İnternetten Para Kazanmanın ve Ek Gelir Sağlamanın 20 Yolu

Haziran 03, 2016 günü yayımlanmış ve 1 yorum yapılmış      

İnternetten Para Kazanmanın ve Ek Gelir Sağlamanın 20 Yolu


Günümüzde artık çoğu kişi “ekstradan nasıl para kazanırım, nasıl ek gelir sağlarım?” sorusunu kendisine soruyordur. Yazımızda, İnternet üzerinden ek gelir sağlayabileceğiniz ve para kazanacağınız 20 yöntemden bahsediyoruz.


Bahsedeceğimiz yöntemleri kullanarak, tam zamanlı bir işte çalışıyor olsanız dahi ek gelir sağlama şansınız var. 

Başlamadan önce bir tavsiye isterseniz, yapacağınız en doğru şey bu yöntemlerden bir tanesini seçmek, ona bağlı kalmak, o konuda kendinizi geliştirmek ve ondan para kazanmak olmalı. Hepsiyle biraz uğraşayım, hepsine biraz zaman ayırayım demek pek doğru olmak çünkü hepsine vereceğiniz vakti yalnızca bir tanesine vermek sizin için çok daha verimli olacaktır.

Aşağıdaki yöntemlerin bazılarıyla kimisi yıllık 10 veya 20 bin kazanırken kimleri aylık 10.000 veya üstünde ek gelir sağlamakta. Hatta bazıları ek iş yerine ana işi olarak bu yöntemlerden bazısıyla meşgul oluyor.

Şimdi gelelim listeye. Sözü fazla uzatmadan İnternetten ek gelir sağlamanın 20 yöntemini verelim.

1. Affiliate Marketing (Satış Ortaklığı)

Bu yöntem, ek gelir arayanların en sık başvurduğu yol. Temel prensipte, ürünlerini satmanıza izin veren firmalar için çalışıyor ve onların ürünlerini satıyorsunuz. Bunun sonucunda da satış başına belirli bir komisyon elde ediyorsunuz.

Bu yöntemde 4 karakter bulunuyor. Bunlar; iş ağı, satışçı, yayıncı ve alıcı. İş ağı, satışçı ve yayıncıları bir arada tutuyor. Alıcılar da yayıncılardan satışçının ürününü alıyor. Gelen ve giden ödemeler iş ağının kontrolünde kalıyor. Biraz karışık gibi gelebilir ama sizin bunları düşünmenize gerek yok. Siz burada yayıncı konumundasınız ve satışçının ürünlerini yayınlayarak satmasını sağlıyorsunuz. O da size iş ağı üzerinden elde ettiğiniz komisyonu ödüyor.

Günümüzde binlerce insan satış ortaklığı ile gelir elde etmekte. Hatta bazıları günlük satışlardan binlerce lira kazanıyor ve bunu yalnızca İnterneti kullanarak yapıyor.

Satış ortaklığı programlarına örnek olarak GittiGidiyor, Skrill, iTunes, Hostgator ve Trendyol gösterilebilir.

Affiliate marketing nasıl yapılır diye soruyorsanız da bunun genel yöntemi bir web sitesine sahip olmak, oraya ziyaretçi çekmek ve satış ortaklığı reklamlarınızı yayınlamak gösterilebilir. Hatta bu reklamları farklı sitelerde ücret ödeyerek yayınlayanlar ve bunun üzerinden gelir ve gider orantısı kurarak kar elde edenler dahi var.

2. Seo Uzmanlığı

Seo dediğimiz şey kısaca arama motoru optimizasyonudur ve bir İnternet sayfasının arama motorlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlamaktır.

Bu biraz karışık, tecrübe ve uzmanlık gerektiren bir konu olduğu gibi, insanlar web sayfalarını daha üst sıralara taşıyabilmek için seo uzmanlarına yüksek miktarlarda para ödemektedir.

SEO için çeşitli yöntemler var. Bunların arasında yüksek kalitede içerikler oluşturmak, geri bağlantı sağlamak ve site içeriğinde optimizasyonlar yapmak yer alıyor.

Bunları biliyorsanız ve insanlara bu konuda yardımcı olabileceğinize inanıyorsanız gerçekten kendinize güzel bir ek gelir sağlayabilirsiniz.

3. Bir Blog Sayfası Oluşturun

2000’li yılların başında ortaya çıkan bloglar günümüzde çok fazla arttı. İnsanlar, çevresindekilere fikirlerini, maceralarını ve bildiklerini anlatmayı seviyor bu sebeple de bloglar günümüzde çok popüler.

Peki bir blogdan nasıl gelir sağlıyorsunuz? Çok basit. Sitenize reklamlar yerleştiriyor veya ziyaretçilerinizi satış ortaklıklarına yönlendiriyorsunuz. Bunun sonucunda da gelir sağlıyorsunuz. Tabi bunun tek bir yolu var o da sitenizi ziyaret edenlerin kayda değer olması yani güzel rakamlarda ziyaret almanız. Bunu yapabilmek için de faydalı, güncel ve detaylı bilgiler vermeniz gerekiyor.

Basit bir şekilde, ilgi alanlarınıza yönelik veya yaptığınız iş ile alakalı bir blog sayfası açarak bu işe kolayca girişebilirsiniz.

Hatta blog oluşturmanın ücretsiz yolları dahi var!

Ücretsiz bir blog açmak için şu siteleri ziyaret edebilirsiniz; blogger, wordpress, tumblr

4. Freelance Çalışma

İnternet üzerinde içerik sağlama, programlama, tasarım ve danışmanlık arayan bir çok insan var. Bunları bulabileceğiniz çeşitli forumlar ve siteler de bulması pek zor olmayan yerlerde.

Sitesi olan birisi, onun için makale yazmanızı isteyebilir. Yeni bir site oluşturmak isteyen başka birisi onun için proje kodlamasını yapmanızı veya sitenin tasarımını hazırlamanızı da isteyebilir. Bu gibi durumlarda da size ek gelir olanağı ortaya çıkar.

Freelance işler için takip eden siteleri ziyaret edebilirsiniz. Çoğu basit forum mantığındadır. Bazıları İngilizce içerikli sitelerdir. Buralarda dolandırıcılığa maruz kalmamak için ödeme konularına, çalıştığınız kişinin daha önce yaptığı veya aldığı işlerden gelen yorumlarına dikkat etmenizde fayda var. Freelance (serbest) çalışma için; r10.net, digitalpoint.com, freelancers.com, sadeceon.com ve webmastersitesi.com gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

5. İçerik Sağlayıcılığı

Blog sitelerinin de artmasıyla birlikte artık sitelere girilen yazılar ve bu yazıların güncel olması da bir ihtiyaç haline geldi. Çok fazla site var ancak bu sitelerin sahipleri içerik girişi yapamayacak kadar üşengeç veya hiç uğraşmak istemiyor.

Bu durumda siz devreye giriyor ve hazır makaleler yazarak bunları satışa çıkarıyorsunuz. Güzel bir dille yazılmış, akıcı anlatılan ve imla kurallarına uyan aynı zamanda da arama motorunun seveceği türden yazılar hazırlayabilirim diyorsanız, şu sitelerden bir tanesinde hemen hesap oluşturup yazarlık yapmaya başlayabilir ve makale satışından ek gelir elde edebilirsiniz; iyimakale.com, icerikpaneli.com, makalesat.com

Ayrıca Google amcaya makale sat yazarsanız, bu konuda bir çok sitenin daha var olduğunu görürsünüz. Dikkat etmeniz gereken girdiğiniz sitenin güvenilir olup olmadığını kontrol etmek bunun için de üye sayısının çok olması, ticaretin yüksek seviyede olması ve hakkında şikayetlerin bulunmaması yeterli.

6. Kullanmadığınız Eşyaları Satın

İnternette bir çok sanal pazar ve kullanıcıların ikinci el ürünler sattığı ortam bulunmakta. Evinizde olan, garajınızda bulunan ve kullanmadığını tüm eşyaları bu sitelerde uygun kategorilere ekleyerek satışını sağlayabilirsiniz.

Antik eşya ve koleksiyon eşyalarına sahipseniz bu size hiç tahmin etmeyeceğiniz miktarda gelir kapısı olabilir çünkü örnek olarak bazı kimseler parayı harcayacak yer kalmadığından tarihi eser paralara yüksek meblağlarda ödeme yapabiliyor.

Tavsiyem, evinize bir göz atın ve satmak isteyebileceğiniz her şeyi belirleyip bu sitelerde kendinize bir profil oluşturun.

Ürün satmak için şu siteleri ziyaret edebilirsiniz; sahibinden.com, gittigidiyor.com, letgo.com veya ebay.com

7. İnternet Üzerinden Ticarete Başlayın

Diyelim ki bir mağazanız var ve ayakkabı satıyorsunuz. Ancak henüz bir İnternet sayfanız yok. Bu sizin için büyük bir kayıp çünkü pazardaki payınızı kaçırıyor olabilirsiniz.

Hemen kendi adınıza bir site oluşturun ve uygun fiyatlı e-ticaret yazılımları kullanarak ürünlerinizi buradan satmaya başlayın. Bu tip yazılımlar muhasebe programlarınız ile entegre olabildiğinden stok takibi de gayet kolay olmakta.

Tabi sitenizi duyurmanız ve reklamını yapmanız da satışınızı kolaylaştıracaktır. Bu yüzden şu sitelerden bir tanesini kullanarak reklamınız yapabilirsiniz; google adwords, yandex veya admob

Aynı zamanda, bir önceki başlıkta bahsettiğimiz siteler üzerinden de bir profil oluşturarak bu konudaki satışlarınızı desteklemeniz mümkün.

8. Nakit Geri Ödeme ve İndirim Yapan Siteleri Kullanın

Bazı siteler bazı satışçılardan yapacağınız alışverişler veya belirli zamanlarda yapacağınız alışverişler için size belirli miktarlarda geri ödeme yaparlar. Buna örnek olarak sanalpazar.com sitesinin belirli zamanlarda size 10 TL ücretsiz hediye kuponu vermesi örnek gösterilebilir.

Bazı sitelerde bu geri ödeme %10 oranlarına kadar çıkabiliyor. Bunun sonucu şöyle ortaya çıkıyor: Gidip de bir elektronik mağazasından 1000 TL’ye bir LED televizyon almak yerine, %10 indirimli olarak İnternet üzerinden aynı ürünü 900 TL’ye alıyorsunuz ve 100 TL gelir sağlamış oluyorsunuz.

Bazı alışveriş mağazaları, gidip mağazadan almak yerine İnternet siteleri üzerinden alışveriş yapan müşterilerine belirli oranlarda indirim uygulayabiliyor. İnternete özel indirim bir çok markada mevcut.
Bu tam olarak gelir değil tabi de en azından kar sağlamış oluyorsunuz diyelim.

9. Bildiklerinizi Bir eKitap Yazarak Anlatın

Öğretmen misiniz veya herhangi bir konuda yeterli bir teknik bilgiye ve tecrübeye sahip olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Öyleyse insanlar bunu sizden öğrenmek isteyecektir.

Programlama biliyorsanız programlama konusunda bir ebook veya İngilizce öğretmeniyseniz “10 saatte İngilizce konuşmayı öğrenin” tarzı bir kitap yazabilir ve bunu İnternet üzerinden tanıtarak satar böylece ek gelir kazanırsınız.

eBook piyasası hafife alınmayacak kadar gelir kapısı olabiliyor. Bu sebeple insanların ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz bir konuda bilgi sahibiyseniz bu yöntemi deneyebilirsiniz.

İnsanların sorunlarına çare olabilecek bir konu, başarıyı daha kolay getirecektir. Biraz abartılı bir örnek vermek gerekirse; “5 saatte yazılımcı olun” veya “1 ayda six pack kaslarınız olsun” gibi kitaplar bir çok kişiye kolayca satabilir.

Tabi insanları kandırmamakta da fayda var diyelim…

10. Gelir Paylaşımlı Siteler

Bazı siteler, onlara yazarlık veya içerik sağlayıcılığı yapmanız karşılığında gelirlerinden size pay verirler. Bunu yapmak için herhangi bir siteye veya başka bir şeye ihtiyacınız yok çünkü size gereken tek şey bir Adsense veya benzeri reklam yayınlayıcı üyeliği.

Adsense, admob veya benzeri siteler size reklam kodları verir ve bunu sitenizde yayınlayarak gelir elde edebilirsiniz. Dediğimiz gibi bir siteniz olmadığını da biliyoruz o yüzden gelir paylaşımlı sitelerden bir tanesine katılarak içeriklerinizi bu siteye girmeye başlayabilir ve reklamlarınızı da yine oraya koyarsınız.

Gelir paylaşımlı sitelerin en güzel özelliği bir çok yazara sahip olması, aktif şekilde içerik girişinin yapılması ve dört koldan giriş olduğu için yüksek trafiğe sahip olmasıdır.

Buradaki dezavantaj, kazanacağınız gelirin yalnızca sizin yazacağınız yazılarda ve sayfalardan olması. Bu yüzden güzel yazılar yazmanız gerekiyor.

Bu yöntem ile günlük 50 veya 100 lira civarında para kazanmanız içten bile değil yeter ki güzel içerik sağlayın, bilgilendirici ve kaliteli yazılar yazın ki ziyaretçiniz olsun.

11. Teklif Siteleri

Bazı siteler size tekliflerde bulunur bunun yabancı dilde karşılığı offer oluyor. Peki nedir bunlar diye soruyorsanız; bir uygulamayı indirip telefonunuza kurma, İnternet üzerinden anket doldurma veya bir reklama tıklama gibi şeyler.

Güvenilir olan siteleri tercih etmenizde fayda var ve bir siteye üye olup tekliflere katılmaya başlamadan önce mutlaka o site ile ilgili şikayet var mı, dolandırıcılık yapıyor veya yapmışlar mı arama yaparak kontrol edin.
Bu konuda en yaygın durum, cep telefonlarına uygulama indirmek olarak biliniyor. Teklif siteleri belirli gün ve zamanlarda size indirebileceğiniz uygulamalar sunuyor ve bunları indirip kurduğunuzda da gelir elde ediyorsunuz.

Hatta bazı uygulama veya oyunları kurduktan sonra oynadıkça da oynadığınız süreye göre geliriniz artıyor.

Bu tarz siteler için şuan verebileceğimiz bir örnek yok ancak arama yaparak bayağı bir çoğuna ulaşabilirsiniz.

12. Mobil Uygulama Yapın

Android veya iOS programlama bilgisine sahipseniz, kendinize güzel bir ek gelir oluşturma şansınız var. Hatta piyasada öyle uygulamalar var ki, hiçbir programlama bilgisine sahip olmadan mobil uygulamalar hazırlamanıza yardımcı oluyorlar.

Kopyala yapıştır ve tut bırak tarzında kullanabileceğiniz bu editörler ile uygulamalar hazırlayabilir ve bu uygulamaların içerisine reklam koyarak indirildikçe ve kullanıldıkça gelir sağlayabilirsiniz.

İnsanlar artık kafayı cep telefonlarından kaldırmıyor. Bu sebeple de mobil uygulama geliştiricileri ciddi miktarlarda paralar kazanıyor. Neden siz de bunlardan biri olmayasınız?

Yalnızca bunun kolay bir iş olmadığını bilmeniz gerekiyor. Biraz tecrübe ve sabır lazım.

13. Sanal Ticaret ve Alım Satım Yapın

Bazen, bazı eşyalar veya hizmetler piyasa fiyatlarının altında satışa sunulabiliyor. Bu da genellikle bahsettiğimiz ikinci el eşyaların satıldığı sitelerde gerçekleşiyor.

Piyasayı yakından takip ederek fiyatının altında satışa sunulan ikinci el eşyaları alabilir ve bunları sonradan normal fiyatlarına satarak ek gelir elde edebilirsiniz.

Normal hayattaki araba alım satımı veya ev alım satımı ile aynı şey yalnızca ürünlerin fiyatları daha az diyebiliriz bu konuda.

Örnek olarak; normalde fiyatı 100 TL olan bir bilgisayar işlemcisini, ikinci el siteleri veya forumlarda 80 TL civarına satan birisi karşınıza çıkabilir. Veya birisi acil nakit ihtiyacından dolayı fiyatının altında bir LCD monitör satabilir. Bu ve bunun gibi örnekler bolca mevcut.

14. Satış Temsilciliği

Yurt içi ve yurt dışındaki birçok firma satış temsilcisine ihtiyaç duyuyor. Onlar ürün veya hizmetlerini satmak istiyor siz de bu satışlardan gelirinizi alıyorsunuz. Bu yöntem, satış ortaklığı ile neredeyse aynı ve uzun zamandır kullanılmakta.

Ancak tek dezavantajı işin kolay bulunamaması olarak gösterilebilir. Bunun için yurtdışı firmaların yaşadığınız yerde satış temsilcisine ihtiyacı olup olmadığını araştırmak en doğrusudur.

Örnek olarak yurt dışı kaynaklı bazı oyun firmaları, Türkiye’de bulunan İnternet cafelerde yeni çıkardıkları oyunlarını tanıtmak ister ve bunun için de kalkıp buraya kadar gelmeye zahmet etmek istemezler. Bu durumda siz onların satış temsilcisi olur ve isteklerini yerine getirirsiniz…

15. Hizmet Arayanlara Ulaşın

Pek çok insan çimlerini biçemez veya kapısının önüne biriken karları temizleyemez. Şaka bir yana, İnternet üzerinde son zamanlarda hizmet veya usta arayanların sayısı çoğaldı.

Sizin de bir konuda ustalığınız var ise bu insanlara ulaşmak için şu siteleri kullanabilirsiniz; bin1usta.com, hizmetburada.com, armut.com ayrıca sahibinden.com hizmetler bölümü

16. Daha Az Para Harcayın

İşte geldik o klişe lafa. İnternet üzerinden para kazanmakla hiçbir alakası yok ama ek gelir elde etmek istiyorsanız daha az para harcamak size çok fazla yardımcı olacaktır. Harcanmayan 1 lira kazanılan 1 liradır diyerek devam edelim…

Örnek olarak haftada bir kez dışarıda yiyor ve 50 lira harcıyorsanız, bu aylık 200 lira yapar. Yıllık bazda bakarsak da 2500 liraya yakın bir gider anlamına geliyor.

Bu ve bunun gibi harcamalardan kaçınarak uzun vadede bayağı bir ek gelir elde etmiş olursunuz.

17. Video Yayıncılığı Yapın

Youtube bildiğiniz gibi güzel bir video sitesi. Peki bu site üzerinden yüz binlerce kişinin binlerce lira kazanıyor olduğundan haberiniz var mıydı?

PewDiePie adıyla bilinen ve oyun oynarken kendisini videoya çekerek kanalında yayınlayan arkadaşın geçtiğimiz yıl elde ettiği kazanç 7 milyon dolar olarak açıklandı. Bu da arkadaşın aylık 600 bin dolara yani 2 milyon liraya yakın gelir elde ettiği anlamına geliyor.

Eğer siz de bir konuda yeteneğe sahipseniz, insanlara neyin nasıl yapılacağını anlatmayı da seviyorsanız kendinize bir Youtube veya benzeri video sitelerinde kanal açabilir ve video yayıncılığından gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bu konuda popüler olmak ve videolarınızın sosyal mecralarda yayınlanması gelirinizi kat ve kat arttırır.

18. Yeteneğinizi Satın

İnternet üzerinde pek çok stok resim satabileceğiniz mecra var. Bunlara en güzel örnek olarak Deviant Art gösterilebilir. Eğer güzel çizimler yapabiliyorsanız, bunları bu tarz sitelerde satışa çıkarabilirsiniz.

Aynı zamanda el işi yapanlar için de Pinterest, Instagram tarzı siteler ürünlerini satmak için güzel bir ortam.
Hatta güzel fotoğraf çekebiliyorsanız ve fotoğrafçılık sanatına hakimseniz, çektiğiniz fotoğrafları da güzel ücretler karşılığında satabileceğinizi belirtelim.

Bu tarz sitelerden her gün binlerce fotoğraf satın alınıyor ve çeşitli mecralarda kullanılıyor.

19. Özel Ders Verin

Şüphesiz ki herkese hitap etmeyen bir yöntem olduğunu düşünüyorsunuzdur ancak emin olun ki öyle değil. Elbet sizin de bir konuda bilginiz, tecrübeniz veya yeteneğiniz vardır. Bu sebeple özel ders verebileceğiniz birileri de mutlaka çıkacaktır. Yani illa öğretmen olmanız gerekmiyor…

Bildiğiniz gibi artık görüntülü konuşma uygulamaları var. Skype ücretsiz olarak kullanılabiliyor ve saatlerce görüntülü ve sesli konuşmaya imkan tanıyor.

Bu tarz uygulamalar ile birebir özel ders vererek ek gelir elde edebilirsiniz.

Ders vereceğiniz kişileri bulmak için de sahibinden.com tarzı ilan sitelerine ilanınızı açabilir veya özel ders sitelerinde kendinize bir profil oluşturabilirsiniz.

20. Döviz Alım Satımı Yapın

İnternetin kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte bankaların İnternet bankacılığı anlayışı gelişti ve hepsi İnternet şubeleri oluşturdular.

Bu İnternet şubelerini kullanarak döviz alım satımı yapabildiğinizi biliyor muydunuz? Hatta bazıları altın alım satımını dahi gerçekleştiriyor.

Yapmanız gereken döviz piyasasını takip etmek ve belirli zamanlarda alım satım yaparak kendinize ek gelir sağlamak. Bunun için size tek gereken biraz şans ve elinizin altında İnternete bağlı bir cihazın bulunması. Bu bir bilgisayar da olabilir bir cep telefonu da!

Şimdilik anlatacaklarımız bu kadar. Aslında bayağı bir yöntem var ve bunlardan size uygun olanını seçip hemen işe koyulmak için de bolca zamanınız muhakkak vardır!


Herhangi bir konuda bilgiye ihtiyacınız olursa sormaktan kaçınmayın, yorum atın cevaplayalım.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA