CERN Deneyi 2017 Nihayet Sonuçlandı – Son Durum, CERN ve Tanrı Parçacığı Hakkında Tüm Detaylar

Aslında bir çok kişi uzun zaman önce takip etmeyi bıraktı ancak CERN deneyi her zaman gizemini korumayı başarmış bir girişimdir. Sonuçlandı sonuçlanacak derken nihayet 2017 yılının sonlarına geldiğimiz şu günlerde deney sona erdirildi.

Yazımıza CERN hakkında ufak bilgiler verip hafızamızı tazeleyerek başlayalım. Bilakis konudan hiç haberi olmayan arkadaşlar için de faydalı olacaktır.


Öncelikli amacı “karşıt madde” denen ve bir diğer adıyla “higgs bozonu” olarak adlandırılan şeyi bulmak olan bu deney, uzun yıllardan beri devam ediyor.


Bu kayıp maddeleri bulduktan sonra amaçları ne olacak bu bilim insanlarının derseniz, hayatın ve varoluşun sırrını çözmek istediklerini belirtebiliriz.


Anlayacağınız üzere bu kayıp maddeye bir bakıma “yaşam parçacığı” da deniyor. Deney, İsviçre – Fransa arasında bir yerlerde yerin altında kurulan büyük bir laboratuvar içerisinde gerçekleştirildi.


Bu laboratuvardaki bilim insanları, Dünya’nın Big Bang (büyük patlama) ile oluştuğuna inandıkları için, bunu yapay bir şekilde canlandırmaya ve böylece evren var olduğundan beri orada olduğu düşünülen karşıt maddeye ulaşmaya çalışıyorlardı.


Yaklaşık olarak 1990’lı yılların başında CERN için hazırlıklar başladı ve tam olarak 2008 yılında deney başlangıcı verdi.


Yapılan açıklama neticesinde de 2017 yılında resmi olarak sonlandırılmış bulunuyor.

Big Bang Deneyi Nasıl Yapılıyor?

Kilometrelerce uzunluktan oluşan bir tünel içerisinde mümkün olan son hızda çarpıştırılan atomlar ile deney yıllardır tekrarlanıyor.


Bundan önce basına verilen demeçlerde amaçlarının bu çarpıştırmayı daha da hızlandırmak olduğunu defalarca söylediler ve uzun süre de bu olay böyle devam etmiştir.


Deneyde kullanılan, tünel dediğimiz ve tam olarak 27 kilometre uzunluğunda olan şeyin adı da “büyük hadron çarpıştırıcısı” olarak verilmiştir.

Sanırım bu kadar hatırlatma yeter. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi için çok önceleri blogda yayımlanan şu yazıya göz gezdirebilirsiniz.


Kısaca CERN deneyi; onlarca bilim adamının, 27 kilometre uzunluğunda bir tünel içerisinde atomları saniyede onlarca kez ve yüksek hızda çarpıştırarak karşıt maddeyi veya diğer adıyla karanlık maddeyi bulma ümidiyle yola çıktığı bir deneydir. Deneyin sonucunda ise hayatın kaynağını bulmayı, evrenin nasıl meydana geldiğini öğrenmeyi amaçlamışlardır.


Şimdi geçelim CERN deneyinin nasıl sonuçlandığına.

Hata: 404 – Higgs Bozonu Bulunamadı

En basit haliyle, CERN’den gelen cevap şuydu: “Evrenin nasıl var olduğunu anlayamıyoruz!”


Pek tabi uzun yıllar süren uğraşların ve harcanan milyarlarca doların üstüne basit bir sonuç gibi görünüyor bu ancak ardından verilen ikinci cevap daha da beter: “Aslında var olmaması gerekiyordu!”


Şakayı bir kenara bırakıp, sonucu doğrudan anlatmaya geçelim.

CERN Deneyi Sonucu 2017Deneyde yer alan bilim insanları yaptıkları açıklama ile evrenin nasıl var olduğuna akıl erdiremediklerini ve yaptıkları araştırmaların hiç birisinin net bir sonuca bağlanmadığını belirtti. Aslına bakarsanız, deneyin sonucu olarak “evren aslında hiç var olmamalıydı!” noktasına vardılar.


Bu noktaya da şuradan yola çıkarak ulaştılar: Antimadde ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra kendi kendini yok ediyor. Ancak evren oluştuktan sonra neden kendini yok etmemiş anlayamadık. Bu sebeple onun hiç var olmamış olması gerektiği sonucuna ulaştık. (dalga değil gerçek)

Sonuç olarak madde ve anti madde arasında bir simetri (bağlantı) olduğunu düşünüyorlarmış ve anti madde yok olurken maddenin nasıl yok olmadığına hala akıl sır erdiremiyorlar durumdaymış efendim kendileri. (gerçekten dalga geçmiyorum, böyle demişler)


Araştırmalar madde ve karşıt maddenin birbiriyle tamamen aynı olduğunu gösterdiği halde bu sonuca ulaşılmasının yanıtı olarak da “bu evrenin nasıl var olduğuna ve neden hala yok olmadığına büyük bir gizem katıyor” cevabını iletmişler. (yok yok vallahi dalga geçmiyorum tamamen bunu söylediler)

Sonuç: Dünya Kendini Yok Etmeli (veya çoktan etmiş olmalıydı)CERN’in ulaştığı sonuca göre Evren (bir bakıma Dünya’mız) şuana kadar çoktan kendini yok etmeliymiş. Söyledikleri bir diğer cümle de şu şekilde: “Evrenin neden kendini yok etmediğini bilemiyoruz?


Sonuç olarak (yazı içerisinde çok fazla sonuç kelimesi geçirdik galiba ama en azından CERN’in ulaştığı sonuçtan daha net bir sonuçtur diyelim) büyük bir ümitle beklenen, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nin yaptığı ATLAS deneyi, saçma sapan bir finalle ekranlara veda etti.


Bir takım mecralar da komplo teorilerinden geri kalmadı ve hala “higgs bozonu” bulundu ve bizden saklıyorlar şeklinde iddia edenler mevcut.


Yazımız bu kadar, neyse artık diyelim ve önümüzdeki deneylere bakalım…

5 thoughts on “CERN Deneyi 2017 Nihayet Sonuçlandı – Son Durum, CERN ve Tanrı Parçacığı Hakkında Tüm Detaylar

  1. Aslında bigbeng büyükpatlama var evrende her yerinde izleri var oyüzden buyolacıktılar böylebüyük bir işe kal kıştılar yani emindiler herşey ama bekledikleri olmadı itiraf edemiyorlar bu evren yok olmalıydı kim tutuyor bu evreni bir arada açıkçası ALLLAH diyemediler vesselam

  2. Arkadaşlar baya karıştırmışlar karanlık madde ile antimadde aynı şey değil. Öğrenip yazsalardı daha iyi olurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir