PS3 Harici HDD'ye Oyun Yükleme ve USB'den Oynama

Nisan 24, 2015 günü yayımlanmış ve 121 yorum yapılmış      

PS3 Harici HDD'ye Oyun Yükleme ve USB'den Oynama


PS3 için harici hdd ile oyun oynama işlemini nasıl yapacağınızı anlatıyoruz yazımızda. Ayrıca dahili hdd'ye nasıl oyun atılır? Atılan oyunlar makineye nasıl tanıtılır ve oynanır, her şeyi öğreneceğiniz bir yazıya başlayalım...

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra yeni bir yazı ile geri dönüş yapalım dedik. Merak edilen konulardan birisi ve Playstation 3 sahiplerinin öğrenmek istediği en önemli şeylerden bir tanesi olan, harici sabit disk ile nasıl oyun oynanacağına değineceğiz.

Öncelikle, yazıya giriş yapmadan önce belirtmemiz gereken önemli bir konu var. Çoğu arkadaş bu işlemin kolay olduğunu düşünür yani tak harici diski oyna oyunları mantığıyla yola çıkarlar. Ancak ne yazık ki bu yanlış bir düşünce.

PS3'de harici hdd'den oyun oynamak için ilk olarak CFW işletim sistemi kurulmuş veya ODE takılmış bir cihaza ihtiyacınız var. Yani konsolunuz kırılmış olmalı. Orijinal ve kırılmamış konsollarda üzülerek söylüyoruz ki harici diskten oyun oynama şansınız bulunmuyor.Bu yüzden hayal kırıklığına uğradıysanız sizin için tavsiyemiz, hangi PS3 modellerinin kırıldığını anlattığımız yazıya bir göz atın. Belki sizin cihazınız da kırılabilen bir cihazdır böylece önce kırdırır sonra bu işlemi yaparsınız.

Şimdi gelelim konumuza. PS3 sistemlerinde iki türlü kopya oyun çalıştırma metodu bulunuyor. Bunlardan birisi CFW (Custom Firmware) adını verdiğimiz, orijinal sony işletim sistemi yerine, kopya oyun oynatmaya müsaade eden, değiştirilmiş yazılımlara sahip cihazlar üzerinde. İkincisi de, ODE (Optical Drive Emulator) olarak adlandırdığımız, halk arasında çip olarak adlandırılan parçaya sahip makineler üzerinde.


Her iki yöntemle de kopya çalıştırma mantığı farklı olsa da sonuç aynı yani orijinal diskine sahip olmadığınız oyunları, İnternet üzerinden veya torrent olarak indirdiğiniz oyunları oynayabilmeniz diyelim.

Yazımızda ilk yöntemi anlatacağız. ODE ile harici'den oyun oynama işlemine ise sonraki makalelerde yer vereceğiz. Ayrıca yazımızın sonunda, PS3 dahili hdd'ye oyun yükleme ve oynama işleminin nasıl yapıldığını da anlatacağız. Bu yöntem yalnızca bir şekilde yapılabiliyor: CFW yüklü bir cihaza sahipseniz, PS3'ün içindeki sabit diske oyun yükleyebilir ve oradan oynayabilirsiniz.


CFW Yüklü Cihazlarda Harici HDD'den Oyun Oynama


Downgrade edilerek, CFW yüklenip kırılmış makineler ODE'ye göre çok daha avantajlıdır. Çünkü bu cihazlarda homebrew adı verilen, PS3 sisteminde çalışan her türlü illegal ve imzasız uygulamayı çalıştırabilirsiniz.Bunlardan bir tanesi de MultiMAN. Konuya dönersek, CFW yüklü cihazda, kopya oyun oynayabilmek için backup manager adını verdiğimiz başlatma uygulamalarına ihtiyacınız olacak. MultiMAN şuan için en yaygın kullanılan ve en gelişmiş / başarılı PS3 backup manager uygulaması. Bunun yanında Gamesonic Manager, Iris Manager gibi farklı uygulamalar da bulunuyor. Dilediğinizi tercih edebilirsiniz ancak biz konuyu MultiMAN üzerinden anlatalım çünkü en yaygını o dediğimiz gibi.

CFW yüklü cihazda harici hdd üzerinden oyun oynamak çok basit. Burada bilmeniz gereken tek bir önemli konu var, oyunları yükleyeceğiniz diskin FAT32 biçiminde formatlanmış olması gerekiyor. 1 TB gibi yüksek boyutlardaki diskler maalesef Windows tarafından FAT32 olarak biçimlendirme yapılamıyor ama merak etmeyin, bunun için harici uygulamalar var. Diski biçimlendirdiğiniz zaman içindeki tüm verinin silineceğini hatırlatalım yani dikkatli olun.

Aşağıdaki adımları takip ederek, harici hdd üzerinden oyun oynayabilirsiniz:
  1. Harici diski FAT32 olarak biçimlendirin. (İnternet üzerinde Fat32 formatter olarak aradığınızda bir çok program bulacaksınız. Aramaya üşenenler için örnek link: tıklayın)
  2. Harici diskin ana dizinine girin ve GAMES klasörü oluşturun. (Bu klasörü oluşturmanız şart yani oyunları bunun içerisine atacaksınız. Aynı zamanda GAMEZ veya BDISO klasörleri de iş görecektir. Herhangi birini oluşturmanız yeterli.)
  3. İnternet üzerinden indirdiğiniz veya daha önceden elinizde bulunan PS3 oyununun yedeğini GAMES klasörünün içine atın. (Burada dikkat etmeniz gereken bir ps3 oyununun klasör protokolü olmalı. Bunu aşağıda daha detaylı anlatacağız.)
  4. MultiMAN'ı açın ve harici diski PS3'e takın. Oyunlar sekmesinden listeyi yenileye basın ve yüklediğiniz yeni oyun gelsin.
Bu dört işlemi yaptığınızda, oyunlar MultiMAN listesinde belirecektir. Sonrası ise tahmin ettiğiniz üzere basit. Oyunu seçtiğinizde MultiMAN kapanacak ve PS3 XMB ana ekranına dönecek. Burada seçtiğiniz kopya oyunun CD olarak takılı olduğunu göreceksiniz. Veya PS3'ün içerisinde herhangi bir CD bulunmuyorsa app/home seçeneğinden oyunu açıyorsunuz. Şayet CD takılıyken kopya oynamanızı tavsiye ederiz çünkü bazı oyunlar makinenin içinde CD yokken çalışmıyor kopya çalıştıran sistemlerde denendikleri halde.

İsterseniz yukarıda bahsettiğimiz PS3 oyunu klasör yapısını anlatalım basitçe. MultiMAN'ın tanımlayabileceği şekilde bir oyun klasörü aşağıdaki şekilde olmalı:

BCES00001-[Resistance 1]

Ve bu klasörün içine girdiğinizde, karşınıza çıkan ekranda mutlaka PS3_GAME ve PS3_DISC.SFB dosyaları bulunmalı. Bu yapıda bir klasörü harici diskinizdeki GAMES klasörünün içine attığınızda, MultiMAN ekranında görebilir ve oynayabilirsiniz.

Ayrıca bir anekdot verelim konuyla alakalı olmasa da. Yine oyun klasörü içerisinde yer alan PS3_UPDATE klasörü ve içindeki PS3UPDAT.PUP güncelleştirme dosyası gereksiz ve zararlıdır. Bunu silin böylece hem yer kazanırsınız hem de CFW sisteminiz üzerine yanlışlıkla OFC update kurmaktan kaçınmış olursunuz.

Basit olarak MultiMAN şu yapıdaki bir klasörde, PS3_DISC.SFB dosyasına ulaşırsa ve eğer dosyalarda bozukluk veya eksiklik yoksa oyunu kesinlikle görecektir ve listesine ekleyecektir. (Harici diskinizin E: olduğunu varsayalım)

E:\GAMES\BCES00001-[Resistance 1]\PS3_GAME klasörü + PS3_DISC.SFB dosyası.

MultiMAN ile kopya oyun oynamak işte bu kadar basit. Bunun dışında bilmeniz gerekenler bazı oyunların çalışmadığı yani siyah ekranda kaldığı, PS3'ün bazı kopya oyunları açarken kitlendiği ve bazı oyunların da ufak birkaç ayarla çalıştığıdır. Yani ben yanlış mı yaptım acaba diye düşünmeyin. Bazı oyunlar var ki, ne yaparsanız yapın kopya olarak çalışmıyor. Bazıları PS3'ün içinde CD olmazsa çalışmıyor, bazıları yalnızca dahili hdd'den çalışırken bazıları da yalnızca harici hdd'den çalışıyor.MultiMAN ile deneyip açamadığınız oyunlar için tekrar MultiMAN'a dönüp oyunun üzerine geldiğinizde kareye basın ve oyun ayarlarından sol tarafta BD Yansısı (BD-Mirror) seçeneğini göreceksiniz. Onu seçip oyunu açmaya çalışın. Açılma sorunu olan oyunlarda büyük ihtimalle bu ayar oyunun açılmasını sağlayacaktır.


CFW Yüklü PS3'de Dahili HDD'ye Oyun Yükleme ve Oynama


Merak edilen veya daha kötü bir ifadeyle harici diski olmayan kişilerin ihtiyacı olan durum da bu. PS3'ün içine nasıl oyun yüklerim ve nasıl oynarım sorusu var akıllarında. Hak verelim. Şöyle ki, 1TB dahili hafızaya sahip bir makinenin harici diske ne ihtiyacı olur ki? Bizde var böyle bir tane. Kalın kasa ve içindeki disk 1TB olarak değiştirildi. Her şeye yetiyor.

Konuyu saptırmadan devam edelim. Dahili diskin yapısı harici diskten farklı görünür. Yani bazı sistem dosyaları da burada mevcut. Ama bir baktığınızda hemen bir şey dikkatinizi çekecek. O da MultiMAN'ın oluşturduğu GAMES klasörü. (MultiMAN'ı kurmuş olduğunuzu varsaydık)

Aynı harici'ye atar gibi, bir USB flash bellek yardımıyla oyunlarınızı bu klasöre, yukarıda anlattığımız klasör yapısıyla atıyorsunuz. Bunu MultiMAN'ın mmOS'unu kullanarak yani onu açtıktan sonra oyun ekranından üçgene bastığınızda gelen masaüstü ekranından yapabilirsiniz. Yuvarlağa basıp usb'den kopyalarsınız ve GAMES klasöründe boş bir yere yine yuvarlak ile basıp yapıştır dersiniz. Ve basit bir şekilde MultiMAN'dan açıp oynuyorsunuz. Hiçbir şey değişmiyor hariciden oynamaya göre.

Tabi tek bir şey var, "bende flash disk yok nasıl atacağım?" diyen olmuştur. Bunun için bilgisayar ile ps3 ftp bağlantısı yazımızı inceleyebilirsiniz. Bilgisayarınız ile konsolu bir ethernet kablosu ile bağlayabilir, oyunları ftp ile bağlanarak basit ve hızlı bir şekilde cihaza atabilirsiniz.

Son olarak FAT32'nin dertlerinden birine değinelim. 4GB Sınırı.


FAT32 4GB Sınırı Nasıl Aşılır?


Bildiğiniz gibi PS3'de kullanılacak harici / dahili herhangi bir diskin veya flash diskin FAT32 yapısında biçimlendirilmiş olması gerekiyor demiştik.

Windows amca 32GB ve üzerindeki diskleri FAT32 olarak biçimlendirmiyor da demiştik ve ona kalmadan, kendiniz halledin diye yukarıda FAT32 formatlayıcı programı için bağlantı da vermiştik.

Gel gelelim ki şöyle bir konu var. Bu FAT32 biçemi, 4GB ve üzerinde herhangi bir tek dosyayı barındıramıyor efendim. Yani atamıyorsunuz. Diskiniz ister 1TB olsun, ister 1PB olsun, FAT32 olarak biçimlendirilmiş ise 4GB veya üzeri boyuta sahip tek bir dosyayı bu diske atamazsınız.

Örnek verelim Uncharted 3 PS3 için bildiğiniz gibi 50GB'a yakın bir oyun. Ve bu oyunun klasörünün içinde ENG_VOICE.DAT şeklinde bir dosya olduğunu varsayalım. Ve bu dosyanın boyutu 5GB diyelim. Bu 5GB'lık devi, FAT32 diske atabilmeniz için bölmeniz gerekiyor. Yani 1 - 2 veya 3GB lık parçalara (4'ü geçmeyecek şekilde) bölerek anca atıyorsunuz harici diske. (700GB boş yer var demesiyle bir alakası olmadığını anlamışsınızdır umarım.)

Bu bölme işlemi için PS3Splitter adında çok güzel bir uygulama var. Harici diske bir oyunu atarken "Bu dosya, dosya sistemi için çok büyük" uyarısı alırsanız, PS3Splitter ile bölersiniz, öyle atarsınız olur biter. İndirmek için orijinal sitesi olan şurayı ziyaret edebilirsiniz.

Geldik yazımızın sonuna. Aklınızda bir soru işareti kaldıysa, yorum yazarak bize sormaktan kaçınmayın. Yardımcı oluruz, cevaplarız.

Ayrıca merak ediyorsanız hangi ps3 sisteminde hangi oyun çalışır yazımızı veya ihtiyacınız varsa, cihazınız fan sesi çıkarıyorsa ps3 ısınma sorunu ve çözüm yolları gönderimizi inceleyebilirsiniz.

Hiç olmadı, 2014 bitmeden çıkacak en güzel ps3 oyunları diye bir şeyler yazmıştık. Sitede ararsanız kolayca bulursunuz. Kopya oyun çalıştırmayı öğrendiğinize göre artık onu da inceleyebilirsiniz. Belki sevdiğiniz, beğendiğiniz bir şey çıkarsa atar oynar, denersiniz :)

MultiMAN hayranıysanız sizde bizim gibi, o açıldığında istediğiniz müziğin çalması hoşunuza gidecektir mutlaka. Şu yazıda onu da anlattık. MultiMAN müziğini değiştirme olarak aratırsanız da sitede bulabilirsiniz.

Kopyadan yana değiliz hiçbir zaman, emek hırsızlığı yapmayalım ve bu yöntemleri deneysel amaçlarla kullanalım :) Oyunu beğenirseniz mutlaka parasını verip, firmaya hakkını ödemelisiniz. Bilinçli kullanıcı budur çünkü :)

Hepinize iyi eğlenceler dileriz, yorum yazmaktan kaçınmayın :)

Facebook'da Takip Edin!

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

 


İLGİNÇ ŞEYLER
 
KATEGORİLER
SON YORUMLAR
 
TRANSLATE BLOG
SOSYAL MEDYA