PS4 Kesin Kırıldı (Bu Kez Doğru Alarm) – MTX Key Chip ile Oyun Kopyalama

Sitemizde önceden de yayınlanan haberlere bir yenisini daha ekliyoruz ve bu kez doğru alarm verdiğimizi belirtmek istiyoruz şayet İstanbul içerisinde bu işi yapan bir kaç yerin olduğunu telefon ile teyit ettik yani PS4 kırıldı.
Bazı arkadaşların pek beklediği gibi bir kırma yöntemi olmayacağı kesin bu olayın. Ancak amaç kopya oyun oynamak olduğundan işe yaradığı da göz ardı edilemez. Yani en azından oyunlara 200 lira vermek yerine 20 lira vermek daha iyidir diyebiliriz.


Öncelikle, İstanbul / Bakırköy’de bu kırma işlemini yapan bir yer bildiğimizi belirtelim. Öğrenmek isteyen arkadaşlar yorum bıraksın veya mesaj göndersin.

PS4 Kırma Yöntemi 2017

Uzun süre önce ortaya çıktığı söylenen ve bir süredir saklı olarak Japon veya Çinli (kısaca çekik gözlü) bir kardeş tarafından test edildiği iddia edilen MTX Key adlı küçük bir elektronik devre, son günlerde YouTube ve benzeri video paylaşım sitelerinde kol geziyor. Adamlar bu olayı ilk başlarda bildiğiniz kendi arkadaş guruplarında kopya oyun oynamak için kullanmış.


Şuan 4.72 sürümüne kadar tüm PS4 modellerinde çalıştığı teyit edilen parça, PS4 sistemine donanımsal olarak monte edilmekte ve oyun paylaşımı metodu ile çalışmakta. Daha önce blogda yazdığımız başka bir yazıda da Brezilyalı arkadaşların bu metot ile kopya oyun yüklediğini duyurmuştuk ki bu seferkiler de oradan yola çıkmış gibi görünüyor.

Yani Sony yapacağını yaptı ve bir açık vermesi kaçınılmaz olan yerden açık verdi diyebiliriz. Bu secondary hak primary hak olaylarından başlarının ağrıyacağını ben biliyordum desem belki bir kaçınız inanır.

Neyse… PS3’den hatırlayacağınız Cobra ODE ile aynı görünüme sahip olan bu modchip aslında onunla aynı görevi yapmıyor. Yani aynı mantıkla çalışmıyor. Şimdi isterseniz birazcık onu anlatalım.

MTX Key Nedir ve Nasıl Çalışır?

MTX Key, en basit mantıkla oyunların paylaşımını sınırsız sayıya çıkaran bir işleve sahip. Yani şöyle düşünürsek, arkadaşınız sahip olduğu bir oyunu sizinle paylaşıyor ve bir daha da başkasıyla paylaşım yapamıyor. Ancak MTX Key kullanımında, bu paylaşım sınırsıza çıkarılıyor. Yani hem sizinle, hem Ahmet ile hem Mehmet ile oyunlarını bir güzel paylaşabiliyor ve bu arkadaşlar da USB yardımı ile bağladıkları harici disk üzerinden oyunlarını bir güzel oynuyorlar.


Tabi bu iş en çok kimlerin hoşuna gidiyor diye sorarsanız, bir ton oyuna sahip olabilecek ve bunu herkese para karşılığı yüklemeyi de çok sevecek bizim PS4’cü abilerin 🙂 Evet, şu hani sokak aralarında veya eski usül çarşılarda bulunan dükkan sahibi abiler.


Yani kısaca, MTX Key’in çalışma mantığına göre, bir kişinin oyunu legal olarak satın alması gerekiyor ve ardından bunu modchip kullanarak sınırsız sayıda kişiyle paylaşabiliyor. Kopya oyun oynayacak kişilerin de bu paylaşımlı hesaba (tüm oyunların olduğu) giriş yapması ve ardından bir takım işlemleri gerçekleştirdikten sonra çıkış yapıp kendi hesabına geçmesi ve oyunları oradan oynaması gerekiyor.


Bu da şu anlama geliyor, bizim PS4’cü abiler tüm oyunların bulunduğu kopyalama için kullandıkları hesaplarını herkes ile paylaşacak. Umarım başlarına bir şey gelmez 🙂


Şimdi isterseniz biraz da teknik bilgi verelim…


MTX Key alsam ben bu işi yapabilir miyim acaba yani bizim PS4’cü abilere para kazandırmadan bu iş mümkün olur mu diye kendinize soruyor olabilirsiniz. Cevap: Zor. Sebebi de işin içinde yine Cobra ODE’den hatırlayacağınız cihazın içinin açılması işlemi hatta onda bile olmayan lehimleme olayı var.


Bu arada MTX Key aşağıdaki resimde göreceğiniz gibi gayet çirkin bir şey.

Modchip lehim yardımı ile PS4 ana kartına bağlanıyor. Ardından da bir takım menü seçimleri ile oyunları kopya olarak oynayabilmeniz mümkün oluyor.


Kopya oyun oynama işlemini 12-13 kısa adımda gerçekleştiriyorsunuz. İşin teknik kısmını merak eden arkadaşlara yazının sonunda MTX Key bağlama ve kurulum dokümanını paylaşacağız.

PS4 Kopya Oyun Oynarsam Banlanır mıyım?

Tabi ki evet. Yani bunun için şuan net bir şey var demiyoruz ancak Sony illa ki cihazı manipüle edenleri tespit edip hesaplarını banlayacaktır. Bu sebeple dikkatli olmakta ve sistemi son yazılım sürümüne güncelleme yapmamakta fayda var. Yani eğer 4.72 sürümde bulunuyorsanız orada kalın, otomatik güncellemeleri iptal edin ki cihaz kendini yükseltmesin. Ya da siz de bizim gibi korsana karşı olan, emeğe saygı gösteren legal oyuncularsanız cihazınızı hemen bugün yükseltin! (Korsana hayır! :))

Bu Kırma Yöntemi Popüler Olur mu?

Pek muhtemel görünmüyor ancak Sony’nin atacağı adımlar da bunda çok önemli. Yani paylaşımı yapan hesap ve paylaşımcı gurubun artması ile birlikte olayın göze batacağı aşikar görünüyor.


Brezilya’da raspberry pi ile aynı yöntemle oyun kopyalandığı dedikoduları bir ara ortalarda dolanmıştı hatta biz de şu yazıda bunu biraz anlatmıştık aylar önce. Doğruluğu kesin değil demiştik ama doğru gibi duruyor şayet bu olayın doğruluğu kesin. (Bu arada yazı başlığımız da güzelmiş hani: “PS4’e beklenen darbe sambacılardan geldi” hahahahaha)


Yani düşünsenize, 150 tane adam, bir tane PS4’cü abi ile oyun paylaşıyor. Bu paylaşımı mümkün kılanlar demez mi hop ne yapıyorsunuz bakalım 🙂


Ah şu PS3’de olduğu gibi Habib‘ler, Rogero‘lar bir türlü bu işe de el atamadı. Oysa ne güzel de CFW‘ler yapıp her şeyi mümkün kılmışlardı PS3 üzerinde. Kırma dediğin şey o işte bu değil ama hiç yoktan da eldekinin değerini bilmekte fayda var diyebiliriz.

PS4 Kırıldı mı?

Evet 20 Temmuz 2017’de yazdığımız bu yazıda şunu söyleyebiliriz ki pek ps3 benzeri olmayan bir yöntemle de olsa PS4 kırıldı. Kopya oyun oynama bir süreliğine de olsa mümkün olabilir. İşlemin nasıl olduğunu söylemek gerekirse ps4 kırma yazılımsal olarak değil donanımsal olarak yapılıyor.


Ana kart üzerinde bulunan belli bir bölgeye (slim modellerde MXIC çipsete önden, diğer modellere arka PCB üzerinden) modchip lehimlenerek bazı menü işlemleri yapılıyor. (Ağ kablosu tak çek, o hesaptan ona geç gibi…) Ardından da oyunlar PS4 XMB menüde beliriyor. Bununla ilgili bir kaç video paylaşalım…


Aşağıdaki video da da oyunları kopyalamış bulunan bir arkadaş var sanırım şayet adamın menüsü oyun dolu ve harici diski de takılı durumda.Yöntemi nasıl yaptığını göstermiyor ancak oyunlardan durum belli sanırım.


Bir de aşağıdaki Arap kardeşimizi verelim. Kendisi bu işlemin yalnızca 4.71 ve 4.72 sürümlerinde çalıştığını iddia ediyor ve nasıl yapıldığını da yine video da anlatıyor. Arapça konuşmasına rağmen çekik gözlü kardeşin yaptığı PDF anlatımından ve videodan çok daha iyi ve açıklayıcı anlattığı kesin.Arap ve büyük ihtimalle arkadaki alet edevattan da belli olduğu üzere para için bu işi yaptığı anlaşılan arkadaşın PS4 kırma videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.


Peki Yeni Güncelleme Gelirse ne Olacak?

Yeni bir güncelleme durumunda, ban olayında da anlattığımız gibi modchipin devre dışı kalma ihtimali yüksek şayet bizlerin haberi varsa şuan Sony’nin de olaydan kesinlikle haberi vardır ve bu açığı kapatmak için çalışmalara çoktan başlamıştır.


Kısaca bu parçayı (MTX Key) sisteminize taktırırsanız güncellemeden en azından bir süreliğine (yeni haber gelene kadar) uzak durmanız iyi olur.

MTX Key Kurulum Aşamaları

Konunun teknik detayını merak eden arkadaşlar için şu dokümanı ve adımları da paylaştıktan sonra yazımıza son verelim. Adımları çekik gözlü arkadaşın mükemmel İngilizcesinden çevirmeye çalıştığımız için olduğu kadar idare ediniz.


Öncelikle bu aletin cihaz içinde nasıl durduğunu merak eden arkadaşlar için bir resim paylaşımı yapalım…

Ardından da adımları verelim…

 1. Sistemi son versiyona güncelleyin (anlatılana göre 4.71)
 2. Anlatıma göre MTX Key’in kablolarını ana kartın üzerine sırasıyla lehimleyin
 3. WIFI bağlantısını kapatın, ethernet kablosunu takın ve sistem ayarlarından kablolu bağlantıya geçip bağlanılabilirliği test edin.
 4. PSN / Hesap yönetimi menüsüne girin
 5. Giriş yapın (PS4 paylaşımlı hesaba)
 6. “Release certification” dialogunu açın ve ilk etapta onaylamayın
 7. Sonra ethernet kablosunu çekin ve MTX Key üzerindeki A tuşuna basın
 8. Ardından DNS hatası alacaksınız YES tuşuna basın
 9. Sonra güç menüsüne girin ve tekrar giriş yapın
 10. Tekrar “Release certification” dialogunu açın ve yine onaylamayın hemen
 11. MTX Key üzerindeki B tuşuna basın
 12. Bu kez DNS hatası almayacaksınız ve dialogu onaylayın
 13. Hesap yönetimine dönüp çıkış yapın ve kendi hesabınıza giriş yapın
 14. Harici diski USB yardımıyla bağlayın (içinde yedeklenmiş oyunların bulunduğu) ve ana menüde bu oyunlar bir bir belirecektir.

Arkadaşlar haberimiz bu kadar. Umarım bir çoğunuzun işine yarar ama bizden söylemesi kopya oyun oynamayın. Emeğe saygı 🙂

5 thoughts on “PS4 Kesin Kırıldı (Bu Kez Doğru Alarm) – MTX Key Chip ile Oyun Kopyalama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir