Interstellar Hakkında Merak Edilen 10 Soru ve Cevabı

IMDB’nin en iyi 250 film listesine 21. sıradan giriş yapan, Jonathan Nolan ve Christopher Nolan’ın yazıp yönettiği (aslında abi yönetmiş desek daha doğru) bilim kurgu filmi Interstellar hakkında merak edilen 10 soru ve cevabına yer veriyoruz yazımızda.

İnsanoğlunun geleceğini kurtarmak adına uzay yolculuğuna çıkan bir gurup var filmimizde. Bunlar galaksimizde aniden beliren bir kara delikten geçerek farklı gezegenler aramak üzere yola koyuluyor. Daha doğrusu bu gezegenler NASA tarafından çok daha önceleri tespit edilmiş ve öncü birlikler gönderilmiş. Ancak iletişim sorunları yaşandığından, ellerine geçen bilgiler doğrultusunda en umut vaat eden gezegene kahramanlarımızı ikinci birlikler olarak yolluyorlar. Senaryo bundan ibaret efendim gerisi güzel bir şekilde gelişiyor.


Şöyle ki konumuz bu değil. Öncelikle filmi henüz izlemediyseniz, yazının devam eden kısmını okumamanız gerekiyor çünkü ağır spoiler içermekte.


Filmde merak edilen 10 şey ve cevabına geçelim artık isterseniz. Bakalım hangi bölümleri tam olarak anlayamamışız veya aslında neymiş o bölümler…

1. Basit bir çiftçi nasıl oluyor da bir anda astronot kesiliyor?

 

Bu durum filmdeki en amatörce ve rahatsız edici kısımdı aslında. Bize dedirttiği şey “NASA bu kadar basit bir şey olamaz” oldu.


Baş karakterimiz Cooper (Matthew McConaughey) geçmişte astronotluk yapmış ancak o işlerden elini eteğini çekmiş bir adammış. Pek tabii doğaüstü olaylar sonucu aldığı koordinatlar ile NASA üssüne ulaşıp bir anda tekrardan astronot olarak alınıveriyor.


Demezler mi hani bunun adaptasyon süreci? Hani eğitimler fasa-fiso şeyler? Eskiden astronot olmuşsun biliyoruz ama tesisi gördüğünde çok şeyin değiştiğini filmde zaten sen söylemiyor musun? Amatörce evet bu kısım. Bizim mahalle abileri geldi aklıma bu olayı baştan aşağı bir değerlendirince. Hani bir olay olur da çekilin ben doktorum diye her şeye atılan tipler vardır ya onları çağrıştırdı bu durum.

2. Cooper nasıl oldu da kara delikte bulunabildi?

 

Bizim bildiğimiz uzay mekaniğine hiç uymuyor bu durum efendim yani bize öğretilen bu değil. Olayın tek bir açıklaması var o da kızın yer çekimi formülünü çözmüş olması ve uzaydaki hareket mekaniğinin tamamen değişmesi üzerine bu adamı bulabilmiş olmaları. Tabi robot var bir de kara deliğe düşen. Onun da faydası olmuştur belki. Koordinat falan göndermiş olabilir belli olmaz 🙂


Bu konuyla alakalı ikinci bir saçma durum doğuyor eğer bu açıklamamız geçersizse. Adam bir anda bulunuyor ortaya çıkıyor ve tekrar topluma karışıyor. Kimse yadırgamıyor kimse nereden geldin seni kim buldu be adam demiyor.


Yani zamanın durduğu, kara deliğin tam ortasında, olay ufkunda hareket etmenin bir yolunu bulmuş olmaları şart ki o adamı gidip oradan çıkarabilsinler. Çıkarabildiklerine göre de fiziği baştan yazmış olmalılar.


Hiç olmadı yine doğaüstü bir olay vardır diyelim. Yani beşinci boyuttan çıkıp tekrar dördüncüye yani zaman boyutuna geçtiğini varsayalım.

3. Cooper’ın Dr. Brand ile ilk tokalaşması

 

Filmde kara delikten geçerlerken Dr. Brand (Anne Hathaway) hayali bir şeyle temas kuruyor. Film bittikten sonra anlıyoruz ki bu Cooper’in ta kendisi.


Peki bu nasıl mümkün? Filmden anlaşıldığı üzere kara deliği geçtikleri sırada bükülme meydana geliyor ve zaman duruyor. Yani sıfır. Buradan yola çıkarsak Cooper efendinin elini kolunu sallayarak geçmişe geleceğe gezmesi, zamanda yolculuk yapmış olması anlamına geliyor yani yine anladığımız kadarıyla beşinci boyut.


Dördüncü boyutun zaman olduğunu biliyoruz. Takip edersek beşincinin de zamanın ötesi olduğu söylenebilir mi? (doğrusunu biliyorsanız bizi aydınlatın efendim)

4. Filmde sürekli bahsedilen “onlar” kim?

 

Yukarıdaki soruya verdiğimiz cevaptan yola çıkarsak onlar, bizler oluyoruz. Yani zamanda yolculuk etmeyi başarabilmiş insanlardan bahsediyorlar onlar derken ama farkında değiller gibi görünüyor. Onların kendileri olduğunu bilmiyorlar sanırsam.

5. 1,5 saatte kuruyacak motorlar nasıl 10 saniyede kurudu?

 

Efendim bunun cevabı basit pek tabi ki. O gezegendeki zaman akışı, bizim alıştığımız zamandan çok daha farklı. Zaten filmde orada geçecek 1 saatin Dünya zamanıyla 7 yıl (doğru mu hatırlıyorum?) olduğunu söyledi kendileri.


O sebeple 10 saniye bile olmadan motorların kuruması belki de bu sebeptendir. Bilinmez…

6. Bir gitti geldi çocuğu nenesi olmuş o ne öyle?

 

Uzay-zaman kavramı. Zamanın akışını yer çekimi etkiler efendim. Buna genel görelilik deniyor. Bu durumda siz anı yaşamaya devam edersiniz ama içerisinde bulunduğunuz sistem, diğer bir sisteme göre zamanda çok daha yavaş veya hızlı seyredebilir.


Vikipedi üzerinde bu konuyu incelemek ister miydiniz?

7. Kara deliğe tek parça girip çıkabilmeleri normal mi?

 

Değil. Teorilere göre kara delikler ışığı dahi yutmakta ve içerisine giren her şey atomlarına kadar parçalanmakta. Ayrıca tam orta noktasında zaman tamamıyla durmakta. Tabi bunun bir teori olduğunu düşünürsek filmde de farklı bir teoriyi kurgulamış olmalılar.

8. Cooper’in mors alfabesi ile ilettiği mesaj neydi?

 

Nokta-nokta-tire-nokta-tire-nokta-nokta-tire şeklindeki mesajın mors alfabesindeki akşılığı “u, l, t” harflerine tekabül ediyormuş. Bunun da basit bir çağrışım yaparak “u learn time” (zamanı öğrendin) olduğunu varsayabiliriz.


Tabi bunun filmin mantığıyla bir alakası yok çünkü o ilettiği veriler kuantum fiziğiyle alakalı dalgalar filmde. Nolan amca, burada basit olarak bir “easter egg” ikramı yapmış bize.

9. Neden mors alfabesi ile iletişim kuruluyor veya beşinci boyut?

 

Bu soru ile anlatmak istediğimiz aslında şu: Bu adamlar galaksinin ta bir ucundan diğerine gigabit veriler gönderebilirken (video) öbür taraftan geriye kilobit dahi gönderemiyorlar ve garip uğraşlara girip mors alfabesi, boyut değiştirme, ruhani bağ veya sevgi gibi saçmalıklar ile cebelleşiyorlar. Ne gerek var?


Herhalde NASA da teçhizat var ve aynı teçhizatı uzaya taşımak mümkün olmamış. Veya gerekli enerji yok diyeceğiz ama var abi? Bu sorunun cevabını bilemiyorum…

10. Rangerlar uzayda nasıl gezebiliyor?

 

Daha doğrusu Dünya’dan ayrılmak için roketler patlatılıyor binlerce birşeylik enerjiler yakıtlar falanlar derken adam Dünya’dan çok daha fazla yer çekimine sahip bir gezegenden kıçı kırık ranger ile havalanıp uzaya açılabiliyor.


Bu sorumuzun cevabı azim efendim. Azimle asılan uzayı büker.


Şimdilik kurcalayıp çıkarabildiğimiz üç beş madde bunlar. Aklınızda olanları siz de yazarsanız belki bir yerlere varırız.


Herhangi bir yerde yanlışlık yaptıysak af buyurun sonuçta biz de uzay bilimcisi değiliz yalnızca kafa yoran ve mantık kullanan, oradan buradan çalıp çırpan ve bir araya getiren bir şeyler meyler. Hoşça kalın, izafiyetle kalın…

7 thoughts on “Interstellar Hakkında Merak Edilen 10 Soru ve Cevabı

  1. Güzel yazı olmuş, ben rangerların o olayını kaçırmışım aslında gayet mantıklı 😀 dünyadan kalkan mekiğe litrelerce yakıt kullan roketler ateşle falan, daha güçlü çekim kuvveti olan gezegende rangerlar patır kütür kalksın gitsin oldu canım 😀

  2. Söylediğin neredeyse her şey mantıksız bir gitti çocuğun nenesi olmuş falan saçma zaman kayması var film bunun üstüne kurulmuş zaten.Ve 1.5 saatte kuruyan motor neden 10 saniyede kurudu .arkadaşım film 1.5 saat sadece bir motor içinmi devam edecekti.Genel olarak mantıksız cevaplar vermişsin ama sorular iyi.O tokalaşmada da 5. Boyut olduğu için cooper hem delikten çıkıyor hemde brandle cooper paralel zamanda deliğin içine giriyor.Örneğin 5. Boyutta hem yemek yersin hem uyursun hem de sıçarsın ve bunların hepsini bilirsin ama bizim dünyamız 3 boyutlu olduğu için bize mantıksız geliyor. 5. Boyutta olsaydık kader veya kaza gibi şeyler olmazdı zaten bize 1 saat sonra ne olacağinı yafa bebekken ne olduğunu biliriz ama 3 boyutlu dünyada bunlar anlamsız.

    1. Içerdeki oksijeni yakarak kuruttu motorlari
      Cooperin nenesi olmasi olabilecek bisey genel gorelilik kuramı zaten o da solucan deliği ile olabilir o da olmaz zaten karadelige girersen zaman neredeyse durma noktasına girer ama sonunda kurtulamazsin paramparca olursun orasi mantiksiz kabul ama filmin geneli harika bir bilim kurgu

  3. Karadelik tamamen mantıksız olmuş ayrıca filmin son kısmı çok açıklayıcı değil birde jupiterin etrafina uydu yapanlar niye yeni ekipler göndermedi solucan deliğine

  4. Solucan deliği teorisi çok muallakta neye göre neden oluşuyor bunu kimse ispatlanamaz sadece uzay zaman bukulmeleri gibi teoriler hem o solucan deligi zamani napar bilemeyiz ama keşke olsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir