Kayıp veya Çalıntı Telefona Yapılması Gerekenler

Ekim 20, 2014 günü yayımlanmış ve 0 yorum yapılmış      

Kayıp veya Çalıntı Telefona Yapılması Gerekenler


Efendim insanız sonuç itibarı ile, bazen kafa bir yerlere gidiyor ve telefonumuzu unutabiliyoruz. Olmadı adi adamın teki gelip cebimizden yürütüyor.

Eve geliyoruz, bir bakıyoruz ki telefon yok? Yazımızda, telefonunu kaybeden veya çaldıran arkadaşların yapması gerekenleri ve çalıntı telefonu geri almak için yapabileceklerini anlatıyoruz...


Telefonum Kayboldu Ne Yapmalıyım?


Efendim kayıp telefon durumunda yapılacakları adım adım veriyoruz. Öncelikle maddi zarardan kurtulabilmek için yapılacaklar daha sonra veri güvenliğinizi nasıl sağlayabileceğinizi anlatacağız.

1. SIM İptal Etme İşlemini Yapın


Hemen operatörü arıyorsunuz ve telefonu kaybettiğinizi belirterek hattınızın bloke edilmesini istiyorsunuz. Böylece telefonunuz kötü niyetli bir kimsenin eline geçtiyse, saatlerce sıfır dokuzyüzlü hatları arayıp muhabbet etmesinin önüne geçmiş oluyorsunuz.

2. Aynı Telefon Numarasını Tekrar İsteyin


Operatöre, aynı numarayı tekrar istediğinizi söylüyorsunuz ve eski telefon numaranızın kopyasını çıkartıp size yeni bir sim kart veriyorlar. Bunu yaparak herkese tekrardan yeni numaram şu diye mesaj atma zahmetinden kurtuluyorsunuz. Ayrıca, telefon numaranızı kaybetmeden devam edebiliyorsunuz böylece gelen aramalar da size ulaşıyor aynı şekilde.

3. Polise Kayıp Bildirimi Yapın


Efendim bu şuan için size gerekli görünmese de, ne olur ne olmaz diye polise kayıp bildirimi yapmalısınız. Yine belirtelim, kötü niyetli bir kimse, telefonunuzu bir suç mahalinde kullanır falan bir şey olur başınıza kalır. Bu nedenle, polise telefonunuzun kaybolduğunu bildirip, istenirse IMEI numarasını vermeniz gerekiyor. Buradan da anlayacağınız üzere, IMEI numaranızı mutlaka bir kenara not alın, telefonu kaybetmeden veya çaldırmadan önce bunu yapmalısınız. Yapmadıysanız sıkıntı çekersiniz efendim.

4. Telekomünikasyon Kurumu Bilgi İhbar Merkezi'ni Arayın


Burayı arayıp kayıp bildirimi yapıyorsunuz. Arayanın bizzat hat sahibi olması gerekiyor şimdiden belirtelim. Ve bunlar, kayıp-çalıntı durumunda yapabileceğiniz son işlem olacak yasal kurumlar bazında. Kendi başınıza yapabilecekleriniz ile devam edeceğiz. Bu arada kurumun numarası 444 9 777 şeklinde. Haftanın her günü hizmete açık.

5. Sabırlı Olun ve Bekleyin


Bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra yapmanız gereken tek şey beklemek olacak. Telefonunuz mutlaka bir sim kart takılıp açılacak eninde sonunda ve IMEI numarasından nerede olduğunu tespit edip size ulaşacaklar. Telefonun bulunduğuna dair bir arama alacaksınız şayet bulunursa.
Kayıp veya Çalıntı Telefonumu Nasıl Bulabilirim?


Efendim bir de kendi çapınızda yapabileceğiniz şeyler var tabi ki. Öncelikle yukarıdaki işlemleri gerçekleştirmenizi tavsiye ediyoruz, ondan sonra bekleme aşamasına geldiğinizde aşağıdaki şeyleri de uygulayabilirsiniz.

1. IOS için Find My iPhone Uygulaması


Farklı bir iPhone veya iPad cihaz üzerine bu uygulamayı kuruyorsunuz. Daha sonra kayıp/çalıntı telefonunuz üzerinden kullandığınız iCloud hesabı ile giriş yapıyorsunuz ve uygulamayı açarak telefonumu bul diyorsunuz. Şansınız varsa, size telefonunuzun nerede olduğunu gösteriyor.

2. Android için Android Lost Uygulaması


Bu uygulama, uzaktan erişim ve parola ekleme, sim kilitleme ve telefondaki verileri silme gibi bir çok özelliğe sahip. Kayıp telefonunuzun yerini tespit etmek için kullanabilirsiniz.

3. Windows Phone ve Blackberry OS


Windows telefonlar için windowsphone.com adresini ziyaret ederek giriş yapıyorsunuz daha sonra telefonun yerini GPS ile takip edebiliyor ve içerdiği verileri silme, şifreleme gibi işlemler yapabiliyorsunuz. Telefonun şarjı biterse veya kapatılırsa, bu siteden en son nerede görüldüğünü dahi öğrenebilirsiniz.

Blackberry için gerekli uygulamanın adı ise: BlackBerry Protect.
Telefonunuzu Buldunuz mu?


Efendim başınıza farklı bir şey geldiyse veya farklı bir yöntem ile kayıp telefonunuza ulaştıysanız bizimle paylaşın, mutlu olalım, öğrenelim.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA