En Kullanışlı 8 Ücretsiz Cad Programı

Şubat 14, 2016 günü yayımlanmış ve 1 yorum yapılmış      

En Kullanışlı 8 Ücretsiz Cad Programı

Ücretsiz CAD Programları

Tasarımlarınızı yapıp harcamalarınızı en aza indirebilmek için en iyi ücretsiz CAD programlarını yazımızda bir araya derledik.

İyi bir CAD programı edinmek istiyorsanız bayağı bir parayı gözden çıkarmanız gerekiyor ancak hiç harcama yapmadan da bir kaç ücretsiz alternatife sahip olduğunuzu bilmenizde yarar var.

Ücretsiz olarak edinebileceğiniz en iyi cad programlarını indir bağlantıları ile birlikte yazımızda sizler için bir araya topladık. Dilerseniz fazla uzatmadan hemen listeye geçelim.

1. SketchUp

Windows ve Mac ortamlarında bulunan bu program; mimarlar, tasarımcılar ve yapı geliştiricileri için birebir ücretsiz bir alternatif.

SketchUp Make ile çizimlerinizi yapabiliyorsunuz. Ne demişler, en iyi yapılar çizimle başlar ve bu programda çizim ile ilgili tüm araçlar mevcut.

2. FreeCAD

Aklınıza gelebilecek tüm platformlarda yer alıyor FreeCAD. Bu program bir parametrik 3d tasarım uygulaması. Gerçek hayattaki nesneleri herhangi bir boyutta ve genişlikte yapabilme imkanınız bulunuyor. Parametrik tasarım, modeli dilediğiniz şekilde geriye ve ileri sararak tasarlayabilme özelliğini de beraberinde getirmekte.

FreeCAD ücretsiz, açık kaynaklı ve en çok eklenti desteği bulunan yazılım. Ayrıca kodlama desteği de diğer ücretsiz olanlara göre daha fazla diyebiliriz.

3. OpenSCAD

Katı 3 boyutlu CAD modelleri oluşturabilmeye imkan veriyor. Makine parçaları tasarlamak istiyorsanız, bu program tam size göre. Adından da anlaşılacağı üzere açık kaynaklı, ücretsiz ve tüm masaüstü platformlarda bulunuyor.

4. QCAD

2 Boyutlu tasarımlar ve modeller yaratmak için güzel bir program. QCAD programı ile teknik çizimler ve bina planları yapabilirsiniz. Ayrıca mekanik diyagramlar oluşturabilirsiniz.

5. KiCAD

Elektronik şemalar tasarlamak için geliştirilen bu uygulama da ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş. PCB tasarımlarını yapmak için fazlasına ihtiyacınız yok. EDA tasarımında kullanabileceğiniz yegane uygulama KiCAD diyebiliriz.

6. 3DCrafter

Gerçek zamanlı 3 boyutlu model tasarımı yapabiliyorsunuz. Ayrıca tut ve bırak mantığı ile 3d model tasarımı işini oldukça da kolaylaştırıyor diyebiliriz. 3 boyutlu nesne tasarımına farklı bir bakış açısı getiren program, Windows platformunda kullanılabiliyor.

7. NanoCAD

Profesyonel bir CAD programı olan NanoCAD, güçlü tasarım ve dizayn araçlarına sahip. Ayrıca kullanıma açık bir API aracı da bulunuyor. Kullanımı ve dağıtımı tamamen ücretsiz.

8. LibreCAD

Son programda ücretsiz CAD tasarımı için kullanabileceğiniz güzel bir alternatif. Yardımlaşma konusunda geniş bir kaynak ve kullanıcı kitlesi bulunduğunu hatırlatalım. Ayrıca kendi Wiki sayfasına da sahip olduğundan kaynak sıkıntısı çekmeyeceğinizi bilmenizi isteriz.

Keşke Türkçe bir kaynak veya Türkçe CAD programı da verebilseydik ama maalesef tamamı İngilizce. Neyse diyelim ve tasarımlarınızı ücretsiz yapmak gibisi olmasa gerek, şimdilik hoşça kalın diyerek bitirelim. İyi modellemeler...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA