Dracula Başlangıç Eleştirileri, Yorumları, Oyuncuları, Müzikleri ve Devamı

Her başlangıcın bir sonu vardır lakin bu daha yeni başlıyor. Adından da anlaşılacağı üzere devam filmi olacak ve minimum 3 filmlik bir seriden oluşacak gibi görünüyor Dracula.


İlk filmi ile Türklerden yoğun eleştiri alan yapımı kaleme alıyoruz. Bakalım Dracula, Fatih Sultan Mehmet’i nasıl ısırmış…

Efendim öncelikle egolarımızı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Ortada sanatsal bir eser ve tüm Dünya’nın izlediği bir sinema filmi var sonuçta. Pek tabi anlatılanlar fantastik ve kurgu olsa da bazılarımızın canını sıkmışa benziyor ki çoğu ortamda yapılan eleştirilerin %90’ı olumsuz. Kendi görüşlerimizi bir belirtelim ilk başta.

 

Dracula Başlangıç Film Yorumumuz



Saygıdeğer Türk kardeşlerimiz, bu filmi Türk tarihine bir hakaret olarak kabul ediyor. Oysa ki bizim yorumumuz Türkleri gayet iyi canlandırmış oldukları yönünde. (Türkçe konuşmaları saymazsak – o neydi öyle iki tane dublör bulamamışlar mı?)


İnsanımız şöyle diyor: “Tek bir adam koca Osmanlı ordusunu nasıl yener! Olmaz efendim öyle şey! Saçma sapan kaldırın şu filmi vizyondan!”


Aslında cevap bu lafın içinde… “Saçma sapan!” kısmında tam olarak. Bunu diyen Türk kardeşlerimiz sanırım bir adamın yarasaya dönüşebildiğine ve cinslerini bir araya toplayarak bir yumruk şeklinde orduların üzerine indirebildiğine tüm kalbiyle inanıyor.


Biz bu filmi, Türk yönetmenlere ve film yapımcılarına oh olsun olarak algıladık başta. Adamlar yapıyor bak siz yapamıyorsunuz bizimkiler de anca konuşuyor dedik içimizden. Ama şöyle ki onlar da haklı velev ki halkımızdaki fantastik anlayış gerçekten berbat 🙂 Yönetmenlerimiz de haklı romantik komedi filmleri yapmakta. Çünkü bizler Türk milleti olarak “Kesin ip var amk” anlayışından daha çok uzun süre kurtulamayacağız gibi.


Tekrar film hakkındaki görüşlerimize dönersek. Bize göre Osmanlı ordusu gayet modern ve kararlı bir şekilde canlandırılmış. Karakterler gerçekten birer Türk’e benziyor. Savaşın acımasızlığını ve bir insanın savaşta içerisine girebileceği merhametsizliği güzel anlatmışlar. Burada tek eksik Vlad’ın çok acınası durumlara sokulması olmuş bizce. Sözde o çok temiz bir adammış gibi gösterilmiş. Sanki o katliamları o yapmamış gibi bir his oluşuyor insanın içinde. Velev ki, mağaradaki amcayla diyaloğu esnasında onun da acımasız ve pislik bir adam olduğunu yüzüne vurmuşlar. Ama film boyunca ezilen o olduğu için yetersiz kalmış.


Sonuç itibarı ile Osmanlı ordusu biraz gaddar gösterilmiş izlenimi uyandırsa da tarafsız izlendiğinde ve savaş psikolojisini hesaba kattığınızda her şey gayet normal. Başta zaten yeniçeri olayı var. Mantıklı bir şekilde düşünmek lazım bu konuda.


Orta sahnelerde “Bir gün herkes Türk olacak” lafı geçiyor. Bu ilginç bir şekilde tarihi araştırıp alınmış, çıkarılmış bir kelime olsa gerek.


Son sahnede Vlad ve Mehmet’in kapışması var hatırlarsınız. Şöyle bir durum var burada; Koskoca yüz binlik orduyu talan eden adam, bir kişinin karşısında bu kadar oyalanır mı? Etrafta gümüşler var güçsüz duruma düşüyor anladık tamam da, Mehmet kazığı kalbine tam saplayacakken birden yarasaya dönüşebiliyorsa neden başta yarasa olmuyor? Buradan ne anlıyoruz efendim? Demek ki her şey basit bir kurgudan ibaret. Çok mu ciddiye alıyoruz böyle şeyleri ne?


Sonuç itibarı ile kimin nereden ne anlayacağı bilinmez. Bize göre Türkler bu filmde güçlü bir şekilde tanıtılmış ve tarihimizi bilmeyen birisinde bile “Aaa bak zamanında her yeri fethetmişler” hissi vermiştir.


Yarasaya dönüşen adamlara inanmayı bir köşeye bıraktığınızda bunu görebileceksiniz 🙂 He bir de unutmadan, Kazıklı Voyvoda efendi ile Fatih Sultan Mehmet en iyi arkadaşlarmış güya. Film de bunu hiç yansıtamamışlar. Tıpkı iki yabancı gibiler.


Son olarak yine Fatih Sultan Mehmet’i canlandıran adam anca basit bir savaşçı olabilirmiş. Adam da ne endam var ne liderlik ruhu yansıtabilmiş. (Gerçek Fatih nasıldı bilmiyoruz tabi, filmde bir lideri oynatacaksan daha lider görünümlü bir adam seçseymişsin ey yapımcı!)



Yine son olarak bizce Türk ordusunun imajı güzel olmuş şayet yıllardır bizi Arap gibi gösteriyorlardı her filmde. O esmer kara Araplara bu filmde benzetme yapmamışlar çok da süper olmuş. Sarışın da var kumral da var karma ırk. İşte budur. Arap değiliz biz!


Unutmadan 🙂 Bir tek kelime Romence dahi duymamak kötü. Olayın tamamen bir kurgu olduğunu anlamamıza yardımcı olacak ipuçlarından bir tanesi de bu. (Anlasanıza!)


Karşılaştığımız nadir Anti-Türk filmlerinden bir tanesi bu. Propagandalara gelmeyelim efendim. Yıllardır Hitler Almanya’sına, Ruslara falan yapılan filmleri unutmayalım lütfen.

Dracula Başlangıç Eleştirileri



Çeşitli mecralarda yer alan film eleştirilerine yer verelim bu bölümde.

Sonuç olarak, Drakula: Başlangıç oyalayıcı bir epik fantastik. Multi milyon dolarlık bütçesini etkileyici görsel efektlere yatırmış, seyircinin ilgisini de işin bu tarafı çekecektir ama bu kadar romantik-kahraman bir Drakula gençlerden başkasına inandırıcı gelmeyecek. Oldukça oyalayıcı ancak bir devam filmini şiddetle arzulayan finaline rağmen böyle bir potansiyel taşıdığını düşünmüyorum. – Beyazperde.com


İlk uzun metrajına imza atan Gary Shore, Dracula’nın kökenine inerek Stoker’ın efsaneyi yaratmasını sağlayan tarihi olayları ele alıyor ve bugüne kadar kötücül bir canavar olarak tanıdığımız Dracula’yı kahramanlaştırıyor. Hikayede Dracula yani Kazıklı Voyvoda, ailesini ve halkını korumak için her türlü fedakarlığı yapacak bir kahraman, Fatih Sultan Mehmed ise zalim bir kötü adam olarak resmediliyor. Tarihi gerçekleri çarpıttığı için yağacak tepkilere karşı bunun bir fanteziden ibaret olduğunu unutmamak gerekiyor. Türklerin olduğundan daha barbar gösterilmesini kafaya takmayıp milliyetçi bir düşünceyle filmi izlemezseniz gayet keyif alabilirsiniz. Tabii yine de sonuna kadar dayanmak için türü sevmek şart. – Filmelestirimerkezi.com


Bu filmin üstümüzde bırakacağı gerilimi tek bir şey paklar: Cüneyt Arkın! Artık top Yeşilçam’da. Cüneyt Arkın’a gençlik aşısı mı yaptırılır ne yapılır, ama bir şekilde yolunu bulup eline kılıcını, altına atını vermek şart. Bu meseleyi ancak Kara Murat Temizler. Luke Evans böyle bir hesaplaşmaya ikna olur mu bilmiyoruz ama saptırılan tarihi tekrar yoluna sokmak Yeşilçam’ın boynunun borcu olacak gibi gözüküyor. – radikal.com.tr


Bunun adı kim ne derse desin düşmanlıktır, hamasettir, haçlı zihniyetinin bir versiyonudur.Bu kabul edilemez. Hem dünyaya şeffaflık, barış, insan hakları, antisemitizm karşıtlığı vs. konularında nutuk atacaksın hem de düşmanlığın zirvesini yapacaksın. Bu bir film dahi olsa bunun adı “tarihi düşmanlıktır.” Hem de düpe düz “Osmanlı Düşmanlığı” dır. Kısaca hayalleri Hollywood yapar ama gerçekleri Osmanlı yapar deyip önümüze bakalım… – milatgazetesi.com


Öyle ortalığı velveleye verecek birşey yok. Bence benzeri filmler gelmeli, tarihimize ilgi arttırılmalı. Muhteşem Yüzyıl dizisi kötü mü oldu gösterildi de. Bizim hatamız gönlümüzden geçeni istemek. Fatih Sultan Mehmet’i gerçekliği ile görmeyi istemek. İşte bu diyeceğimiz filmleri de yaparlar inşallah… – blog.milliyet.com.tr

Dracula Başlangıç Oyuncuları



Luke Evans – III. Vlad (Kazıklı Voyvoda)
Sarah Gadon – Mirena (Vampirin Karısı)
Dominic Cooper – F. S. M.
Charles Dance – Efendi Vampir (Game of Thrones’daki Tywin Lannister)
Ferdinand Kingsley – Hamza Bey
Joseph Long – General Ömer

Dracula Başlangıç Film Müzikleri (Soundtrack)



Filmin soundtrack albümünde toplam 20 parça bulunuyor. Bunların tamamını da Prison Break’in müziklerinden de tanıdığımız (o Scofield’in bakışı sırasında çalan müzik yok muydu ah ah!) Ramin Djawadi yapmış. Zaten dikkatle kulak verirseniz o muhteşem kaçış müziğinin ezgisini de yakalayabilirsiniz! Parçalar isimleriyle şöyle:

 1. PROLOGUE
 2. DRACULA UNTOLD
 3. MIRENA
 4. SULTAN MEHMED
 5. THE HANDOVER
 6. ETERNAL LOVE
 7. JANISSARY ATTACK
 8. BROKEN TOOTH
 9. HAND O’ BATS, PT. 1
 10. HAND O’ BATS, PT. 2
 11. THIS LIFE AND THE NEXT
 12. SON OF THE DRAGON
 13. THE BROOD
 14. THREE DAYS
 15. SON OF THE DEVIL
 16. LORD IMPALER
 17. VLAD VS. 1000
 18. THE SILVER TENT
 19. I WILL COME AGAIN
 20. EPILOGUE
Parçaları azar azar da olsa dinleme şansınız var. Şu adresi ziyaret edebilirsiniz.
 

Dracula Başlangıç Devamı

 
Filmin devamı, sonundan da anlayacağınız üzere gelecek gibi görünüyor. Hatta o geçmişten günümüze geçişi öyle güzel yapmışlar ki insan bir garip oluyor. Burada konuyu tamamıyla Castlevania 2 Lords of Shadow oyununa benzettik hatta. Serinin ilk oyunu ve ikinci oyununu bitirdiyseniz ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
 
Hatta Castlevanie 2’yi bitirip filmin sonunda neler olacağını da öğrenebilirsiniz bir bakıma. Büyük ihtimalle öyle de olur gibi 🙂
 
Filmin devamı konusunda bilgi vermek gerekirse, yazar hikayenin devam edeceğini belirtmiş. Bu durumda 2015 sonlarında veya 2016 ortalarında yeni bir film ile gelebilirler. Bu filmde Türklerin olmayacağı ise kesin efendim merak etmeyin. Yok daha hikayede öyle bir şey çünkü 🙂
 
Sadede gelirsek, eleştiriler arasında yer verdiğimiz ve bir hocamızın da dediği gibi, bırakalım yapsınlar, Dünya milletleri tarihimize daha fazla ilgi duysun…
 
İyi eğlenceler dileriz, filmi izlemediyseniz mutlaka izlemeniz gerekiyor…

1 thought on “Dracula Başlangıç Eleştirileri, Yorumları, Oyuncuları, Müzikleri ve Devamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir