Hiç Bilmediğiniz 9 Farklı İşletim Sistemi ve Değişik Masaüstü Tasarımları

Yazımızda, sizin bildiklerinizin dışında kalan dokuz farklı işletim sistemini ve onların gerçekten çok değişik masaüstü görünümlerini yazıyoruz…

Geçen bunca zaman boyunca, işletim sistemleri masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarlar için oldukça önemli bir konu oldu. Düzgün bir şekilde çalışan bir işletim sistemine sahip değilseniz bir bilgisayarı kullanmanın başka bir yolu şuan için maalesef yok.
 
Bir işletim sistemini veya onun kurulu olduğu bilgisayarı kullanmak pek zor bir şey değil. Herhangi bir teknik detay veya programlama ile ilgili bir şeyler düşünmenize gerek olmuyor çünkü programlama tarafını da teknik olayları da işletim sistemi kendisi hallediyor.
 
Aslında bilgisayarlar ilk doğduğunda ortalıkta daha henüz işletim sistemi diye bir şey yoktu. Ancak sonraları daha güçlü ve daha fazla işlevsel bilgisayarlar piyasaya çıktığında bu ihtiyaç gelişti ve işletim sistemleri yaratıldı.
 
İşletim sistemlerinden önce, bir bilgisayarı yönetmenin tek yolu kart kullanımıydı. Yani bilgisayara giriş ve komut verme işlemleri, içerisinde bir miktar program kodu bulunan bazı kartlar vasıtası ile yapılıyordu. Bu kartların İngilizce karşılığı Punch Card olarak bilinir. Ancak bu yönetim biçiminin işlevselliği tabi ki işletim sistemlerinin çıkışından sonra kazanılan başarıma kafa tutmayı bırakın yaklaşamaz bile.
 
Sonraki aşamalarda bilgisayar programcıları tarafından geliştirilen işletim sistemlerinin temelinde, bir bilgisayara verilebilecek tüm komutları daha da basitleştirme ve hayatı daha kolay bir hale getirme isteği yatıyor. Bu istek sayesinde de bilgisayarlar şuan ev kullanımına uygun hale gelmiş durumda. Bundan önce, programlama bilmeyen birisinin bilgisayar kullanması mümkün değildi.
 
Günümüzde, bilgisayar ve işletim sistemleri piyasasında bir kaç yazılım bulunuyor ve bunlar her sene çıkardıkları yeni sürümler ile piyasaya hükmediyor. İlk başta bu üç işletim sistemini kullanım sırasına göre bir yazıya dahil edeceğiz. İlk başta az kullanılan en sonda da en çok kullanılanı vereceğiz.
 

Linux

Linux açık kaynaklı ve gerçekten yüksek derecede verimli olduğu kadar her bilgisayar kullanıcısının isteyeceği esnekliğe de sahip olan bir işletim sistemi. Ancak bazı zamanlarda, Linux’u kullanmak teknolojiye yabancı olan kişiler için zorlu olabiliyor. Bu sebeple günlük kullanımı tercih eden kişiler bilgisayarlarında işletim sistemi olarak Linux’u pek tercih etmiyorlar. Linux işletim sistemi daha çok programlama bilgisine sahip olan ve işletim sistemini kendi ihtiyaçlarına göre şekillendirebilecek, kodlamasını değiştirebilecek kişiler tarafından kullanılmakta ve tercih edilmekte. Bunda açık kaynak olmasının ve sistem çekirdeğinde her türlü işlevsel değişikliğe, programlamaya izin vermesinin kaçınılmaz bir faydası var.
 

Windows

Microsoft tarafından üretilen ve geliştirilen Windows çok fazla platformda kullanılan yaygın bir işletim sistemi. Yalnızca kişisel bilgisayarlarda değil, cep telefonları, konsollar ve tabletlerde de kullanılıyor. Arayüzü, kod yapısı ve pazarlaması Windows’u dışa en kapalı ve değiştirmeye en müsait olmayan işletim sistemi konumuna getiriyor. Ancak öyle bir yanı var ki o da kullanımı en kolay ve kullanıcıya en basit arayüzü sunan, işlevleri gerçekleştirmeyi en çok basitleştiren hatta hiç bilgisayar bilgisi olmayan birisinin bile yapmak istediği şeyi kısa sürede çözebileceği yönde talimatlar ve seçenekler içeren bir işletim sistemi olduğu gerçeği. Son sürüm olan Windows 10 bilgisayar piyasasına feci halde hükmetmeyi de şuan başarıyor onu da belirtelim.
 

Apple OS X

Apple’in göz alıcı işletim sistemi OSX şuan seri üretimden çıkan tüm macbook ve mac bilgisayarlarda kurulu durumda. Ayrıca Windows’tan bu sisteme geçiş yapan çoğu kullanıcı ilk başta çok fazla zorlanıyor. Çünkü seçenekler, arayüz ve kullanım gerçekten çok farklı olduğu gibi çoğu kişi de Windows arayüzüne ve seçeneklerine göre tam tersi olduğunu düşünüyor.
 

Hiç Bilinmeyen 9 Farklı İşletim Sistemi

Yazımızın devamında bugüne kadar hiç görmediğiniz 9 farklı işletim sistemi ve onların arayüzlerini paylaşacağız. Çoğu sunucu ve İnternet tabanlı kullanılan bu kimisi özel kimisi de herkese açık sistemler gerçekten çok ilginç ve değişikler!
 

9. EyeOS İşletim Sistemi

 

8. GhostOS Sanal Bilgisayar

 

7. ChromeOS İşletim Sistemi

 

6. JooceOS

 

5. XinDesk

Uzak bağlantı ile evdeki masaüstü gittiğiniz her yerde diyebiliriz.

 

4. YouOS

Webtop yani web masaüstü tabiri ile yayına alınmış farklı bir platform. Kullanışlı ve işe yarar araçlar içerdiği gibi güzel masaüstü uygulamalarına da ev sahipliği yapıyor.

 

3. Zimdesk

 

2. GlideOS Çevrimiçi İşletim Sistemi

 

1. Desktop 2Sizin bildiğiniz ve kullandığınız farklı işletim sistemleri de varsa yorumlarda belirterek listeye dahil etmemize yardımcı olabilirsiniz. Bize göre en iyileri bunlar belki size göre daha farklı ve güzel işletim sistemleri vardır, kim bilir…

1 thought on “Hiç Bilmediğiniz 9 Farklı İşletim Sistemi ve Değişik Masaüstü Tasarımları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir