Playstation Sistemleri ve Oyun Çalıştırma Destekleri

Ocak 16, 2015 günü yayımlanmış ve 18 yorum yapılmış      

Playstation Sistemleri ve Oyun Çalıştırma Destekleri


Bildiğiniz gibi Sony, bu güne kadar Playstation 1, 2, 3 ve 4 olmak üzere dört konsol serisi piyasaya sürdü. Bu konsollar arasında ise bazı kimseler ileriye ve geriye dönük oyun çalıştırma desteğini merak ediyor. Açıklıyoruz...

İlk başta bildiğiniz gibi kalın kasa Playstation sayesinde tanıştık Sony'nin konsollarıyla. Sony, her seride yaptığı gibi bir kalın bir de ince versiyon satışa sürdü bugüne kadar.

Çoğu kişi, elindeki konsolda ileriye dönük veya geriye dönük oyun çalıştırma desteği var mı diye merak ediyor. Teknozort.com ise bu konuda sizi aydınlatmak için burada. Dilerseniz hangi seride hangi serinin oyunlarını oynayabileceğinizi bir inceleyelim.


Playstation 1 Oyunları Playstation 2'de Çalışır mı?


İkinci konsolda, PSX oyunları oynamak sandığınızın aksine çok basit. Çünkü çoğu PS2 sistemi, PS1 oyunlarını çalıştırıyor. Buna yalnızca bir engel var, o da cihazınızın kırık olması yani jailbreak yapılmış bir makineye sahipseniz, PS1 oyunlarını oynayamama şansınız var. Ayrıca en yeni seri, ince PS2 sistemler, çoğu PS1 oyununda çeşitli sorunlar çıkarıyor.

Bunlar seslerde kesilme, bozuk görüntüler ve benzeri durumlar olarak adlandırılabilir. Yine son olarak, bazı PS1 oyunları maalesef PS2'de çalışmıyor. Nadir olan bu oyunların listesini buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Playstation 1 Oyunları Playstation 3'de Çalışır mı?


Playstation 3, ilk çıkan serilerde geriye dönük desteğe sahipti. Yani hem PS2 oyunlarını oynatırken hem de 1 oyunlarını oynatabiliyordu. İlk maddede yazdığımızın aksine, burada desteklemeyen değil de destekleyen listesi var ama. Yani oynayabileceğiniz oyunlar belirtiliyor oynayamayacak olduklarınız yerine.

PS3'de PS1 oyunlarını oynamak için şu listede yer alanlardan bir tanesine sahip olmalısınız.

Ayrıca geriye dönük desteği olan PS3 modelleri ise aşağıda. (yani PS2 ve PS1 oyunlarını çalıştıran PS3 modelleri de diyebiliriz buna)

CECHA, CECHB, CECHC ve CECHE modellerinde geriye dönük destek bulunuyor. Serideki ilk iki konsol yani A ve B modelleri, donanımsal olarak PS1 ve PS2 oyunlarını destekliyor. Ancak C ve E modelleri, yalnızca ek bir yazılım kullanıldığında emülasyon yaparak eski oyunları oynayabilmenizi sağlıyor.

Playstation 1 Oyunları Playstation 4'de Çalışır mı?


Maalesef şuan için PS4, PS1 oyunlarını çalıştıramıyor. Diski taktığınızda "Unsupported Disk" uyarısı alıyorsunuz. İlerleyen zamanlarda, PS1 ve PS2 oyunlarını emülasyon ederek çalıştırması beklendiğini de hatırlatalım sızdırılan bir habere göre.


Playstation 2 Oyunları Playstation 3'de Çalışır mı?


Geldik ikinci konsol serisine. Az önce de yukarıda yazmıştık aslında. CECHA, B, C veya E modellerinde bir PS3 konsola sahipseniz, geriye dönük destekten faydalanarak 2 oyunlarını oynayabiliyorsunuz. Bunun dışında kalan modellerde Playstation 2 oyunlarını oynamak için de yapmanız gereken korsan bir işletim sistemine yani kırılmış bir makineye sahip olmak. Böylece ek bir uygulama kurarak (PS2 Classics) eski oyunları oynuyorsunuz.

Playstation 2 Oyunları Playstation 4'de Çalışır mı?


Maalesef hayır. PS4'ün, geriye dönük desteği şuan için mevcut olmamakla birlikte, ilerleyen zamanlarda PS1 ve PS2 oyunlarını PS4'de oynama olanağı olacağını hatırlatalım.

Playstation 2 Oyunları Playstation 1'de Çalışır mı?


Aslında en çok merak edilen konulardan bir tanesi de bu. Çoğu kişi, zamanında veya bugünlerde bile PS2 oyunlarını PS1'de oynamayı umut ediyor. Peki oynanabiliyor mu? Maalesef hayır. Sebebi ise bunun geriye dönük olmamakla birlikte ileriye dönük destek olması. İleriye dönük desteğin de mantık çerçevesinde mümkün olmadığı aşikar.

PS sistemleri, devrin getirdiği özelliklere ve teknolojiye göre üretilmiş cihazlar. Bu sebeple, daha iyi görüntü kalitelerindeki oyunları daha eski sistemlerde oynamak imkansız gibi bir şey. En basitinden, PS1 oyunlar için normal CD kullandığı gibi, PS2 oyunları DVD olarak mevcut. Bu da neden PS2 oyunlarının PS1'de oynanamadığına en basit açıklama.

Konuyu basitçe açıklayacak olursak: Donanımsal yetersizlik yüzünden imkansızdır ve söz konusu bile değildir ileriye dönük destek.


Playstation 3 Oyunları Playstation 4'de Çalışır mı?


Müjdemizi isteriz, çünkü PS3 oyunları PS4'de oynanabilecek. Sony, bu yaz getirilmesi planlanan güncelleme ile PS4 üzerinde PS3 oyunlarını oynayabileceğiniz bir platform kuracağını açıkladı. Yani kısa bir süre sonra PS3 oyunları PS4'de çalışır mı sorunuzun cevabı evet olacak, sabırla bekleyiniz.

Playstation 3 Oyunları Playstation 2'de Çalışır mı?


Donanımsal yetersizlik demiştik. Bunu biraz daha açalım isterseniz. PS3, belki bilirsiniz, belki bilmezsiniz, 3.2Ghz hızında geniş bant CELL işlemciye sahip. Bunun yanında, 256Mb XDR ram ve 256 Mb Nvidia grafik işlemcisine sahip. Bir de PS2 sistemine bakarsak; 299Mhz işlemci ve 4Mb grafik işlemcisinin yanında 32 Mb sistem ramine sahip.

Bu özellikleri karşılaştırdığınızda basitçe anlayabilirsiniz ki, PS3 oyunlarının PS2 sisteminde çalışması mümkün değil.

Hadi onu geçelim bu kadar kafanızı karıştırmayalım. PS2 DVD-Rom sürücüsüne sahip, bunun yanında PS3 Bluray sürücüsü barındırıyor. Yine anlayacağınız gibi, Bir DVD-Rom sürücüsünün, Bluray diski okuma imkanı maalesef bulunmuyor.

Playstation 3 Oyunları Playstation 1'de Çalışır mı?


Yok daha neler. PS3 oyunlarını PS1'de oynamak için bu akşam biraz erken yatabilir ve uslu bir çocuk olursanız rüyanızda oynayabilirsiniz.

Bundan sonraki kısımları biraz daha basit bir şekilde ele alalım.


Playstation 4 Oyunları Playstation 3'de Çalışır mı?


Hayır, PS4 oyunlarını PS3'de oynama maalesef mümkün değil.

Playstation 4 Oyunları Playstation 2'de Çalışır mı?


Evet. PS4 oyunlarını PS2'de oynama mümkün. Bizden duymuş olmayın ama. Dalga geçmiyorum. Bildiğin okyanus dalgası geçiyorum?

Playstation 4 Oyunları Playstation 1'de Çalışır mı?


Evet. PS4 oyunlarını PS1'de oynama her uslu çocuğun hayallerini süsleyen bir şey. Geçen gördüm oynuyorlardı. Atari kasetleri gibi Mario 3 in 1 kasetler vardı ya veya hani ataride FIFA 2000 çıkmıştı bir ara o işte.

Efendim konuyu okuduğunuz (ve yorumlayacağınız?) için teşekkürler. Bir sonraki konumuzda Playstation sistem özelliklerine yer vereceğiz. (Şimdi aklıma geldi, neden vermeyelim ki?)

Hepinize bol oyunlu günler dileriz.

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA