell var dediler onun hatırına gider izlerim dedim.

Tabi ki gitmez olaydım demiyorum, her şeye rağmen yine o akıcılık, atmosfer ve izleyiciyi hikayeye dahil ediş var. Geçen üç saat boyunca sıkılmıyorsunuz bir şekilde hikaye sizi konuya dahil ediyor.

Gel gelelim ki; sıradan bir western filminden fazlasını bekleyecekseniz, gitmeniz hata olur. Belki bana kızacaksınız, belki gidip izledikten sonra tamamen zıt görüşte olacaksınız ancak konu fazlasıyla "Katil Kim?" tezinden öteye geçememiş.

Quentin Tarantino adına, bana göre en vasat film bu olsa gerek. Aslında diğerlerini izlemedim ancak etrafımdan aldığım tepkilerle de bunu söylemek mümkün diyebilirim.

Sinemadan çıkan genç kızların, "çok sıkıcıydı ya" şeklinde serzenişlerine, film arasında tanık olabileceğiniz bir film olduğunu, kız arkadaşı ile gitmeyi düşünenlere söyleyebilirim kısaca :)

Bunun dışında tekrar değinmek gerekirse; konu basit, aksiyon beklemeyin (zaten bekler misiniz bilmiyorum?), sonuç var mı? Yok diyebiliriz, evet filmin sonu yok :P

Oyunculuklar: harika. Samuel ve Kurt amca olmasa film beş para etmez gibi bir klişe söze imza atsak çok mu acımasız olur? Bilmiyorum...

Neyse toparlayalım... The Hateful Eight, bana göre Quentin Tarantino'nun en vasat filmi. Büyük bir çoğunluğun bu görüşte olmayacağına eminim ancak sinema da izlenir mi denilecek filmler vardır ya hani, bu sanırım izlenmeyecek olanlardan bence.

Görüşlerim çok ağır olduysa, kusuruma bakmayın ve lütfen gidip sinemada izleyin, beni yanıltın diyorum. Bilemiyorum, belki de film havamda değildim, belki de 3 saatlik filmin ilk 1 saatinden sonra ara verip kalan 2 saati aralıksız izletip "kıç kurutan" maksimus sinema salonuna kızdım. Bilmiyorum işte vasattı film... Tamamen dialogdan ve sıradan bir konudan hoşlanıyorsanız gidin. Ama lakin ki sakın, Django'nun etkisinde kalıp da Samuel amcanın her hareketine gülmek üzere kendinizi ayarlayıp sinema yoluna koyulmayı düşünmeyin.

Film, Western sevenleri hayal kırıklığına kesinlikle uğratmıyor. Objektif bakmak gerekirse, benim gibi, Western ile işi olmayıp da Django'da ki değişiklik, farklı tat hatırına gitmek isteyen olursa pek fazla tatmin olacağını sanmıyorum.

Sonuç olarak diyebileceğim son şey: Sıkmıyor ama vasat.

The Hateful Eight Konusu


Hafif, çok hafif spoiler içerir konu. Okumadan önce dikkat edin :)

Konu şudur: İç savaşın bitmesi falan gibi durumlar var, ondan sonra, çeşitli unvanlara sahip bir kaç adamın bir kulübede (taverna da olur sanırım o eski barlar gibi bir şey) bir araya geldiği karlı bir yolculuk. Tabi ki bu adamlardan bir tanesi ödül avcısı. Yine neredeyse tüm western filmlerde olduğu gibi ödülünü idama götürüyor ve uğrayacakları, kar fırtınası sebebiyle mahsur kalacakları bu kulübe de acaba bu ödül avcısını kurtarmak isteyen birileri mi var? Konu bundan ibaret efendim. Evet, o kulübe de bu ödülü idamdan kurtarmak isteyen birisi var ama kim?

Son olarak da bu saçma yazıyı, kısa kapatmak üzere traileri verip yolumuza bakalım... Söyleyebileceğim tek güzel şey, atmosfer süperdi. Ama yalnızca atmosferle ve Samuel L. Jackson ile olacak iş mi bu bilmiyorum artık siz karar verirsiniz...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA