En iyi Android Silinen Dosya ve Rehber Kişilerini Kurtarma Programı

Daha önce hiç rehberdeki kişileri kaybettiğiniz veya yanlışlıkla sildiğiniz oldu mu? Benim oldu, o yüzden sizlere Android telefonlarda kullanabileceğiniz en iyi kurtarma programını tanıtıyoruz.

Herkesin hayatı boyunca mutlaka en az bir kez karşılaştığı bu sorun gerçekten çok can sıkıcıdır. Genelde telefonu fabrika ayarlarına sıfırlama ile gerçekleşen bu durum, rehberin bir anda boşalması ile bayağı bir hayal kırıklığı yaratır.


Eskiden telefonların hafızası yoktu veya çok kısıtlıydı. Bu sebeple insanlar rehberdeki kişileri sim kartlara kaydederdi. Sim karta kayıt yapmak da gerçekten büyük bir zulümdü. Çünkü kişi adını tam yazamadığınız gibi yalnızca 100 kişi gibi kısıtlı bir kayıt imkanı da veriyordu.


Günümüzde telefonların gelişmesi ve hafıza boyutlarının artması ile birlikte rehberler akıllı cihazlara kaydedilmeye başlandı. Tabi ki çok daha fazla kayıt imkanı var. Günümüzün telefonlarını göz önüne aldığımızda buna sınırsız bile diyebiliriz çünkü örnek olarak en düşüğünü göz önüne alırsak 4GB hafızası olan bir telefonu kişi kaydederek doldurmanız neredeyse imkansızdır. Güzel görünen bu özellik, aslında yazımızın konusunu da beraberinde getiriyor…


Akıllı cep telefonlarına kaydedilen rehber, resim, video ve benzeri dosya içerikleri, telefonu fabrika ayarlarına döndürdüğünüz zaman tamamıyla silinir.


Ne yazık ki cihaz bu konuda çoğu zaman uyarı bile vermez. Yalnızca “cihaz fabrika ayarlarına döndüğünde her şey sıfırlanır” tarzı bir ibareyle sizi geçiştirir bile diyebiliriz. Masum olan bizlerin ise aklına rehberin de silineceği hiç gelmez…


Rehberi silen çoğu kişi yardım edin nidalarıyla ortalıkta dolaşır bu konuda pek çok konu ve yazı görebilirsiniz. Hangimiz görmemiştir ki: “Rehberi sildim, nasıl geri yüklerim lütfen yardım edin” tarzı bir forum başlığını? Sanırım pek çoğumuz görmüştür…


Merak etmeyin, biz TeknoZort olarak yardımınıza koşuyoruz. Sizler ile paylaşacağımız program ile yalnızca Android telefonunuzdaki rehber kişilerini kurtarmakla kalmayacak, ayrıca resimleri, videoları ve diğer dosyaları da kurtaracaksınız. Ne de olsa, rehberi geri yüklemek kadar, Android cihazlarda silinen resimleri kurtarmak da bulut kullanmayan arkadaşlar için oldukça lazım olan bir şey.

Ayrıca mutlaka işine yarayanlar olacaktır, bu program ile arama kaydını dahi geri yükleyip kurtarmanız mümkün. Pek tabi silinen kısa mesajları (sms) geri yükleyip kurtarmak da programın güzel özellikleri arasında.


Yani kısaca, bir Android cihazdan silinen her şeyi kurtarabiliyorsunuz bu uygulama ile. Ön yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, şimdi programa geçelim…

Android Kurtarma Programı: DR.FonePiyasada yer alan kurtarma programları arasında en yüksek kayıp veya silinen dosya bulma yüzdesine sahip program DR.Fone olarak gösterilebilir.

Bu program ile silinen; rehber, kişiler, resimler, videolar, arama kaydı, sms mesajları ve diğer tüm dosyaları kurtarmak mümkün. Pek tabi tüm dosyaların içinde ses dosyaları da var. Ayrıca programın yaklaşık 5000’den fazla Android cep telefonu ile uyumlu çalışabildiğini de belirtelim.


Harici bellekten kurtarma yapabildiği gibi, telefonun dahili hafızasından da bu yukarıda saydıklarımızı kurtarabiliyor.


Size yardımcı olabileceği durumlar arasında sistem hataları, veri kayıpları, silinmeler ve unutulan şifre durumları gösterilebilir. Örnek olarak şifrenizi unuttunuz ve telefonu açamıyorsunuz diyelim, bu durumda yine de dosyalara erişebilirsiniz.

Şifreli telefonda dosyalara erişmeyi etik durumlar için kullanmak tabi ki herkesin görevi…


Ayrıca DR.Fone adlı programı yedekleme için de kullanarak, sonraları suya düşen telefondan veri kurtarma derdine de düşmezsiniz bunu da belirtmekte fayda var.


Telefondan kurtarılan kısa mesajlar HTML ve XML biçeminde dışarı aktarılabiliyor. Yine kurtaracağınız rehber kişilerini de vCard formatı olarak dışa aktarabiliyorsunuz. Bu aktarımları da daha sonra içe aktarma işleminde kullanmanız mümkün. Yani bir telefondan diğerine veri ve rehber taşımak için de program kullanılabilir.

Anlatıma geçeceğiz ama silinen WhatsApp mesajlarını kurtarabildiğini de söylemiş miydik? Bu program ile WhatsApp üzerinden paylaştığınız ek dosyaları ve resimleri dahi kurtarabiliyorsunuz.

Cep Telefonundan Silinen Veri Nasıl Kurtarılır?Şimdi geçelim uygulamayı nasıl kullanacağınızı anlatmaya. Programın indirme bağlantısını paylaşmıyoruz ancak Google’da arayarak kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca programın ücretli olduğunu ve 30 günlük deneme sürümünün de bulunduğunu belirtelim. Bu durumda hangi sürümü indireceğiniz size kalmış…

  1. Bilgisayarınıza indirip kurduktan sonra, DR.Fone uygulamasını başlatın ver Data Recovery (Veri Kurtarma) tuşuna tıklayın.
  2. Android telefonu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın ve cihazın ayarlar kısmından USB Debug (USB hata ayıklama) seçeneğinin etkin olduğundan emin olun. Bu ayarı geliştirici araçları kısmında bulabilirsiniz. 4.2 veya üzeri bir Android sürümde telefona sahipseniz, cihaz bir açılır pencere ile size izin verilsin mi diye zaten sorar.
  3. Telefonu bağlamayı başardığınızda DR.Fone kurtarabileceği dosya türlerini ekranda gösterecektir. Buradan ihtiyacınız olanları seçin. Ardından ileri tuşuna basarak devam edin.
  4. Sonraki ekranda mod seçimi çıkacaktır. Standart modda daha hızlı tarama gerçekleşir. Diğer (gelişmiş) seçeneği ise daha yavaş tarar ancak daha fazla dosyaya ulaşır. Uygun olanı seçip başlat tuşuna basın.
  5. Başlattıktan sonra DR.Fone telefonun dahili ve harici hafızasında bulabildiği her şeyi size listeler ve bunu sol kısımda kategori halinde de görebilirsiniz. Taramaya başladığı sırada sizden süper kullanıcı yetkisi isteyebilir buna izin vermeniz gerekiyor.
  6. Ardından kurtarmak istediğiniz şeyleri seçip altta yer alan kurtar tuşuna basmanız yeterli.

Eğer telefonun SD kartından veri kurtarmak istiyorsanız, kartı bilgisayara takıp aynı işlemleri yapabilirsiniz. Yani bu durumda telefona dahi gerek olmuyor.


Arkadaşlar programı denedikten sonra bizimle deneyimlerinizi yorum yaparak paylaşırsanız seviniriz. Eğer bir problem yaşarsanız da yazın yardımcı olalım.

3 thoughts on “En iyi Android Silinen Dosya ve Rehber Kişilerini Kurtarma Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir