Kodlama İçin Bedava Metin Editörleri

Ekim 16, 2014 günü yayımlanmış ve 0 yorum yapılmış      

Kodlama İçin Bedava Metin Editörleri


İstediğiniz kadar karmaşık kod yazabilirsiniz ancak eninde sonunda tek ihtiyacınız favori metin editörünüz olup çıkacaktır. En basitinden Microsoft'un Not Defteri uygulamasını kullanarak dahi kodlama yapabiliyorsunuz bunun farkındayız.

Ancak, daha gelişmiş uygulamalar varken neden kendinize işkence edesiniz?


Bedava ve gelişmiş bir metin editörü arıyorsanız, doğru yerdesiniz. Aşağıdaki listede, kullanmaktan büyük keyif alacağınız 5 metin editörünü sizlere tanıtacağız. Bunlardan dilediğinizi, şuanda kullandığınız metin editörüne alternatif olarak kullanabilirsiniz. Alternatiften söz açılmışken, Notepad++ listemizde yer almayacak çünkü zaten tanınmış ve kullanılan bir program. Biz daha derinlere iniyoruz izninizle efendim.

1. Caditor - Kaynak
Caditor, .Net Framework ile yazılmış açık kaynak kodlu portatif bir program. Gayet sade ve hoş bir arayüze sahip olmakla birlikte, yazılımı ön plana çıkaran bir uygulama kendisi. Tüm metin editörlerde olduğu gibi arama, bul ve değiştir, format, yazı tipi ve kod vurgulama özelliklerine sahip. Bir diğer güzelliği de yazılımcı odaklı olması. Yani kod satırlarında sayı göstermesi, derleyiciniz ile entegre edilebilmesi ve ftp bağlantısına sahip olması.

2. GNU Emacs - Kaynak
Efendim hem Windows, hem Linux hem de Mac işletim sistemlerinde bulunuyor bu program. Basit olarak Emacs şeklinde adlandırılıyor. Uygulamanın gelişmiş proje planlama ve hata ayıklama özellikleri mevcut. Dosya karşılaştırma, kod vurgulama, iki dosya arasındaki kod farklılıklarını gösterme gibi diğer editörlere nazaran farklı özellikleri mevcut.

3. Crimson Editor - Kaynak
Hafif olarak adlandırabileceğimiz, gayet düşük bir boyuta sahip ancak bunun aksine gelişmiş özellikleri bulunan bir program. İçerisinde Java, C++, Asp gibi birçok kod desteği mevcut olan Crimson Editor, ayrıca Macro olarak adlandırılan, otomatikleştirme işlevlerine de sahip. Bunu kullanarak, sürekli yaptığınız bir işlemi kaydedebiliyor ve daha sonra tekrar uğraşmanıza gerek kalmadan tek tıklamayla tekrarlayabiliyorsunuz.

Program, içeriğinde yer alan FTP fonksiyonları ile bir sunucuya bağlanmanıza, dosya gönderip almanıza olanak tanıyor. Windows kullanıcıları için güçlü bir seçim Crimson Editor.

4. SciTE - Kaynak
Uzun veya diğer adı Scintilla olan bu güzel editor, en çok Auto-it kodlayan programcılar tarafından bilinir. İçerisinde bir çok dil desteği mevcut. Program tek başına çalışan bir exe ile taşınabilme imkanı tanıyor. Flash sürücünüze attığınız tek bir dosyayı kullanarak daha sonra dilediğiniz yerde tekrar kuruluma gerek kalmadan açabiliyorsunuz. Linux ve Windows üzerinde çalışabilen SciTE, kod satırında alan daraltma imkanı da tanıyor.

5. jEdit - Kaynak
Java dilinde kodlanmış, bu sebeple de Java'yı destekleyen herhangi bir işletim sisteminde çalışabilme özelliğine sahip. Programcılara özel yaratılan jEdit, kod vurgulama, kod tamamlama ve çoklu dil desteği gibi özelliklere sahip.

Yine bunda da, Makro ve eklenti gibi özellikler var. Programın özelliklerini arttırabileceğiniz binlerce eklenti resmi sitesinden indirilebiliyor. Çapraz Platform işletim sistemlerinde yer alan metin editörlerin tüm özelliklerinin bir arada toplandığı bir uygulama jEdit.

Farklı Editörler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?


Efendim yazının sonuna geldik nihayetinde. Sizlerden isteğimiz, düşüncelerinizi dile getirmeniz. Editörler hakkında ne düşünüyorsunuz? Bildiğiniz gibi piyasada bir ton editör var, sizde güzellerden bir kaçını bize tavsiye eder misiniz? Çok seviniriz...

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA