Islanan Cep Telefonunu Kurtarmanın 5 Yolu

Ekim 30, 2014 günü yayımlanmış ve 0 yorum yapılmış      

Islanan Cep Telefonunu Kurtarmanın 5 Yolu


Evet doğru duydunuz, cep telefonunuz bir hata sonucu suya düştüyse, ıslandıysa veya sıvı bir şey üzerine döküldüyse kurtarılabilir.

Tabi bunun için gerekli şartları sağlamış olmanız gerekiyor, ilk olarak söyleyeceğimiz şey: Telefonunuz ıslandıysa veya suya düştüyse kesinlikle açmaya kalkmayın!

Islanan telefonu kurtarmak için bazı zekice tavsiyelerimiz var. Şayet bu yöntemlerden birini kullanarak telefonunuzu kurtardıysanız bilmekten mutluluk duyarız. Yorumlayın efendim.

1. Telefonu Pirinç Kabına Koyun


Pişirilmemiş, yani çiğ pirinçleri bir kaba koyun ve telefonu da tam bunun ortasına, içerisine gömün. Böylece pirinçler nemi cihazdan çekecektir. Tedbir olarak, oda sıcaklığında bir gün süreyle hiç dokunmadan bırakın, ertesi gün telefonu açmayı deneyin.

2. Silikon Paketler Kullanın


Efendim pirinç seçeneğini beğenmediyseniz bunu yapabilirsiniz. Genelde yeni elektronik aletler aldığınızda veya yeni kıyafetler aldığınızda içerlerinden ufak bir pakette yuvarlak minik silikon şeyler olur bilirsiniz. Bunlardan beş on tanesini telefonu kaplayacak şekilde yerleştirip yine bir gün süreyle bekleyin. Silikon nemi çekerek telefona zarar vermesini engelleyecektir.

3. Elektrik Süpürgesi Kullanın


Silikon da olmadıysa, alın elinize elektrik süpürgesini ve sıvının temas ettiği kısımlara yirmi dakika süreyle tutun. Burada dikkat etmeniz gereken bir şey var, kesinlikle saç kurutma makinesi kullanmayın yoksa telefonunuz pişer efendim. Ayrıca mikrodalga veya normal fırına atmayı da denemeyin telefonu.

4. Telefonu Temiz Suya Sokun


Evet evet doğru duydunuz. Ama neden? Şöyle ki telefonu denize düşürdüyseniz bu tuzlu su anlamına geliyor veya üzerine kola döktüyseniz bu da şekerli su efendim hem de asitli. Tertemiz bir su buluyorsunuz hemen ve telefonu içerisine sokup bekletiyorsunuz, böylece tuz, şeker veya benzeri şeyler bir güzel temizleniyor ve yukarıdaki adımlardan birine geri dönüyorsunuz.

5. Telefonu Buzdolabına Sokun


Yine doğru duydunuz. Buldolabı, nesneleri soğutarak nemlerini alır. Ancak buzdolabı dedik diye gidip derin dondurucuya koymayın, buz dolabının alt kısımlarında herhangi bir yere koymanız yeterli. Ayrıca yarım saatte bir telefonu çıkarıp on dakika dinlendirmeli ve tekrar koymalısınız kuruyana kadar bu işlemi yapın. Yarım saatten fazla buzdolabında bırakırsanız LCD zarar görebilir. Bunu hiç istemezsiniz efendim.

Son olarak burada yazan maddelerin hepsinin yalan yanlış şeyler olduğunun altını çizelim ve maddi manevi oluşacak herhangi bir zarardan tamamen kendiniz sorumlusunuz diye belirtelim. Kafanıza takılan bir kısım varsa veya rahatsız oluyorsanız bunları yapmaktan kesinlikle yapılmaması gereken şeyler bizce bir telefon tamircisine gidin efendim.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA