GET Nedir ve Nasıl Çalışır? Sahibinden Get Sistemi ile Alışveriş İşlemi

Uzun yıllardır sektörde bildiğiniz gibi Sahibinden diye bir site var ve bu site GET adını verdiği güvenli e-ticaret sistemi diye bir sistem kullanıyor ancak sizin tek merak ettiğiniz bu get nedir veya get nasıl çalışır değil mi? O yüzden buradaysanız sizi yazıya alalım…

GET sistemi uzaktan alışveriş işlemleri için kullanılmakta ve temel prensip olarak alıcı ve satıcıyı koruma amacıyla var olan bir uygulama. Fazla uzatmadan açıklama ve çalışma şeklini anlattığımız kısımlara geçelim…

GET Nedir?

Alıcıysanız: Satın aldığınız ürünün almak istediğiniz şey olduğunu bilmek istersiniz veya en azından sağlam bir ürünün elinize geçmesini beklersiniz. GET sistemi de siz bu ürünü kontrol edip onay verene kadar ödediğiniz parayı satıcıya aktarmaz. Böylelikle siz satın alma işlemini onaylayana kadar paranız güvende olur.


Satıcı iseniz: Alıcı ile aranızda elektronik bir sözleşme imzalanır. Böylelikle gönderdiğiniz ürün açısından bir sıkıntı yaşarsanız veya alıcıyla farklı bir probleminiz olursa, örneğin sizin tam olarak doğru bir ürün göndermenize rağmen alıcı aksini iddia ederse kapı gibi bir sözleşmeniz olacaktır ki bu sözleşmenin içerisinde ilan sayfanızın resmi, sattığınız ürüne ait bilgiler ve eğer ilana resimleri eklediyseniz o resimler yer alacaktır.

Her iki taraf için de güvenli bir yöntem olan Sahibinden.com sitesinin kullandığı GET özelliği, günümüzde pek çok büyük veya küçük alıcı ile satıcıyı buluşturan sitede yer almakta. Tabi ki her site bu sistemi kendine göre farklı bir şekilde adlandırmış durumda. Örneğin Sanal Pazar bu sisteme Cep Bekçisi adını vermiş…


Neyse konumuza dönelim. Get sistemi nedir anlatmaya çalıştık. Şimdi bu sistemin nasıl çalıştığına da değinelim. Şöyle ki, bu sistemi daha önce hiç kullanmayan arkadaşların aklında muhakkak soru işaretleri oluyor.

Genelde forum siteleri olsun, farklı İnternet ortamları olsun insanlar aralarındaki alışveriş işlemlerini bu şekilde güvenli ticaret imkanı sunan siteler üzerinden yapıyorlar. Yani daha önce forumda konuştuğunuz ve anlaştığınız birisinden ürün almak istediğinizde adamın size satış yalnızca Sahibinden üzerinden GET ile yapılacaktır veya Sanal Pazar üzerinden satış yapılacaktır demiş olma ihtimali büyük. Geçelim çalışma şekline…

GET Nasıl Çalışır?

Get nasıl kullanılır bilmiyorsanız fazla kafa yormanızı gerektiren bir durum yok kesinlikle. Bunu da alıcı ve satıcı bakımından maddeler halinde verelim isterseniz.

Ürün Alıyorsanız

 • – Sahibinden.com üzerindeki satın almak istediğiniz ürünün sayfasına gidiyorsunuz.
 • – Burada ürün eğer GET ile satılıyorsa, “Hemen Al” seçeneğini göreceksiniz.
 • – Hemen Al tuşuna bastığınızda üyelik girişi yapmadıysanız giriş yapmanız, kayıt olmanız veya üye olmadan elektronik posta adresinizi girerek işleme devam edebilmeniz için seçenekler çıkacaktır.
 • – Herhangi bir yöntem ile devam ettiğinizde kredi kartı ile ödeme sayfasına geleceksiniz.
 • – Ödemenizi yaptığınızda üye olduğunuzu varsayarak söyleyeyim, alım bilgileriniz “Bana Özel” sayfanızda, Alım İşlemlerim başlığı altında görünecektir.
 • – Satın aldığınız ürün ilk adımda Alım İşlemleri kısmında Kargosunu Beklediklerim alanında görünür. Bu, satıcının ürünü henüz kargoya vermediği ve sisteme kargo bilgisi girmediği anlamına gelir.
 • – Ürün satıcı tarafından kargoya verildiğinde hemen Onayımı Bekleyenler başlığı altına düşecektir. Tabi bu aşamada ürün henüz elinize geçmiş olmayabilir. Kargo gelene kadar beklemeniz ve ürünü teslim alıp onaylamanız gerekiyor. Kargo bilgisini yine aynı sayfada ürünün yanında yer alan Kargo Bilgileri tuşundan görebilir ve verilen kargonun resmi İnternet sayfasından sorgulama yapabilirsiniz. Bu bilgileri, ürünü kargoya verdikten sonra satıcı girmektedir.
 • – Ürünü aldınız, kontrol ettiniz, bir problem yok bu aşamada yapmanız gereken Onayımı Bekleyenler kısmına gidip ürünü onaylamak olacak.
 • – Böylelikle ödemeniz satıcıya aktarılma aşamasına geçecek ve sizin de alım işleminiz Tamamlananlar başlığı altına geçecek ve de alım işleminiz bitecek. Eğer onay vermezseniz belirli bir süre sonra sistem otomatik onaylama yapmakta bunu da belirtmekte fayda var. Ama siz ne kadar çabuk onaylarsanız, ödemenizin satıcıya ulaşması o kadar kısa sürer bilginiz olsun.Ürün Satıyorsanız

GET ile ürün satmak istiyorsanız, öncelikle bir üyeliğiniz olması gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca yine Bana Özel kısmından sol menüden Banka Hesaplarım kısmına girmeli ve bir banka hesabı ekleyerek geçerli hesap olarak seçmelisiniz. Banka bilgileri girerken IBAN numaranızı ve gönderilecek faturanız için adresinizi girmeniz gerekiyor. Ayrıca son bir uyarı daha yapalım, banka hesap isminiz üyelik isminiz ile aynı olmalı yani size ait olmalı. Aksi durumlarda ödemeniz elinize geçmeyebilir. Aşamalar şöyle:

 • – Normal şekilde ilan açarken son aşamaya gelince, GET ile Ürün Sat seçeneğini seçmeniz bir GET ilan nasıl açılır sorusunun en kolay cevabıdır. Yani ürünü GET sistemi ile bu şekilde satışa çıkarabilirsiniz.
 • – İlan bilgilerini ve ücreti girmeyi tamamladıktan sonra ilanınız onay sürecinden geçer ve sitede yayınlanmaya başlar.
 • – Ücret kısmında dikkat etmeniz gereken, sattığınız ürünün kategorisine göre Sahibinden sizden toplam ücret üzerinden belirli bir komisyon kesecektir. Örnek olarak, sallama rakamlar ile veriyorum: 100 TL tutarında bir ürün satıyorsanız bunun %10 kısmı yani 10 TL kısmı sizden kesilecek ve elinize 90 TL geçecektir. Yani banka hesabınıza yatacaktır. İlan girme aşamasında Sahibinden.com size ne kadar kesinti yapılacağını ve elinize ne kadar geçeceğini belirtmektedir. Bu tür işlemlerde alıcı ile satıcı arasında komisyonu kimin karşılayacağı belirlenir genelde. Siz satıcı iseniz ve kesinti istemiyorsanız, diyelim ki 100 TL’ye satım yapıyorsunuz, alıcıya GET ile 110 TL olur dersiniz ve genelde öyle yapar satıcılar.
 • – İlanınız yayına alındıktan sonra alıcıya bağlantı adresini verirsiniz ve o da alıcı aşamalarını gerçekleştirip ürünü satın alır. Satın alındığında ödenen para Sahibinden.com’un ödeme havuzuna düşer yani alıcıdan direkt olarak alınır. Yalnızca size geçmeden önce Sahibinden parayı güvende tutacaktır. Alıcı onayladıktan sonra da komisyonu kesip kalanı size ödeyecektir.
 • – Alıcı satın almayı yaptığında size hemen uyarı düşecektir ve Bana Özel sayfanızda Satım İşlemlerim bölümünde Kargolayacaklarım altına geçer.
 • – Sonrasında ürünü götürüp kargoya verirsiniz ve kargo şubesinden mutlaka faturanızı alırsınız.
 • – Tekrar bilgisayar başına geçince Kargolayacaklarım sayfasında satılan ürününüz için Kargo Bilgisi Gir tuşuna basıp, verdiğiniz kargo adını yazar ve takip numarasını belirtirsiniz. Takip numarası faturanızda yazar ancak hangisi olduğunu bilmiyorsanız en kolay şekliyle kargo şubesindeki çalışana bunlardan hangisi takip numarası acaba diye sormanız yeterli.
 • – Kargo bilgilerini girdikten sonra kaydettiğiniz zaman işlem Alıcıdan Onay Beklediklerim altına düşer. Bu aşamada yapmanız gereken, ürünün alıcıya kargoyla iletilmesini, alıcının kargoyu alıp ürünü denemesini ve onaylamasını beklemektir.
 • – Alıcı onayı verdiğinde işleminiz Başarılı Satışlarım altına düşer ve Sahibinden.com belirli bir süre içerisinde parayı belirttiğiniz banka hesabına düşer. Hafta sonları ödeme yapılmıyor diye biliyorum ve ben bu güne kadar yaptığım satım işlemlerinde en geç 2 gün içerisinde ödemeyi aldım. Yani 1-2 gün kadar sürebiliyor paranın sizin hesabınıza geçmesi.

İşte hepsi bu kadar. GET sistemini kullanmak bu kadar kolay. Umarız aklında soru işareti olan arkadaşlara cevap olmuştur bu yazı. Herhangi bir sorunuz var ise yorum atarsanız cevaplamaya çalışırız.

6 thoughts on “GET Nedir ve Nasıl Çalışır? Sahibinden Get Sistemi ile Alışveriş İşlemi

 1. Çok teşekkürler,alıcılar dikkat etsinler de kargo durumunda onay bekliyor yazdığında kargo gelsin diye onaylamasınlar.Az kalsın yapıyordum böyle bir hatayı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir