PS3’e Özel Oyunlar Top 5

Sony, Playstation satışlarını destekleme amaçlı mıdır bilinmez, özel oyunlar yapmakta konsolu için. Şöyle ki, Sony haricinde bazı diğer firmaların da yalnızca PS için özel oyunlar geliştirdiği oluyor.

 
Konsolu aldırtacak derecede güzel ve özel olan bu oyunların içerisinden ilginizi çekeceğini düşündüğümüz ve playstation sahibiyseniz mutlaka oynamanız gereken oyunlardan oluşan beşli bir liste yaptık, umarız listeye aldığımız oyunlar hoşunuza gider.
Çoğunuz god of war bilgisayarda oynama, last of us ps3 emulator gibi aramalar yapmışsınızdır diye tahmin ediyoruz bu özel oyunları farklı platformlara taşıma adına ancak gerçekten oynamak istiyorsanız orijinal bir Playstation’dan alacağınız performansı hiçbir yerde alamayacağınızı garanti edebiliriz.
 
Çeşitli PS3 emülatörleri mevcut ancak çalıştırdıkları oyun listesi çok kısıtlı ve bu tip programlar illegal olduğundan kesinlikle kullanmamalısınız.
 
Fazla uzatmadan top 5 listemize geçelim en iyi ps3 özel oyunları konusunda.
 

infamous 2

 
Listemize beşinci sıradan giriyor bu harika oyun. İlk oyuna devam niteliğinde piyasaya sürülen ve Sony tarafından dağıtılıp, Sucker Punch Productions tarafından geliştirilen infamous, aksiyon macera türünde bir oyun.
 
Oyunda elektrik akımından etkilenip doğaüstü güçlere sahip olan bir karakteri yönlendiriyorsunuz. Amacınız ise her zamanki gibi yine kötülükle karşı karşıya gelmek şayet ortalığı kaos götürüyor.
 
Oyunun fizik motoruna hayran kalacağınızı düşünüyoruz şayet elektrik gücü ile nesneleri kaldırıp fırlatma, araçlara kadar kaldırabilme gücü var. Oyunlara hareketli bir giriş yapmayı seviyorsanız, başlangıç sizi büyüleyecek çünkü bir iskelede başlıyorsunuz ve yıkılan tahtaların üzerinden geçerek devasa bir yaratık ile çarpışıyorsunuz.


 

Uncharted 3: Drake’s Deception

 
Tomb Raider sınıfına giren uncharted, listemize dördüncü sıradan dahil oluyor. Yine aksiyon macera türünde bir yapım ve Naughty Dog tarafından geliştirilip yine Sony tarafından dağıtılmış.
 
Oyunda, Nathan Drake adında maceraperest bir hazine avcısını yönlendiriyorsunuz. İlk oyundan bu yana hep tarihi hazineleri araştıran kahramanımız, bu oyunda da yine altınların peşinde. Yalnız 2007 yılında çıkan serinin ilk oyunu ile karşılaştırıldığında harika bir grafik gelişimi göze çarparken, uncharted 3 Türkçe olarak karşımıza çıkıyor. Tamamen Türkçe seslendirme ve konuşmalar ile oyun daha bir keyifli hale geliyor.
 
Orta uzunluktaki oyunu bitirdiğinizde ek özellikleri açma, oyunu daha kolay bir şekilde tekrardan bitirme, tek atışta öldürme, canınızın düşmemesi gibi eğlenceli özellikler de mevcut. Bunları tabi ki oyunda kazandığınız ekstra puanlar ile açıyorsunuz.
 
Oyunda heyecanı doruklarda yaşayacağınız harika bölümler yer alıyor. Hele ki bir yanan evden kaçış bölümü var ki kolu elinizden fırlatmamaya dikkat edin.


 

The Last of Us

 
Listeye üçüncü sıradan aldık The Last of Us’u. Aslında birinci yapmak isterdik ama inanın ki hepsi süper oyunlar olduğundan yapamadık çok üzülsek de… TPS türünde bir oyun bu ve içerisinde bulunduğunuz ortamda kaynaklarınız oldukça kısıtlı. Merminiz çabuk bitiyor anlayacağınız ve zombilerde çok tehlikeli.
 
Oyunda, yayılan bir virüs’ün ardından mutasyon geçiren insanlığın yok olmaya yüz tutan Dünya’sına konuk oluyorsunuz. Baş karakterimiz oyunun başında bir travma yaşıyor ardından yanına bir kızı alarak yollara düşüyor. Gitmeye çalıştığı yer ise virüse çare arayan bir ekibin yanı. Yanındaki kızın özelliği ise mutasyon geçirmemesi ve hastalığa dirençli olması.
 
Bu harika oyun, yalnızca ps3 sahibiyseniz oynamanız gereken değil, ps3’ünüz yok ise alıp oynamanız gereken bir yapım. Aynı şey altta yazacağımız iki oyun için de geçerli tabi ki. Playstation aldıran oyunlar bunlar gerçekten.


 

God of War 3

 
Sony Entertainment iştiraki olan Santa Monica Stüdyoları tarafından geliştirilen bu oyun, torunlara aktarıldı bile şimdiden. Yani ciddi anlamda klasik oldu ve uzun yıllar boyunca unutulmayacak gibi bir şey… Gün gelecek, playstation 20 çıktığında bile insanlar sırf eskiyi yad etmek için eskicilerden playstation 3 bulup God of War ile anılarını canlandıracak. Ciddiyiz efendim, Mario gibi bir şey bu yani o derece özdeşleşti ps ile. Çoğu kişiye playstation dediğinizde aklına ilk gelen şeydir God of War.
 
Listeye ikinci olarak almamıza şaşırmış olmanız gerek bu kadar övgüden sonra ancak birinci oyunun yeri apayrı bizler için. Onu anlatırken daha fazla övgü yapacağız ama şunu bilmeniz gerek ki %90 için 1 numara God of War’dır. Biz geri kalan %10 kısmında yer alıyoruz. Zevklerimiz biraz farklı olmalı.
 
Oyunu tanıtalım biraz. Oyunda Kratos adında, tanrılara meydan okuyan cani ama gururlu bir adamı yönlendiriyorsunuz. Karşısına çıkan canlı her şeyi katleden bu adam, serinin sonuncusu olan bu oyunda tanrıların tanrısı Zeus’u öldürene kadar huzura eremiyor…
 
God of war, ilk oyunuyla dahi playstation 2 için grafikte çağ atlatan bir yapım olmuştu. Serinin bu son oyunu ise ps3’e çıktığından grafikler harika denecek kadar iyi. Serinin son oyunu diyoruz çünkü ana hikayenin bittiği oyun bu. Aslında arkasından 3 oyunu daha çıktı ancak ana hikaye bittiğinden geçmişini anlattılar. Bunlardan bir tanesi God of War Ascension, diğer ikisi ise ps vita’ya çıkan Chains of Olympus ve adını hatırlayamadığımız bir oyun daha.
 
Neyse efendim. Oyun oynamayı seviyorsanız, ve God of War oynamadıysanız, yapmanız gereken tek şey bir PS3 almak.


 

Beyond Two Souls

 
Listemizin ilk sırasına geldik. O bir oyun değil, o gerçek bir hikaye. O bir film. O inanılmaz bir yapım. Oyun mantığınızı tamamıyla değiştirecek, sizi kilitleyecek, hayran bırakacak derecede harika bir şey Beyond: Two Souls.
 
Oyunda Jodie adında bir kızı ve ona doğuştan bağlı olan bir ruhu aynı anda değişimli olarak kontrol ediyorsunuz. Ancak bu inanılmaz oyunda kontroller sandığınızdan biraz daha farklı. Joystick ile her türlü etkileşime girmenizin yanı sıra, sallama, atlatma, kurtulma gibi anlarda kolu havalara fırlatmamaya dikkat edin.
 
Konu, doğaüstü güçlere sahip bu kızın yaşadığı dram. Ve belirtelim ki, oyunun bir çok farklı sonu bulunmakta ve siz dilediğiniz yoldan gidiyorsunuz yaptığınız seçimlerle. Oyun içerisinde çoğu yerde bir seçim yapmanız istendiğinde oyuna yön verdiğinizi hatırlatırız.


 
Bu oyunları oynamadan, en güzel oyununuza karar vermeyin diyoruz ve yazıyı bitiriyoruz. Hepinize şimdiden iyi eğlenceler, umarız liste hoşunuza gitmiştir.

3 thoughts on “PS3’e Özel Oyunlar Top 5

 1. Beyond'u ilk sıraya almanız çok doğru bir karar tebrik ederim 🙂 Yalnız Castlevania 2 Lords of Shadow'da olmalıydı bence

 2. Hani Grand Theft Auto 5 nerede? Final Fantasy Nerede? Lord of the rings war in the north nerede? Hadi onları geçtim böyle bir liste yapıp GTA 5 nasıl dahil edilmiyor anlamadım 🙂 Ben beğenmedim oyun zevkinizi kusura bakmayın. Assassin's Creed Black Flag bile yok pehhh 🙂

  1. sevgili herzog 🙂

   Sanırım başlığa pek dikkat etmedin. Oluşturduğumuz bu en iyi 5 listesi, playstation platformuna özel oyunlardan oluşmakta. Yani anlayacağın yalnızca playstation'da oynanabilen oyunlar.

   Şayet bahsettiğin oyunların hiç birisi playstation platformuna özel değil, xbox, bilgisayar ve nintendo platformlarında da yer alan oyunlar.

   Bu arada Castlevania serisini bizde severek oynadık, gerçekten biz de çok üzgünüz listeye dahil olamadığı için 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir